Nežka Poljanšek, fizioterapevtka, ki se je še vedno spomnimo po tem, da je s svojimi zdravilnimi rokami pripomogla k uspehu ekipe Tine Maze, pravi, da danes takšne zgodbe ne bi ponovila z nobenim drugim športnikom, saj tega ne potrebuje več: »Ne vem, zakaj, mogoče je moja duša tako zrasla. Tistega, česar ne potrebujem, pa ne bom počela. Trenutno potrebujem hišico v naravi zunaj Ljubljane, kjer je sonce in ne megla. Da zjutraj, ko se zbudim, vdihnem svež zrak, in da imam njivo, na kateri obdelujem tisto, kar pojem.«
Dejali ste, da zdravje postaja vrednota, pomembnejša od vseh dobrin potrošniškega sveta, in da ste zato prepričani, da bo svet vstopil v do človeka prijaznejšo dobo.
Ljudje smo se najedli kapitalizma, zaradi potrošniške miselnosti in materializma nismo več v stiku s samim sabo, od sebe se oddaljujejo in v notranjosti nismo zadovoljni in mirni. Zato se vračamo k naravi, k preprostejšemu načinu življenja, preprosti prehrani, miru. Čeprav mogoče ni videti tako, poznam že ogromno posameznikov, ki so se odločili, da bodo začeli živeti drugače, saj so izgoreli, še največ pa jih je zbolelo in so se zato odločili, da morajo spremeniti način življenja …
V zadnjem času je na voljo veliko različnih terapij, ki naj bi pomagale do boljšega počutja. Kako naj se ljudje odločijo, koga si izberejo. Je pomembnejša vrsta terapije ali terapevt?
To je odločitev vsakega posameznika. Pravijo, da učitelj pride, ko ga učenec potrebuje. Obstajajo različni učitelji – nekateri potrebujejo psihoanalizo, drugi šport. Za katerega učitelja se odločiš, se mi ne zdi pomembno. Nihče ni šarlatan, v določenem trenutku pač čutiš, da potrebuješ ravno njega. Ko ga boš prerastel, pa boš poiskal drugega …
Pravite, da ljudje lažje prenašamo fizično kot psihično bolečino.
Ko te zelo boli srce, bi raje videl, da bi te bolelo koleno. (smeh) Večinoma res lažje obvladamo fizično bolečino kot psihološko. Čeprav tudi tisti, ki trpijo fizično, rečejo, da bi raje trpeli psihično. Pravi vzrok vseh bolečin pa je prav psihična bolečina …