Poletje je čas številnih radosti – vendar pa po drugi strani tudi čas povečanega tveganja za določene vrste poškodb in težav. Med najbolj tipične poletne poškodbe zagotovo sodijo sončne opekline. Če nismo izredno pazljivi, nas namreč zelo hitro ujame kakšen žarek preveč. Obenem obstaja poleti več možnosti za pike insektov, zvine in prebavne težave. Na srečo pa si lahko mnogokrat pomagamo s popolnoma naravnimi pripravki. Če bo vaša domača lekarna dobro založena z doma pripravljenimi mazili, tinkturami in podobnimi pripravki, ki so še posebej primerni za poletni čas, boste lahko v primeru poškodb hitro in učinkovito ukrepali.
Sončne opekline in druge vrste opeklin
Pogoste sončne opekline so lahko zelo nevarne, saj se s tem med drugim povečuje tveganje za kožnega raka. Tako je zelo pomembno, da poskušate biti čim bolj pozorni na ustrezno zaščito – še posebej poleti, ko je izpostavljen velik del kože. Če se zgodi, da vas kljub temu opeče sonce, pa morate poskrbeti za čimprejšnjo oskrbo kože. Za začetek je pomembno, da kožo ohladite. Pri tem si lahko na primer pomagate z gelom aloe vere, ki je ena najkoristnejših sestavin v poletnih mesecih. Nato pa pridejo na vrsto še pripravki, ki spodbujajo hitrejše celjenje poškodovane kože. Ena izmed možnosti so na primer glinene obloge in obkladki.
Glineni obkladki za pomiritev opečene kože in spodbudo celjenja
Za pripravo glinenih obkladkov boste potrebovali 40 gramov gline (najbolje je uporabiti belo kitajsko glino »kaolin«), 15 gramov mletih ovsenih kosmičev oziroma ovsene moke, približno 2 žlici ognjičevega olja, 1 žlico skvalana in 15 kapljic eteričnega olja sivke.
Najprej zmešajte glino in mlete ovsene kosmiče, nato dodajte skvalan in eterično olje sivke, postopoma pa še ognjičevo olje. Priporočamo, da ognjičevo olje dodajate po kapljicah in pri tem počasi mešate, dokler ne dobite goste, a mazljive paste. Pasto nato nanesite na mesto opekline in počakajte približno 15 minut. Glineno oblogo na koncu odstranite z mlačno vodo.
Opekline pa seveda niso nujno zgolj posledica tega, da je bila vaša koža predolgo izpostavljena sončnim žarkom, ampak so lahko povezane tudi z drugačnimi razlogi. Poleti na primer več uporabljamo žare in podobne naprave, pri čemer lahko hitro nastanejo opekline. Če gre za hujšo obliko opeklin, morate čim hitreje poiskati zdravniško pomoč. Pri manj resnih opeklinah pa si lahko pomagate z oljem šentjanževke.
Vsestransko olje šentjanževke za nego različnih vrst opeklin
V čist kozarec stresite cvetove šentjanževke in jih prelijte z olivnim oljem ali oljem po izbiri. Namesto olja pa lahko uporabite tudi kaprilno kislino. Kozarec nato zaprite in ga za šest tednov postavite v temen, hladen prostor. Mešanico vsakodnevno pretresite.
Po šestih tednih mešanico precedite in prelijte olje v čisto steklenico, ki jo prav tako shranjujte nekje, kjer je hladno in temno. Priporočljivo je, da precejenemu šentjanževemu olju dodate vitamin E, saj bo tako še učinkovitejša pomoč pri celjenju kože.
Piki insektov
V vročih poletnih dneh ima marsikdo težave s skorajda popolnoma popikano kožo. Krivci niso le komarji, ampak ste poleti bolj izpostavljeni tudi pikom drugih insektov. Pri preprečevanju pikov si lahko pomagate z različnimi repelenti – tudi naravnimi, doma izdelanimi. Ker pa to še ne pomeni, da ste povsem varni pred piki, je dobro, da imate pri roki tudi mešanico olj, ki poskrbi za hitro pomiritev kože …
Pomirjajoče olje pri pikih insektov
Zmešajte 1 žlico olja šentjanževke, 1 žličko ognjičevega olja, 6 kapljic olja z vitaminom E, 0,5 žličke eteričnega olja sivke in 0,5 žličke eteričnega olja evkaliptusa. Mešanico prelijte v stekleničko s kapalko in jo dobro pretresite. Ob pikih insektov nanesite manjšo količino olja neposredno na mesto pika.
Diareja in druge prebavne težave
V poletnih mesecih, še posebej med dopustom, so mnogi precej bolj dovzetni za eksperimentiranje z novimi okusi in malce bolj eksotičnimi kombinacijami živil. To lahko po eni strani razširi vaša gurmanska obzorja in poskrbi za nepozabno razvajanje brbončic, vendar pa se po drugi strani s tem poveča nevarnost za različne prebavne težave. V skrajnem primeru so možne tudi zastrupitve s hrano, ki so najpogostejše prav v poletnem času. Pride pa lahko tudi do blažjih zapletov, na primer do diareje. Če ta traja dlje časa, vam svetujemo, da poiščete zdravniško pomoč, saj sicer tvegate dehidracijo. V primeru manj resnih težav pa so lahko zelo učinkovita naravna pomoč pri diareji suhe borovnice …
Čaj iz suhih borovnic proti diareji
Suhe borovnice, ki ste jih predhodno pretlačili, stresite v 2,5 decilitra vode. Mešanico zavrite, nato pa znižajte temperaturo in kuhajte še približno 10 minut. Na koncu tekočino precedite, počakajte, da se ohladi, in čaj popijte. Priporočljivo je, da si čaj pripravite večkrat dnevno. Namesto s čajem si lahko pomagate tudi tako, da večkrat dnevno prežvečite in pogoltnete žlico suhih borovnic, ki jih nato poplaknite s kozarcem vode.
Poletje pa lahko prinese tudi povsem nasprotne prebavne težave, in sicer težave z odvajanjem blata oziroma z zaprtjem. Za mnoge je to še posebej pogost zaplet ob (začasni) spremembi okolja. Tudi v tem primeru pa imate na srečo kar nekaj odličnih naravnih možnosti.
Pasta iz lanenih semen, slivovega soka in jabolčne kaše proti zaprtju
S pomočjo kuhinjskega mešalnika zmešajte slivov sok oziroma kompot, jabolčno čežano in lanena semena, in sicer v razmerju 2 : 2 : 1. Pasto stresite v steklen kozarec, ki ga zaprite s pokrovčkom in shranite v hladilnik. Lanena semena bodo absorbirala tekočino, zato bo rezultat želatinasta snov. Če imate težave z zaprtjem, zaužijte 1 žlico te paste večkrat dnevno, vendar ne več kot 4 žlice na dan.
Zvini in modrice
Za večino je poletje čas, ko smo precej bolj aktivni kot v drugih letnih časih. Dolgi dnevi kar kličejo po tem, da preživimo več časa na prostem oziroma v naravi. To ima seveda številne blagodejne vplive na zdravje in počutje, seveda pa več gibanja pomeni tudi možnost, da se med aktivnostjo poškodujemo. Če ne gre za resne zlome in podobne poškodbe, si lahko tudi v tem primeru pomagate z določenimi naravnimi metodami. Ena izmed rastlin, ki so pri tem še posebej uporabne, je gabez.
Gabezovo mazilo s karitejevim maslom
Potrebovali boste približno 50 gramov posušenih gabezovih korenin in 230 gramov karitejevega masla. V ognjevarni posodici nad vodno paro najprej segrejte karitejevo maslo. Gabezove korenine drobno nasekljajte ali jih zmeljite, nato pa jih primešajte karitejevemu maslu. Mešanico počasi segrevajte nad vodo, in sicer približno 5–6 ur. Nato mešanico precedite in z mazilom napolnite steklene kozarčke, jih zaprite in shranite na hladno, temno mesto. Mazilo lahko uporabljate kot pomoč pri blažjih zvinih, modricah in podobnih poškodbah. Z njim pa si lahko pomagate tudi v primeru razbolelih mišic po intenzivnejših športnih aktivnostih.
Manjše ranice
Neizogiben del poletja pa so zagotovo tudi manjše ranice, praske in podobne manj resne poškodbe. Čas celjenja je pri tovrstnih poškodbah običajno precej hiter, vendar lahko proces še nekoliko pospešite s pripravki, kakršno je bazilikino mazilo.
Bazilikino mazilo
Najprej boste morali pripraviti bazilikino tinkturo. Liste bazilike nasekljajte in jih stresite v čist kozarec, nato pa jih prelijte s 45-odstotnim alkoholom. Kozarec postavite v temen, hladen prostor za 10 dni in ga vmes občasno pretresite. Tinkturo nato precedite in prelijte v čisto stekleničko.
Za pripravo bazilikinega mazila boste potrebovali 50 gramov olja šentjanževke (recept najdete v tem članku), 50 gramov kozmetične smole, 35 gramov kokosovega masla in 2 žlici oziroma 20 mililitrov bazilikine tinkture. Olje šentjanževke, smolo in kokosovo maščobo najprej segrejte v posodici nad paro. Nato začnite med mešanjem postopoma dodajati še bazilikino tinkturo. Mešanico nato prelijte v steklen kozarec ter počakajte, da se ohladi in strdi.