Zagotovo poznate kožno bolezen, ki se imenuje luskavica, in verjetno vsi poznamo vsaj nekoga, ki se z njo spopada tako ali drugače. Res je, luskavica ni nalezljiva, vendar je lahko za posameznika, ki se z njo bojuje že vse življenje, zelo neprijetna.
Pravi vzrok za luskavico je še vedno neznan, vendar lahko na njen izbruh vpliva vrsta dejavnikov – od stresa, bolezni pa vse do dedne zasnove. Klub temu pa vedno več ljudi prisega na naravni način lajšanja simptomov, saj narava skriva nekatera zelo učinkovita zdravila, na katera včasih kar pozabimo.
Morda niste vedeli:
- Imenujemo jo luskavica ali psoriaza.
- Ime izhaja iz Grčije in pomeni srbež.
- V Sloveniji ima luskavico med 30.000 in 40.000 ljudi.
- Najpogosteje se pojavi med 15. in 30. letom.
- Je ena najpogostejših kožnih bolezni.
- Velikokrat je dedno prenosljiva.
- Najpogosteje se pojavlja na kolenih, komolcih in lasišču.
- UV-žarki dokazano pomagajo ublažiti močne simptome luskavice.
- Ni nalezljiva.
- Zdrava celica za delitev potrebuje 357 ur, pri luskavici pa je čas delitve celic samo 37 ur.
- Zdrava koža se obnovi v približno 28 dneh, pri luskavici pa v 4–7 dneh (zato so vidne luske).
- Luskavica lasišča ne povzroča izpadanja las.
- Sprožilci: stres, zdravila, okužbe, alkohol, prehrana, poškodba in draženje kože.
- Uradno zdravilo še ne obstaja.
- Znana oseba, ki ima luskavico: Kim Kardashian.
- Obstaja več oblik luskavice: kapljičasta luskavica, pustulozna luskavica, inverzna luskavica, eritrodermična luskavica.
Načinov, kako se spopasti z luskavico, je vsaj toliko, kolikor je ljudi, ki se z njo spopada. Nekomu pomaga nekaj, kar drugemu ni odstranilo niti rdečice. Kako verjeti vsakemu oglasu, ki obljublja čudeže? Recepta preprosto ni – je pa uporaben nasvet – včasih se je dobro zateči k naravi.
Glina in luskavica
Vedno več je pozitivnih povratnih informacij uporabnikov gline, ki so si z njo zelo pomagali. Zakaj je glina pri luskavici priporočljiva? Glina ni le čistilna, ker nase privlači številne nečistoče in strupe ter jih izloči iz telesa, ampak vsebuje tudi silicij, ki je zelo pomemben mineral in je pri luskavici zelo zaželen, saj lahko pomaga pri obnavljanju vezi.
Pomembno je, da se telo očisti vseh strupov, ki se v njem nabirajo leta in leta, saj je stanje na koži običajno odziv notranjega neravnovesja. Glineno terapijo zato vedno pri luskavici izvajamo 3 mesece (trikrat po 21 dni z vmesnim 7-dnevnim premorom):
- PITJE GLINENEGA NAPITKA: Glineni napitek pripravimo zelo preprosto – eno žličko gline prelijemo z 2 dcl vode, premešamo in pustimo čez noč. Naslednje jutro na tešče spijemo glineno vodo, glino na dnu pa pustimo. Če jemljemo zdravila, glineno vodo prestavimo na večerne ure.
- GLIENENE OBLOGE: Do 2 cm debele glinene obloge polagamo na najbolj prizadete predele telesa in pustimo, da delujejo eno uro. Po oblogah je obvezna nega kože s kakovostnim mazilom ali rastlinskim oljem. Obloge polagamo vsak dan, to počnemo skupaj s kuro čiščenja telesa (3 mesece).
- KOPELI ZA STOPALA: Če ne moremo piti glinene vode, si pripravimo glineno kopel – pest gline stresemo v 2 litra vode in vsak dan namakamo stopala 15 minut.
Z glineno terapijo je dobro začeti z luno – naj bo polna ali prazna, učinek je še večji.
Zlata pravila
- Uporabljajmo čim naravnejše kozmetične izdelke – več kot 60 % sestavin namreč skozi pore vstopi v organizem!
- Pod prho se ne zadržujemo dolgo, saj tako kožo še bolj izsušimo.
- Gremo na morje in sonce – morski zrak dokazano dobro vpliva na kožo in duha.
- Koža je naš največji organ! Poskrbimo, da bo dobila dovolj tekočine – vsaj 2 litra na dan.
- Uživajmo zdravo in uravnoteženo prehrano – svežo zelenjava, sadje, živila, ki vsebujejo veliko antioksidantov (npr. sok aloe vere).
- Priporočljiva so oblačila iz bombaža, lanu in svile (dihajo in ne dražijo kože).
- Izogibati se je treba prekomernemu pitju alkohola, kajenju in poškodbam.