Kokosovo olje je ena izmed tistih naravnih sestavin, ki jo lahko brez pomisleka uvrstimo v sam vrh, ko govorimo o hranljivosti in vsestranskosti. Poleg tega še čudovito diši in je izredno učinkovito. Zato bi ga bilo škoda uporabljati samo pri kuhanju naših najljubših jedi. Z njim se lahko razvajamo tudi drugače. Kako, nam je zaupala strokovnjakinja Tanja Turnšek.
Nega telesa
Kokosovo olje kožo izdatno navlaži in nahrani ter jo ohranja gladko in mehko. Posebej primerno je za suho kožo in dobrodošlo pri številnih kožnih težavah, kot so razni izpuščaji, dermatitis in luskavica. Bogato je z vitamini A, B in E, kar kožo dodatno obvaruje pred prezgodnjim staranjem. Kljub morebitnim pomislekom, da bomo zaradi olja po svetu hodili svetleči in mastni, ta na koži ne pušča nikakršnega mastnega filma, saj se hitro vpije v kožo.Pri uporabi kokosovega olja za nego kože na obrazu bodimo previdni le v primeru, če je naša koža mastna in nagnjena k nečistočam. Kokosovo olje je namreč lahko komedogeno, zato se tistim, ki imajo težave z mozolji in mašenjem por, svetuje dodatna previdnost pri uporabi. Ne spodbuja pa le obnove kože, odlično vpliva tudi na rast in lesk las, z njim se bomo lahko poslovili celo od prhljaja.
Čiščenje doma
Kokosovo olje ima odlične protiglivične in antibakterijske lastnosti, zato je dobrodošlo tudi pri čiščenju našega doma. Vse kar potrebujemo, je krpa iz mikrovlaken in kokosovo olje. Odlično se obnese pri loščenju lesenih in kromiranih površin ter pri odstranjevanju madežev. Uporabimo ga lahko praktično povsod – v kuhinji, kopalnici, pri čiščenju celotnega doma. Kokosovo olje je v tekočem agregatnem stanju, kadar doseže temperaturo vsaj 25 stopinj Celzija, pri nižjih temperaturah se začne strjevati. Izberimo vedno hladno stiskano in ekološko pridelano olje.
Odlična lastnost je tudi ta, da ima zelo dolg rok uporabe, tudi nekaj let, zato bo pri odličnih receptih, ki nam jih je zaupala strokovnjakinja Tanja Turnšek, verjetno prej pošlo kot poteklo. Tanja Turnšek je specializantka funkcionalne medicine. S tem pristopom pomaga posameznikom odkriti vzroke kroničnih bolezni in jih uči, kako z zdravo prehrano in načinom življenja zaživeti še bolj zdravo. Njeni recepti in nasveti naj bodo zato korak bližje k zadovoljnejšemu in bolj zdravemu načinu življenja.
Dezodorant iz kokosovega olja
Sestavine:
- ½ skodelice kokosovega olja (hladno stiskano, ekstra deviško, nebeljeno, nerafinirano, ekološko)
- ½ skodelice sode bikarbone (fino mlete, brez aluminija, brez GSO)
- nekaj kapljic naravnega, ekološkega eteričnega olja po izbiri (priporočilo za vonje: ženski vonji – sivka, limona, meta, žajbelj; moški vonji – cipresa, rožmarin, meta, bergamotka)
- prazen steklen kozarček/roll-on
Priprava:
V steklenem kozarcu, nad vodno kopeljo, raztopimo kokosovo olje. Temu dodamo sodo bikarbono in eterično olje ali mešanico več različnih olj (lahko pa eterično olje tudi izpustite). Tekočino prelijemo v roll-on stekleničko ali v majhen stekleni kozarček.
Nasveti:
- Če dodamo eterično olje čajevca, je to eno učinkovitejših olj, ki naravno prepreči življenje in razmnoževanje bakterij pod pazduho – kar povzroča neprijeten vonj. Pred nakupom preverimo, če nam je vonj eteričnega olja všeč.
- Fino mleto sodo bikarbono kupimo brez aluminija. Če je pregroba, jo zmeljemo v kavnem mlinčku.
- Če sode bikarbone na koži ne prenašamo in nam draži kožo, lahko naredimo razmerje z manj sode bikarbone in več kokosovega olja.
- Občutljivost kože vsakega posameznika je drugačna, zato prilagodimo recept svojim potrebam. Lahko pa namesto sode bikarbone uporabimo tudi marantino moko, ki je zdrobljena korenina trstikaste marante, tropske rastline, z angleškim imenom Arrowroot.
- Na dan britja tak dezodorant draži kožo, zato ga tisti dan, ko se brijemo, ne uporabljajmo na tem mestu. Nanesemo le kokosovo olje, včasih pa tudi kakšno kapljico eteričnega olja, npr. čajevca, sivke.
- Kokosovega olja ne segrevamo v mikrovalovni pečici, saj tako uničimo vse zdravilne sestavine. Zaradi gretja v mikrovalovni pečici lahko dobimo tudi izpuščaje, saj mikrovalovna pečica spremeni molekulsko strukturo hrane v zdravju škodljivo strukturo. Kokosovo olje stopimo v kozarčku, ki ga postavimo v toplo vodo.
- Dezodorant na oblekah ne pušča madežev. Za dobro delovanje je dovolj nanos v velikosti grahovega zrna.
- Enkrat ali dvakrat tedensko lahko mešanico za dezodorant uporabimo tudi namesto zobne paste za odstranjevanje obarvanosti zob, kot preventivo proti bakterijam, glivicam na dlesnih in zobeh ter v ustni votlini.
Zobna pasta iz kokosovega olja
Sestavine:
- 2 žlici kokosovega olja
- 1–2 žlici gline za uživanje (zelo fino mlete) ali
- 1–2 žlici oglja za odstranjevanje madežev in beljenje zob
- 1 kapsula probiotikov (takih, ki jih ni potrebno hraniti v hladilniku)
- 1 kapsula FOS (fruktooligosaharidov) ali drugega prebiotika inulinskega tipa
- do 1/2 žlice ksilitola v prahu (neobvezno)
- do 10 kapljic eteričnega olja poprove mete ali drugega eteričnega olja za oralno rabo
- majhen kozarec
Priprava:
Kozarec s kokosovim oljem postavimo v posodo z vročo vodo, da se olje utekočini. Vse sestavine stresemo v kozarec. Kapsule probiotika odpremo in prašek stresemo v posodo. Nato temeljito premešamo. Pasta bo tekoča, vendar se bo strdila, ko se bo ohladila. Tekočino nalijemo v majhen steklen kozarec s pokrovom in shranimo pri sobni temperaturi.
»Mešanica kokosovega olja, gline v prahu, probiotikov in prebiotikov tvori temelj tega recepta domače probiotične zobne paste. Prašek iz gline je v kozarcu videti bledo siv, vendar postane intenzivneje rjavkasto siv, ko ga pomešamo s kokosovim oljem. To je normalno. Naša probiotična zobna pasta ne bo zmagala na lepotnih tekmovanjih, a naši ustni votlini bo všeč. Če bomo pasto naredili iz oglja, bo črne barve. Oglje dobro veže toksine in pomaga beliti zobe. Ker sta glina in oglje rahlo abrazivna, ju v obliki zobne paste ni priporočljivo uporabljati vsak dan. Priporočam, da naredite manjšo količino pogosteje, da bo vaša pasta vedno sveža. Shranjujemo pri sobni temperaturi,« svetuje Tanja Turnšek.
Nasveti:
- Če dodamo več gline, pasta ostane trdnejša v toplem vremenu; če dodamo manj gline, postane manj čvrsta, kar olajša točenje pozimi, če je naša hiša hladna.
- Probiotiki so žive koristne bakterije. Za ta recept izberemo tistega, ki ga lahko hranimo pri sobni temperaturi.
- Prebiotiki so spojine naravnih vlaken, ki povečujejo aktivnost probiotičnih bakterij.
- Glina ima dober okus, blag in glinast. Ni neprijeten, vendar z dodajanjem ksilitola postane pasta slajša, kar se otrokom zdi bolj sprejemljivo.
- Eterična olja prijetnega okusa pomagajo narediti pasto okusnejšo in pustijo prijeten okus.
Uporaba probiotične domače zobne paste:
»Z majhno žličko ali nožem nanesemo približno ½ čajne žličke probiotične zobne paste na svojo ščetko (tudi stiskanje ščetke v pasto deluje, vendar se prepričajmo, da ima vsaka oseba v družini svoj kozarec, če to storite). Dobro si umijmo zobe in vse druge površine v ustih, vključno z jezikom. Pasta se bo v ustih skoraj takoj utekočinila, zato nam vode ni potrebno dodajati. Ko končamo s ščetkanjem, sperimo in tekočino potisnimo skozi reže med zobmi. To pomaga spraviti probiotike v vse kotičke, ki jih naša ščetka ne more doseči. Preostanek izpljunemo in speremo z vodo,« natančno opiše Tanja Turnšek.
Razstrupljevalna kopel s kokosovim oljem
Dobra kopel za razstrupljanje je odličen način za odstranjevanje toksinov, hkrati pa telesu in umu omogočimo, da se sprostita.
Sestavine:
- kad s toplo vodo
- 300 g Epsom soli (magnezijev sulfat)
- ½ skodelice kokosovega olja
- eterično olje po izbiri
Priprava:
Preprosto razstrupljevalno kopel s kokosovim oljem si naredimo tako, da damo v vročo vodo 300 g Epsom soli, ki je odlična za razstrupljanje, ter ½ skodelice kokosovega olja. Za dodatne koristi aromaterapije vključimo še nekaj kapljic naših najljubših eteričnih olj.
Maslo za telo s kokosovim oljem
Običajna masla za telo in losjoni so lahko polni kemikalij in škodljivih sintetičnih dišav. Namesto teh poskusimo narediti maslo za telo kar sami doma. Je enostavno za izdelavo, cenovno ugodno in odlično za našo kožo.
»Za kožo nobeno olje ne deluje bolje kot kokosovo. Poleg vlažilnih lastnosti je polno dobrih maščob, ki nam zagotavljajo energijo. Izjemno vlažilno je karitejevo maslo, hladno stiskano, ekstra deviško, ekološko, naravno iz karitejevega drevesa. Ko se nanese na kožo, zagotavlja takojšnjo mehkobo in gladkost. Za kožo je dobro tudi jojobino olje. Naravna vlažilna krema, ki lahko odstrani tudi odvečno maščobo in tako ohranja uravnoteženo raven maščobe v koži. Zato je močno naravno zdravilo za ekceme in domače zdravilo za akne, poleg tega pa je zelo primerno za druga stanja suhe kože. Eterično olje po izbiri naj bo za dodatne koristi in prijeten vonj. Naravno ekološko eterično olje sivke in čajevca sta dve odlični izbiri,« je razložila Tanja Turnšek.
Sestavine:
- ½ skodelice kokosovega olja
- ½ skodelice karitejevega masla
- ⅛ skodelice jojobinega olja
- 20 kapljic eteričnega olja (olje sivke ali olje čajevca sta dobri izbiri)
- srednje velik steklen kozarec
Priprava:
V stekleno posodo damo karitejevo maslo, kokosovo olje in jojobino olje, nato pa to skledo postavimo v ponev, napolnjeno z vodo. Pazimo, da voda ne pride v posodo. Nato kuhalno ploščo segrejemo na srednjo temperaturo in z ročno metlico ali mešalnikom mešamo olja, dokler se popolnoma ne stopijo. Stekleno posodo odstranimo s kuhalne plošče in pustimo 30 minut, da se ohladi. Dodamo eterična olja in ponovno premešamo. Ko je zmes homogena, posodo za eno uro postavimo v hladilnik oziroma dokler se ne strdi. Odstranimo iz hladilnika. Z ročnim mešalnikom stepimo olja, dokler niso stepana in puhasta. Na koncu samo še napolnimo steklen kozarec z mešanico stepenega masla za telo in shranimo pri sobni temperaturi. Uporabimo ga po tuširanju ali kopeli, ko je naša koža še vlažna.
Šampon s kokosovim oljem
Kokosovo olje je odlično tudi za lase. Učinkovit in naraven šampon s kokosovim oljem, s katerim bodo naši lasje mehki in zdravi. Ker so lasje vsake osebe drugačni, lahko prilagodimo nivo kokosovega olja glede na potrebe naših las. Za tanke lase lahko po potrebi zmanjšamo količino kokosovega olja na 1/4 skodelice, za debele, suhe ali kodraste lase pa bomo morda morali povečati to količino ali dodati nekaj kapljic avokadovega olja.
Sestavine:
- 1 skodelica tekočega kastiljskega mila
- 1/3 skodelice kokosovega mleka iz konzerve
- 1/3 skodelice kokosovega olja
- 50–60 kapljic najljubših eteričnih olj
Priprava:
Kokosovo olje in kokosovo mleko stopimo skupaj na zelo majhnem ognju, da ne poškodujemo nobene hranilne snovi. Nalijemo v steklenico s pokrovom in prelijemo s kastiljskim tekočim milom. Dobro pretresimo. Temu dodamo 50 kapljic najljubših naravnih ekoloških eteričnih olj in ponovno pretresemo. Ko se odločamo, katero eterično olje izbrati, Tanja Turnšek predlaga, da izbiramo med eteričnim oljem sivke, divje pomaranče, poprove mete, limonske trave, rožmarina in žajblja. Ti so odlična izbira za lase. Ta šampon ne bo tako gost kot komercialni šamponi, zato ga na lase nanesemo neposredno iz steklenice. Lase nato operemo in temeljito speremo.
Maska za lase s kokosovim oljem
Maska za lase je narejena iz kokosovega olja in pomirjujočih eteričnih olj. Našim lasem doda sijaj in globinsko nego.
Sestavine:
- 2 žlici kokosovega olja
- ½ zrelega avokada
- 1 žlica medu
- 2 jajci
- 5–10 kapljic ekološkega naravnega eteričnega olja rožmarina
- 5–10 kapljic eteričnega olja sivke
Priprava:
Za pripravo maske v mešalniku zmešamo kokosovo olje in ½ zrelega avokada. Kokosovo olje lahko zmehčamo tudi nad vodno kopeljo in namesto mešalnika uporabimo metlico. Nato dodamo jajci in med ter ponovno premešamo. Dodamo še 5–10 kapljic eteričnega olja rožmarina in 5–10 kapljic eteričnega olja sivke. Masko nanesemo na vlažne lase, tako da z njo prekrijemo vse lase, še posebej konice. Nato si na lase nadenemo kapo za prhanje in pustimo masko na laseh od 45 minut do ene ure. Masko po tem času speremo z naravnim šamponom in balzamom. Za najboljše rezultate to masko nanesemo na lase enkrat tedensko.
Balzam za lase iz kokosovega olja
To je popoln recept, ki ga uporabljamo v kombinaciji z naravnim šamponom s kokosovim oljem. Pomaga navlažiti lase, prepreči izgubo beljakovin in neguje ter izboljša poškodovane lase.
Sestavine:
- 2/3 skodelice kokosovega olja
- 1 žlica olja vitamina E
- 1 žlica jojobinega olja
- 10 kapljic vašega najljubšega eteričnega olja
Priprava:
Vse sestavine zmešamo v skledi z ročnim mešalnikom, dokler se dobro ne povežejo. To lahko traja nekaj minut, saj želimo dobiti gladek in kremast balzam. Pod tušem, po umivanju las s šamponom s kokosovim oljem, nanesemo čajno žličko ali dve in lase razčešemo. Balzam pustimo na laseh nekaj minut, da prodre v lase. Nato temeljito speremo.
Opomba: Če lase barvate, zlasti z rdečo barvo, jih lahko kokosovo olje pobledi. Pri večini tipov in barv las se to ne bo zgodilo.
Loščenje pohištva
Sestavine:
- ½ žličke kokosovega olja
- krpa iz mikrovlaken
Postopek:
Na krpo iz mikrovlaken enakomerno nanesemo pol žličke kokosovega olja in z njo pobrišemo pohištvo. Odstranili bomo prah, odtise rok in morebitne madeže na pohištvu. Povrhu vsega pa bomo pohištvo zaščitili in mu vrnili sijaj.
Odstranjevanje madežev
Sestavine:
- žlica kokosovega olja
- žlica sode bikarbone
Postopek: Žlico kokosovega olja utekočinimo v parni kopeli. Dobljeno tekočino zmešamo z žlico sode bikarbone, da dobimo lepo mazljivo pasto. To nanesemo na madež in pustimo, da deluje vsaj pol ure. Nato s krpo nežno podrgnemo in obrišemo s tkanine.