DomovOsebna rastKako postaviti zdrave meje v odnosih?

Kako postaviti zdrave meje v odnosih?

Na prvi pogled se zdi, da postavljanje meja v odnosih onemogoฤa pristno intimnost, vendar je resnica nasprotna. ล ele ko so vzpostavljene jasne meje, je moลพen resniฤno varen, spoลกtljiv in intimen odnos. Postavljanje meja ni pomembno samo v partnerskih odnosih, ampak tudi med prijatelji, druลพinskimi ฤlani, sodelavci itn. Tako ne bo prihajalo do nepotrebnih nesporazumov in do obฤutka, da vas oseba, ki vam je blizu, ne spoลกtuje zares. ฤŒe imate obฤutek, da doslej niste bili najuspeลกnejลกi pri postavljanju meja v odnosih, je nujno, da se tega projekta lotite premiลกljeno. Dokler sami ne boste vedeli, kaj ลพelite oziroma potrebujete, bodo komunikacijski ลกumi neizogibni, saj drugi ne bodo razumeli, da mislite resno.

Fiziฤne meje โ€“ eden od osnovnih vidikov

Postavljanje meja v odnosih praviloma zajema ลกtiri osnovne vidike โ€“ fiziฤnega, mentalnega ฤustvenega in duhovnega. Tako je nujno, da pri razmiลกljanju o tem, katere so tiste meje, ki so za vas svete in ki jih drugi tako ne bi smeli nikoli prestopiti, upoลกtevate vse ลกtiri vidike. Pri fiziฤnem vidiku se vpraลกajte, kateri dotiki vam ustrezajo in v kakลกnih okoliลกฤinah. Pri tem morate vedeti, da tu ne obstaja ยปpravยซ ali ยปnarobeยซ. ฤŒe na primer dojemate objeme kot nekaj zelo intimnega, zato ลพelite, da so rezervirani le za osebe, ki so vam resniฤno blizu, seveda niste dolลพni objemati znancev, ki jih sreฤate enkrat ali dvakrat letno, ne glede na to, kako ยปnaravnoยซ se zdi objemanje drugim osebam.

Mentalne meje: pravica do izraลพanja staliลกฤ in pravica do molka

Pri mentalnih mejah je pomembno predvsem to, da si izborite prostor za izraลพanje lastnih misli in mnenj. ฤŒe vas poskuลกajo bliลพnji pogosto preglasiti, je nujno, da jim nedvoumno sporoฤite, da tega odslej ne boste veฤ tolerirali. Po drugi strani pa imate tudi pravico do tega, da doloฤena staliลกฤa zadrลพite zase. ฤŒe vas poskuลกajo drugi pogosto malodane prisiliti v to, da jim zaupate, kakลกno je vaลกe staliลกฤe o neฤem, ฤeprav je zelo oฤitno, da o tem noฤete govoriti, je nujno, da jim zelo jasno sporoฤite, da je tovrstno obnaลกanje za vas nedopustno.

Prestopanje ฤustvenih in duhovnih meja je lahko ลกe posebej boleฤe

Za mnoge so ลกe posebej pomembne ฤustvene meje. Pri tem gre predvsem za to, da se ogradite od razliฤnih oblik ฤustvenih manipulacij in od oseb, ki ne spoลกtujejo vaลกih ฤustev. ฤŒetrti vidik pa so, kot omenjeno, vaลกe duhovne meje. Se osebe v vaลกi bliลพini nenehno norฤujejo iz vaลกih religioznih prepriฤanj? Ali pa morda iz tega, da niste religiozni? Oboje je seveda enako problematiฤno, zato nikakor ne gre za nekaj, kar bi preprosto morali tolerirati.   

Vaลกa komunikacija naj bo vljudna, vendar odloฤna

Seveda pa je to, da vam je jasno, katere so tiste meje, glede katerih se ne nameravate pogajati, ลกele prvi korak. Ne bo namreฤ ลกlo brez odkritega pogovora z osebami, ki morajo sliลกati ta sporoฤila. Pri tem upoลกtevajte, da nekdo, ki je v preteklosti veฤkrat prestopil doloฤeno mejo, tega morda ni storil namerno oziroma s slabimi nameni. Povsem mogoฤe je namreฤ, da ta osebe niti ni razumela, da je to za vas nedopustno. Pazite torej, da med pogovorom ne boste napadalni in da boste svoje besede izbirali premiลกljeno, seveda pa je pomembno, da ste asertivni oziroma odloฤni. Cincanje je lahko namreฤ znak, da so vaลกe meje precej bolj zabrisane, kot so v resnici. Veฤina ljudi bo zagotovo cenila vaลกo odkritost in v prihodnje spoลกtovala vaลกe ลพelje. Tisti, ki vam ne bodo ลพeleli prisluhniti in vas upoลกtevati, pa najverjetneje tako ali tako niso ljudje, ki bi jih ลพeleli ohraniti v svojem ลพivljenju.

Karmen Jordan
Karmen Jordan
Karmen Jordan je naลกa dolgoletna sodelavka, novinarka, literarna komparativistka, slovenistka in kritiฤarka/recezentka. Je veganska in avtorica ลกtevilnih ฤlankov in receptov. Njena podroฤja so zdrav ลพivljenjski slog ter nasveti za zdravje.

NAJNOVEJล E