Ne, idealna hrana med menstruacijo nista pica in čokolada. Čeprav vam hrana, polna sladkorja oziroma enostavnih ogljikovih hidratov in nezdravih maščob, najverjetneje posebno prija prav »tiste dni v mesecu«, lahko tovrstna hrana dodatno poslabša vaše počutje in prispeva k intenzivnejšim simptomom. Sladkor lahko, na primer za hip ali dva omili enega od pogostih spremljevalcev menstruacije – zelo intenzivno utrujenost – vendar nato sledi hiter padec energije, ki vas lahko povsem sesuje. Poleg tega beli sladkor prispeva k vnetjem v telesu, kar lahko okrepi bolečino.
Kaj torej jesti, da bo imela menstruacija čim manjši vpliv na potek vašega vsakdana?
Polnozrnata žita za manj izrazita nihanja energije
Preprečite pretirano izrazita nihanja krvnega sladkor, od katerega je močno odvisna raven vaše energije, in sicer z zamenjavo enostavnih ogljikovih hidratov s kompleksnimi viri. Dobra izbira so živila, kot so rjavi riž, ajda, kvinoja, ovseni kosmiči in proso. To so namreč živila, ki vsebujejo precej vlaknin. Pozitiven učinek vlaknin ni omejen samo na krvni sladkor. Vlaknine so obenem pomembne za učinkovito odstranjevanje škodljivih snovi in odpadnih hormonov.
Beljakovinska živila za dolgotrajen občutek sitosti
Ali ste pri hrani večino časa zelo disciplinirani, med menstruacijo pa zelo težko obvladujete nerazložljive napade lakote oziroma željo po nezdravi hrani? Težavo lahko vsaj nekoliko omili povečan vnos beljakovin. Priporočamo, da živila, bogata z beljakovinami, vključite v vsak obrok, vključno z malicami. To bo poskrbelo da dolgotrajnejši občutek sitosti.
Viri omega-3-maščobnih kislin za protivnetni učinek
Povečanje vnosa omega-3-maščobnih kislin lahko poskrbi za ublažitev bolečine. Gre namreč za maščobne kisline z zelo močnim protivnetnim delovanjem. Omega-3-maščobne kisline lahko obenem preprečijo zelo izrazita nihanja razpoloženja. Eden od najboljših virov omega-3-maščobnih kislin za uživanje med menstruacijo so lanena semena (in izdelki iz teh semen). Ta so namreč obenem tudi dober vir fitoestrogenov, ki pomagajo pri uravnavanju hormonov. Posledično lahko fitoestrogeni zmanjšajo intenzivnost menstruacije (a le če količina ni prevelika).
Zelenolistna zelenjava za ublažitev krčev in glavobolov
V zelenolistni zelenjavi lahko najdemo zelo veliko magnezija – minerala, ki je posebno pomemben za mišični in živčni sistem. Magnezij sprosti napete mišice ter prepreči nehotene krče in z njimi povezane bolečine. Tako gre za odlično naravno pomoč pri menstrualnih krčih, pa tudi pri glavobolih, ki so pogosta težava med menstruacijo. Zelenolistna zelenjava obenem vsebuje precej železa, ki je posebno koristen za osebe z zelo močnimi menstrualnimi krvavitvami. S povečanjem vnosa železa lahko namreč zmanjšate tveganje za slabokrvnost. Pri tem ne pozabite, da je za optimalno absorpcijo železa nujno, da telesu zagotovite dovolj vitamina C, ki ga lahko najdete v živilih, kot so citrusi, paprika, kivi in brokoli.
Z vodo bogata živila proti napihnjenosti
Dehidracija je kriva za intenzivno zadrževanje vode v telesu, kar privede do napihnjenosti, ki je med menstruacijo že v osnovi precej pogostejša težava kot sicer. Za ublažitev napihnjenosti je zato nujen zadosten vnos tekočine. Če vam to povzroča težave, priporočamo, da del tekočine nadomestite z živili, ki vsebujejo veliko vode.
Viri kalcija za hormonsko ravnovesje
Med menstruacijo je smiselno uživati tudi več živil, ki vsebujejo veliko kalcija. Ta je sicer najbolj znan po pozitivnem vplivu na kosti, vendar je med drugim koristen tudi za hormonsko ravnovesje. Med dobre vire kalcija spadajo mandlji, čijina semena, brokoli, ohrovt, blitva, špinača, suhe marelice in por.
Kava med menstruacijo – da ali ne?
Pretiravanje s kavo lahko prispeva k napihnjenosti, saj kava povečuje nevarnost za dehidracijo. Čezmeren vnos kave obenem poveča tveganje za glavobole. Poleg tega pa lahko kava prispeva k prebavnim težavam, predvsem k driski. To sicer ne pomeni, da se morate kavi med menstruacijo popolnoma odpovedati. Če jo sicer uživate, bi lahko tudi nenadna opustitev kofeina privedla do glavobolov. Pomembno je predvsem to, da ste zmerni. Če vam primanjkuje energije, si raje pomagajte z bolj zdravimi alternativami, na primer s pesinim sokom ali zelenim čajem matcha, vnos kave pa omejite na skodelico ali dve na dan.
Zmerno pri uživanju soli
Napihnjenost med menstruacijo lahko postane posebno moteča, če uživate veliko soli. Sol je namreč znana po tem, da zadržuje vodo v telesu. Tako je pametno, da se izogibate močno procesirani, hitri hrani, saj prav ta običajno vsebuje nadpovprečno veliko soli.
Izogibajte se pretirano pikantni hrani
Kapsaicin, najpomembnejša snov v feferonih, se lahko sicer pohvali s protibolečinskim delovanjem, vendar se je med menstruacijo pikantni hrani kljub temu bolje izogibati, posebno če imate takrat pogosto težave z drisko. Pikantna hrana lahko namreč prispeva k prebavnim težavam.