Konฤno, dopust! Bolj kot kdajkoli prej nas izฤrpava umsko delo, zato si ลพelimo fiziฤno aktivnih poฤitnic. Bolj pogosto se bomo odpravili v naravo, za nekaj dni taborili, morda na kraju, kjer ni elektrike โฆ
Poleti so temperature prijetne, oblaฤila bolj lahka in zraฤna, takลกnega podnebja pa se veselijo tudi mikroorganizmi, ki ลพivijo v naลกi hrani.
Katera ลพivila vzamemo s seboj na dopust?
Ko izbiramo ลพivila, ki jih bomo nesli s seboj na poฤitnice, vsaj za prva dva dneva izberemo ekoloลกko ali, ลกe bolje, biodinamiฤno pridelano sadje in zelenjavo. Ne le da ta ลพivila vsebujejo mnogo veฤ nutrientov, tudi ne pokvarijo se tako hitro. Mnoลพica ลพivih encimov jih vsaj nekaj ฤasa varuje pred patogenimi bakterijami, ko pa jih zauลพijemo, varujejo tudi nas.
Smotrno je s seboj vzeti ฤim veฤ zelenjave, ki je ni treba kuhati. Potrebujemo le dober noลพ in lupilec za krompir. Preverimo, ฤe je na ลพeleni destinaciji moลพna uporaba elektrike. V tem primeru nam bo meลกalec ali blender zelo prav priลกel. Z noลพem in lupilcem na tanko nareลพemo korenฤek, buฤke, kumarice, zelje, rdeฤo peso, gomolj zelene, nadzemno kolerabo, paradiลพnik โฆ Uporabimo vsaj tri od naลกtetih sestavin in ne skoparimo s sveลพimi zaฤimbami, ki so v tistem ฤasu na voljo.
Pripravimo bogato poletno solato in jo zaฤinimo s prelivom.
Solatni preliv
Sestavine:
- 50 g mandljev
- 1 dcl vode
- sok polovice limone
- 1 zrel avokado (ali eno manjลกe jabolko)
- 30 ml olivnega ali buฤnega olja
- po ลพelji 2 stroka ฤesna
- 1 ฤajna ลพliฤka soli
- ลกopek sveลพega drobnjaka ali koprca (ali peterลกilja, zelene, origana, majarona โฆ)
V meลกalec najprej damo namoฤene in olupljene mandlje. Zalijemo jih z vodo in meลกamo toliko ฤasa, da nastane gladka krema. Nato dodamo vse preostale sestavine razen drobnjaka. Dobro premeลกamo in preliv je pripravljen. Primeลกamo ga k narezani zelenjavi in potresemo s sveลพimi zaฤimbami.
Bogat zajtrk z malo truda
Dopustniลกko jutro radi zaฤnemo z bogatim zajtrkom. Najbolj varno je s seboj vzeti rastlinsko mleko, riลพevo, ovseno ali mandljevo, saj je tudi brez hladilnika uporabno dva dneva. Trajni kruhki, droลพen kruh ali riลพevi krekerji so razmeroma varna izbira, za namaz pa uporabimo majhne kozarฤke domaฤe marmelade. Mesne paลกtete hitro postanejo gojiลกฤe patogenih bakterij, zato se jim izogibamo.
Doma si naredimo ali pa kupimo namaze iz semen. Namaza iz sonฤniฤnih ali buฤnih semen sta izjemno okusna, namaz iz ฤrnega sezama pa je prava eksotiฤna poslastica. Ker ti namazi ne vsebujejo vode, so obstojni tudi na zunanjih poletnih temperaturah.
Pozorni smo, da vanje ne namakamo koลกฤkov kruha in ne segamo z ลพliฤko ali noลพem, ki smo ga obliznili. Zraven ponudimo sveลพo papriko, belo redkev, paradiลพnik, kumarice, kivi ali vloลพene olive, kapre โฆ
Namazi iz semen so bogati z minerali in beljakovinami, vsebujejo ลพlahtna olja, so pa tudi lahko prebavljivi. Dodatno jih lahko obogatimo z dodatkom oluลกฤenih konopljinih semen.
Namaz iz buฤnih semen
Sestavine:
- 250 g buฤnih semen
- 80 ml buฤnega olja
- 120 ml stopljene palmove maลกฤobe
- 5 g soli
- ลกฤep roลพmarina
Buฤna semena rahlo prepraลพimo in damo v meลกalnik. Dodamo vse olje in zaฤimbe. Meljemo, dokler ne nastane homogena krema, ki jo takoj prelijemo v dobro pomite kozarฤke. Napolnimo in takoj zapremo pokrovฤke.
Preliv se laลพe melje, ฤe so vse sestavine tople. Po potrebi lahko dodamo za eno juลกno ลพlico sojine omake.
Enako pripravimo namaz iz sonฤniฤnih semen ali iz meลกanice buฤnih in konopljinih semen.
Na poฤitnicah si tako prihranimo veliko ฤasa in denarja.
Takลกni slani namazi so uporabni kot preliv za testenine ali dodatek k jedem z ลพara.
Iz jedrc ali sonฤniฤnih semen naredimo ฤudovite sladke namaze. Namesto sladkorja uporabimo med, ki je odliฤen naravni konzervans. Te namaze pripravimo ลพe doma. Ni jih treba hraniti v hladilniku.
Leลกnikov namaz z roลพiฤi
Sestavine:
- 150 g leลกnikovih jedrc (lahko so praลพena)
- 80 g cvetliฤnega medu
- 50 g fino mlete roลพiฤeve moke v prahu ali kakava
- 50 ml stopljenega kokosovega ali kakavovega olja
- 50 ml pomaranฤnega ali kakลกnega drugega 100-odstotnega soka
- 1 ฤajna ลพliฤka cimeta
- ยผ ฤajne ลพliฤke vanilje v prahu
- ลกฤep soli
V hitrem meลกalcu najprej zmeลกamo leลกnike in sok, nato dodajamo med, maลกฤobo, roลพiฤevo moko in na koncu zaฤimbe. ฤe je namaz pregost, dodamo ลกe malo tekoฤine โ soka in kokosovega olja.
Namaz shranimo v majhnih, dobro zaprtih steklenih lonฤkih.
Na taborjenju imamo vฤasih moลพnost uporabe kuhalnika. V tem primeru lahko zajtrk pripravimo ลพe zveฤer. Skuhamo proseno kaลกo, ki bo odigrala vlogo podlage za namaz ali pa za bogato sadno solato.
Recept: prosena kaลกa
Za 4 osebe potrebujemo:
- 250 g prosene kaลกe
- 0,8 l 100-odstotnega ananasovega soka
- 2 ลพlici kokosove maลกฤobe ali kakลกnega dobrega olja
- 2 naribani jabolki (ali sok 1 pomaranฤe)
- ลกฤep burbonske vanilje
Kaลกo dobro speremo v cedilu pod tekoฤo vodo. Nato jo 10 minut kuhamo v ananasovem soku. Na koncu kuhanja dodamo naribani jabolki, maลกฤobo in vaniljo. Dobro premeลกamo in predevamo v plitvo posodo, da se ohladi. Lahko jo tudi pustimo v posodi, kjer se je kuhala, moramo pa jo pokriti.
Zjutraj kaลกo razreลพemo na rezine in ponudimo s sladkim namazom ali s sadjem.
ล e vroฤo kaลกo lahko predevamo v modelฤke za mafine in ji v plasteh dodajamo sveลพe sadje, na vrhu pa jo okrasimo z roลพiฤevo ali ฤokoladno kremo.
Pohodniki, kolesarji, hribolazci
Telesni napori zahtevajo vztrajnost in lahek nahrbtnik. Vanj ลพelimo stlaฤiti ฤim veฤ koristnih reฤi, a tako, da ne bo teลพak. Poleg vode ali izotoniฤnega napitka vzamemo s seboj hrano, ki nam da energijo in nas ne utruja.
Ob naporni hoji v hrib ali poganjanju kolesa izgubljamo tekoฤino in minerale, zato jih je treba nadomestiti. Preprost in uฤinkovit izotoniฤni napitek lahko pripravimo doma:
- 0,75 l vode
- sok 1 limone
- 1 ฤajna ลพliฤka prahu camu camu
- 10 g solnega cveta slovenskih solin (ali himalajske soli)
Pri naporni hoji ali vadbi se v miลกicah proizvaja mleฤna kislina, ki jo ฤutimo kot boleฤino. Naravni vitamin C v obliki limoninega soka in camu camuja se hitro presnavlja in tvori baziฤne presnovke, ki nevtralizirajo mleฤno kislino. Solni cvet prepreฤi prekomerno izgubo mineralov. S takลกnim napitkom si hitreje povrnemo moฤi in smo na koncu dneva manj utrujeni.
Malica, ki jo vzamemo s seboj, dodatno okrepi telo in prepreฤi poลกkodbe. Primerno je uลพivati suho sadje in jedrca, lahko pa si pripravimo energijske kroglice, ki pokrijejo vse naลกe potrebe po hrani.
Pohodniลกke kroglice
Sestavine:
- 50 g suhih fig
- 50 g suhih sliv brez koลกฤic
- 50 g datljev brez koลกฤic
- 100 g rozin
- 200 g oluลกฤenih konopljinih semen
- 30 g konopljinih proteinov
- 1 dcl pomaranฤnega soka
- 1 ฤajna ลพliฤka cimeta
- 1 ฤajna ลพliฤka mletega ingverja
- 1/2 ฤajne ลพliฤke mletega kardamoma
- 1/4 ฤajne ลพliฤke mletega muลกkatnega oreลกฤka
- lupinica 1/2 limone
- ลกฤep soli
Suho sadje operemo in figam odreลพemo peclje. Namoฤimo v pomaranฤnem soku. Sadje nato zmeljemo v meลกalniku ali mlinฤku, po potrebi fige malo nareลพemo, da se laลพe zmeljejo. Dodamo konopljina semena, proteine in vse zaฤimbe. Dobro premeลกamo in oblikujemo za oreh velike kroglice. Povaljamo jih v kokosovi moki ali kakavu. Najlepลกe so, ฤe naredimo veฤ razliฤnih.
Tegale posladka nam vroฤina ne bo pokvarila. Uลพivajmo ga poฤasi, dobro preลพveฤimo in obฤutimo, kako nam vraฤa moฤi.
Ko pripravljamo prtljago za na poฤitnice, ne pozabimo na zaฤimbe. Ne le da bomo z njimi obogatili svojo hrano, prav nam bodo priลกle tudi drugaฤe. Zaฤimbe so najboljลกi konzervans in prepreฤijo zasluzenost, zato jih dodajamo v mleko (kardamom v prahu, ingver).
Vฤasih je teลพko prepreฤiti mravljam in drugim ลพuลพelkam, da se sprehodijo po naลกi zalogi ali po mizi. Klinฤki in cimet jim ne diลกijo in se jim raje izogibajo. Meลกanica kurkume, mlete kumine in mletega koriandra bo nepogreลกljiva pri testeninah, riลพu ali krompirju, ne le zaradi odliฤnega okusa, ampak tudi zaradi boljลกe prebavljivosti.
Limonine ali pomaranฤne lupine pa ne zavrzimo takoj. ฤe jo pustimo na kroลพniku v bliลพini mesta, kjer sedimo ali leลพimo, bo naลก kotiฤek manj privlaฤen za komarje.
Na poฤitnicah si ลพelimo, da je ลพivljenje bolj preprosto, vsakdanja opravila pa ne smejo vzeti preveฤ ฤasa. Zato si privoลกฤimo veฤ sproลกฤanja, pranajame in z vsemi ฤutili opazujmo naravo. Za to ni treba nesti s seboj nobene dodatne prtljage.