Kljuฤni poudarki:
- Herbarij je zbirka posuลกenih rastlin na papirju, oznaฤenih z imenom, mestom, datumom in avtorjem nabiranja.
- Postopek vkljuฤuje nabiranje, suลกenje med papirjem in oznaฤevanje โ primeren kot druลพinska in uฤna dejavnost.
- Pomembni so varstvo redkih vrst, uporaba fotodokazov pri teh, ter izbira primernih rastlin v juniju.
Herbarij je zbirka posuลกenih rastlin ali delov rastlin, ki so prilepljene na list papirja. Vsaka rastlina v herbariju mora biti oznaฤena z imenom rastline, zapisom, kdo jo je nabral, in z zapisom, kdaj in kje je bila nabrana.
Nabianje rastlin za herbarij
Pomladni in poletni ฤas sta idealna za izlete v naravo. Otroke lahko zanju spodbudimo z dodatnimi aktivnostmi, s pomoฤjo katerih se bodo v naravi zabavali in se hkrati tudi nekaj nauฤili. Ena od moลพnosti za pouฤno zabavo je izdelava herbarija.
V Sloveniji je najstarejลกi herbarij nastal v Ljutomeru leta 1696, uredil pa ga je zdravnik Janez Krstnik Flysser. V znanosti se herbariji uporabljajo za preuฤevanje rastlinskih vrst in njihove geografske porazdelitve. Herbariji so danes, v ฤasu spreminjanja podnebja, ลกe posebej pomembni, saj znanstveniki z njihovo pomoฤjo opazujejo spremembe v vegetaciji skozi ฤas. Herbarije pri delu uporabljajo razliฤni znanstveniki, med njimi botaniki in klimatologi.
Otroka k izdelavi herbarija spodbudimo ลพe doma, kjer mu razloลพimo, kaj herbarij pravzaprav je. Razloลพimo mu postopek, kako narediti herbarij, in mu po moลพnosti pokaลพemo ลพe izdelan del bodoฤe zbirke. Ker je na vsaki rastlini v herbariju napisan tudi tisti, ki je rastlino nabral, lahko pri izdelovanju herbarija sodeluje vsa druลพina. Na ta naฤin bo imel otrok ลกe veฤ veselja, saj bo lahko z druลพinskimi ฤlani tekmoval v tem, kdo nabere veฤ rastlin, kdo najde bolj zanimivo rastlino in podobno. ฤe se v bliลพini vaลกega doma nahaja muzej, v katerem si je mogoฤe ogledati herbarij, otroka vsekakor peljite tudi tja.
Dan pred izletom
Preden se odpravite na izlet v naravo, skupaj z otrokom prelistajte knjigo o rastlinah. Poiลกฤite knjigo, ki vsebuje vrste rastlin, za katere priฤakujete, da jih boste naลกli na tistem obmoฤju. Navduลกite otroka za kakลกne ลกe posebej zanimive vrste โ na primer za kakลกno zdravilno rastlino, rastlino s posebej lepim cvetom, redko rastlino in podobno. ฤe imate knjigo o rastlinah v ลพeleni obliki, bo zelo priroฤno, ฤe jo boste vzeli s seboj na izlet. Koristila vam bo tudi v vlogi ลพepnega herbarija, torej kot ovitek, v katerem boste prenaลกali manjลกe rastline.
Odprava
Na izlet, namenjen izdelavi herbarija, vzemite vreฤko, v katero boste shranjevali rastline, zvezek iz nepovoลกฤenega papirja, kamor boste po poti zlagali posebej obฤutljive primerke, svinฤnik, s katerim boste zapisali, kje ste rastlino nabrali in kdo jo je nabral. ฤe boste nabirali vsi druลพinski ฤlani, bo najbolje, ฤe bo imel vsak s seboj svoj zvezek. Vzemite s seboj kakลกno ลพepno knjigo o rastlinah ali navadno knjigo, ki jo med izletom pustite v avtu. Tako lahko vrste rastlin, ki ste jih nabrali skupaj z malฤki, preuฤite v ฤasu kosila (ali jim pustite, da vrste preuฤijo oni in jih tako za nekaj ฤasa zamotite).
Domaฤa obdelava herbarija
Rastline, ki ste jih shranili v vreฤki, doma previdno poloลพite med dva lista nepovoลกฤenega papirja in vse skupaj obteลพite s knjigami. Pri ลพepnem herbariju lahko obteลพite kar zvezek in vam ni treba prestavljati rastlin. Prostor, kjer boste doma shranjevali herbarije, naj bo suh in zraฤen. Ko se rastline posuลกijo, jih nalepimo v pravi herbarij. Poleg rastline prepiลกemo ime in priimek nabiralca, datum nabiranja, kraj nabiranja in ime rastline.
ฤe je otrok ลกe majhen, se herbarija lotite bolj igrivo. Namesto podatkov o rastlini zapisujte tisto, kar si je otrok zapomnil ob nabiranju (npr. to roลพico je oฤi nabral za mamico). Bolj ustvarjalni se lahko herbarija lotite na umetniลกki naฤin โ nabrane rastline vse prilepite na velik list papirja v ลพeleni obliki (ลกopek, obraz, hiลกa โฆ) in razstavite umetnino doma.
Katere rastline ne smejo manjkati v herbariju?
Junij je za izdelavo herbarija ลกe posebej primeren, saj so travniki in gozdovi posuti s cvetovi. Prav od tod izhaja staro slovensko ime za junij โ roลพnik. Med rastlinami s posebej liฤnimi cvetovi boste na travnikih in v gozdovih naลกli rjavordeฤo krvomoฤnico (Geranium phaeum), navadno kukavico (Orchis morio), travniลกko kozjo brado (Tragopogon pratensis), kaluลพnico (Caltha palustris) in vrednikov jetiฤnik (Veronica chamaerys). ฤe ลพelite ustvariti diลกeฤi herbarij, iลกฤite rastline z izrazitim vonjem. Mednje na primer sodijo ลพajbelj, sivka in vijolica. vsekakor morate v herbarij uvrstiti tudi liste avtohtonih slovenskih dreves.
Herbarij redkih, zavarovanih rastlin
Ker zavarovanih redkih rastlin kajpak ne smete nabirati, lahko namesto tega iz njih naredite โfoto herbarijโ. Namesto, da bi rastlino utrgali, jo ovekoveฤite s fotoaparatom. ฤe boste sliฤice natisnili v fotokopirnici (kar sploh ni zelo drago), boste ob navadnem herbariju lahko uลพivali ลกe v lepotah foto herbarija. V Sloveniji so nekatere domorodne rastline ogroลพene in jih ne smemo nabirati.
Preden se lotite izdelovanja herbarija, preuฤite, katerih rastlin ne smete nabirati. To je dobra priloลพnost, da otrokom predstavite nevarnost izumiranja rastlinskih vrst. Tudi pri nabiranju obiฤajnih rastlin otroke pouฤite, naj ne nabirajo veฤ, kot potrebujejo.
Delavnice o rastlinah, na katere lahko vpiลกete otroke, prirejajo:
- Botaniฤni vrt Univerze v Ljubljani
- Arboretum Volฤji Potok
- Prirodoslovni muzej Slovenije
Kje po svetu si lahko ogledate zanimive herbarije?
- Pariz: Musรฉum National dโHistoire Naturelle
- New York: New York Botanical Garden
- London: Royal Botanic Gardens
- ลฝeneva: Conservatoire et Jardin botaniques de la Ville de Genรจve
Ne pozabite
- Ko odhajate v naravo, sebe in otroka zaลกฤitite pred klopi z repelenti ali s primernimi oblaฤili.
- Ko suลกite rastline, po potrebi menjajte papir. Vsekakor rastlino nalepite na drugo podlago po tem, ko je ลพe posuลกena, saj bo stari papir naguban in neprivlaฤnega videza.
Preberite tudi: 5 zlatih pravil za nabiranje zdravilnih zeliลกฤ