DomovZdravilne rastlineGladišnik ali repik: Pomaga pri boleznih ledvic

Gladišnik ali repik: Pomaga pri boleznih ledvic

Gladišnik ali repik (Agrimonia eupatoria) je bil ena izmed najbolj cenjenih zeli v antiki, posvečen je bil boginji Ateni. Z njim so zdravili rane in kačje ugrize, sčasoma pa tudi bolezni jeter. Cenil ga je tudi Plinij, prav tako pa je omenjen v skoraj vseh zeliščarskih knjigah srednjega veka. O tem, da je bil priljubljen tudi pri nas, priča obilica slovenskih imen, pravimo mu tudi griznik, jetranca, kačja roža, kilavec, navadni repik in treslika.

- Oglas -

Narava nam nudi številne zaklade, med katerimi so tudi zdravilne rastline, ki že stoletja pomagajo ohranjati naše zdravje in dobro počutje. Ena izmed teh rastlin je gladišnik, ki ga nekateri poznajo tudi kot repik. Čeprav ni tako znan kot nekatere druge zdravilne rastline, ima veliko pozitivnih učinkov na zdravje, ki jih velja raziskati.

Kaj je gladišnik ali repik?

Gladišnik, znan tudi kot repik, je večletna zdravilna rastlina, ki spada v družino rožnic (Rosaceae). Pogosto ga najdemo na travnikih, ob cestah in gozdnih robovih po vsej Evropi. Njegova značilnost so dolga cvetna stebla z majhnimi rumenimi cvetovi, ki cvetijo v poletnih mesecih. V ljudskem zdravilstvu se uporablja predvsem zaradi svojih močnih protivnetnih, adstringentnih in protimikrobnih lastnosti.

Repik - Gladišnik

Zgodovina in tradicionalna uporaba

Gladišnik ima dolgo zgodovino uporabe, ki sega vse do antike. Stari Grki in Rimljani so ga uporabljali za zdravljenje ran in kožnih bolezni, saj so verjeli v njegovo sposobnost celjenja. V srednjem veku je repik postal priljubljen v Evropi kot zdravilo za različne težave, od prebavnih motenj do težav z jetri. Poleg tega so ga ljudje pogosto uporabljali kot zaščito pred uroki, kar kaže na njegovo globoko ukoreninjenost v ljudskih verovanjih.

Zdravilne Lastnosti Gladišnika (Repika)

Gladišnik ima številne zdravilne lastnosti, ki so priznane tako v tradicionalnem kot v sodobnem zdravilstvu. To so nekatere izmed njih:

  • Protivnetno delovanje: Gladišnik je znan po svojem protivnetnem učinku, ki pomaga pri lajšanju bolečin in zmanjševanju oteklin.
  • Adstringentno delovanje: Zaradi visoke vsebnosti taninov ima adstringentne lastnosti, kar pomeni, da pomaga pri zategovanju tkiv in ustavljanju krvavitev.
  • Protibakterijsko in protiglivično delovanje: Repik se lahko uporablja tudi za zdravljenje okužb, saj ima protibakterijske in protiglivične lastnosti.
  • Podpora prebavi: Uporaba gladišnika lahko pomaga pri prebavnih težavah, kot so napihnjenost, driska in težave z želodcem.
  • Razstrupljanje: Repik spodbuja delovanje jeter in ledvic, kar pomaga pri odstranjevanju toksinov iz telesa.
Uporaba repika v zdravilstvu

Zakaj je repik koristen za zdravje?

Uporaba gladišnika (repika) ima številne pozitivne učinke na zdravje. Ena izmed najbolj znanih lastnosti te rastline je njena sposobnost celjenja ran. Repik pospešuje strjevanje krvi in zmanjšuje možnost okužb, kar ga naredi odličnega za zdravljenje manjših ureznin in odrgnin. Poleg tega podpira zdravo prebavo, saj lajša simptome, kot so napihnjenost in bolečine v trebuhu. Njegovo protivnetno delovanje je koristno tudi pri boleznih, kot sta artritis in revma.

- Oglas -

Uporaba domačem zdravilstvu

V domačem zdravilstvu je gladišnik zelo cenjen zaradi svoje vsestranskosti. Lahko se uporablja v obliki čaja, tinkture ali mazila. Čaj iz repika je odlična izbira za lajšanje prebavnih težav ali kot naravno sredstvo za čiščenje telesa. Tinktura se lahko uporablja za zdravljenje kožnih težav, kot so ekcemi, mozolji in manjše rane. Mazilo iz pa je idealno za lokalno uporabo na prizadetih predelih kože.

Repik nabiramo maja in junija

Repik je trajnica s pokončnim dlakavim steblom in pernatimi listi, iz rumenih cvetov zrastejo majhni plodovi s kaveljčastimi ščetinami. Vonja skoraj nima, po okusu pa je trpek. Danes je razširjen po vsej Evropi, raste na sončnih predelih, pa tudi ob gozdovih in poteh. Maja in junija nabiramo liste, ki vsebujejo največ čreslovine, grenčine, eterično olje in kremenčevo kislino.

Gladišnik in njegova zdravilnost

Že v srednjem veku je gladišnik veljal za precej vsestransko rastlino, z njim namreč niso zdravili samo ran, temveč tudi ledvice, jetra, vranico, pa tudi žolčne kamne in zlatenico. Danes se gladišnikov čaj uporablja za grgranje pri izpuščajih v ustni votlini, na enak način pa pomaga tudi pri parodontozi, angini in vnetju žrela. Pitje čaja se priporoča ljudem s trdovratnim revmatizmom, bolečinami v udih in nagnjenosti k ledvičnim kamnom. Priporočljivo je spiti 2 do 3 skodelice čaja na dan.

Kako pripravimo čaj iz repika

2 čajni žlički suhih listov poparimo z dvema skodelicama vode. Pijemo nesladkanega po požirkih. V primeru ledvične bolezni gladišnik mešamo z enako količino lakote in dišeče perle, vse skupaj poparimo, počakamo 10 minut in pijemo.

NAJNOVEJŠE