Ko vaš otrok zboli, mu želite nuditi vse, samo da se bo čim prej počutil bolje. Večina staršev se v takem primeru najpogosteje odpravi v najbližjo lekarno, a kaj, ko številna zdravila, namenjena otrokom, vsebujejo veliko umetnih sladil in drugih ne ravno najbolj zdravih sestavin. Otroku lahko pomagate tudi z različnimi naravnimi domačimi pripravki. Pred uporabo kateregakoli naravnega pripravka se vedno posvetujte z otrokovim pediatrom.
Pripravite domače mazilo za prsni koš
Ne le da tako mazilo vsebuje popolnoma naravne sestavine, tudi zelo poceni je.
Potrebujete:
- 2 jušni žlici oljčnega olja
- 5–7 kapljic kakovostnega evkaliptusovega eteričnega olja
- Majhen kozarec
Priprava:
- Zmešajte oljčno in eterično olje, mešanico zlijte v kozarec, ga dobro zaprite in močno pretresite.
- Mešanico vmasirajte v otrokov prsni koš in hrbet.
Fiziološka raztopina
Fiziološka raztopina je lahko v veliko pomoč pri zamašenih dihalnih poteh. Ker je blaga in neagresivna, je primerna za otroke vseh starosti. Fiziološka raztopina nežno izpere nosno sluznico, saj odstrani in utekočini nosni izcedek.
Črpalka za čiščenje nosu
Če ima otrok zamašen nos, a se še ne zna usekniti, je črpalka za čiščenje nosu skoraj obvezna. Morda se vam bo na začetku uporaba črpalke zdela malce nenavadna (celo strašljiva), ampak zagotavljamo vam, da bo otroku močno odleglo, ko njegov nos ne bo več zamašen. V lekarnah in specializiranih trgovinah je na voljo kar nekaj različnih črpalk za čiščenje nosu, zato je najbolje, da vse potrebne informacije poiščete pri prodajalcih oziroma farmacevtih ali pa za nasvet vprašate kar otrokovega pediatra.
Vlažilec zraka
Če ima otrok zamašen nos, lahko dihanje skozi usta še dodatno oteži suh zrak v prostoru. Rešitev za to težavo je zagotovo kakovosten vlažilec zraka. Predlagamo, da vlažilec vključite približno pol ure pred spanjem – tako boste poskrbeli, da bo zrak v otrokovi sobi vso noč prijeten ter da bo v njem ravno prav vlage.
Naravni pripravki zoper prehlad
Za vsako od teh domačih pripravkov navajamo tudi okvirno starost, ko lahko pripravek ponudite otroku. Poudarjamo: Če niste prepričani, ali bi otroku dali določeno domače zdravilo, za nasvet vedno vprašajte otrokovega pediatra.
Sirup iz bezgovih jagod
Sirup iz bezgovih jagod vsebuje veliko vitaminov in antioksidantov, zato lahko pomaga olajšati simptome prehlada. Ker vsebuje bezgove jagode in med (oziroma sladkor), ni primeren za otroke, mlajše od enega leta.
Pripravite mešanico česna ter oljčnega in kokosovega olja
Če vaš otrok zboli, lahko pripravite tudi ta mešanico iz česna ter kokosovega in oljčnega olja.
Potrebujete:
- ¼ skodelice kokosovega olja
- ¼ skodelice oljčnega olja
- 10 olupljenih strokov česna
Priprava:
Vse sestavine stresite v mešalnik in mešajte toliko časa, dokler ne dobite mešanice kremaste teksture. Mešanico prelijte v kozarec in hranite v hladilniku do enega meseca.
Če vaš otrok zboli (ali če zbolite sami), mu plast tega pripravka nanesite na stopala, čez pa obujte čiste nogavice (Zaradi močnega vonja vam priporočamo, da uporabite stare nogavice, saj se, tudi če nogavice operemo, nikoli popolnoma ne znebimo močnega vonja po česnu. Prav tako teh nogavic ne perite skupaj z drugim perilom, saj bodo drugače čisto vsa oblačila »dišala« po česnu). Če vaš otrok močno kašlja ali pa ima vneto grlo, mu lahko pripravek nanesete na prsni koš.
Pripravek lahko uporabite pri otrocih vseh starosti.
Ingverjev čaj z limono
Za pripravo skodelice čaja potrebujete:
- Skodelico vroče vode
- 1 do 2 jušni žlici jabolčnega kisa
- Sok ene limone
- Jušno žlico medu
- Ingverjev čaj
Postopek priprave:
- Skuhajte ingverjev čaj.
- Dodajte med, limonin sok in jabolčni kis ter dobro premešajte.
Preden otroku pripravite ta napitek, se posvetujte z otrokovim pediatrom – to velja, če ima vaš otrok manj kot dve leti, vsekakor pa ta napitek ni primeren za otroke, stare manj kot eno leto.