Obstaja velika verjetnost, da niste doslej še nikoli pomislili na to, da bi pojedli cvetove buč. Vendar pa veljajo bučni cvetovi ponekod za pravo specialiteto, obenem pa vsebujejo precej koristnih hranilnih snovi, predvsem vitaminov A, B9 (folat) in C ter železa in fosforja.
Bučni cvetovi v kulinariki
Pri nabiranju morate sicer paziti, da izberete predvsem moške bučne cvetove, saj se iz ženskih kasneje razvije buča. Bučni cvetovi so lahko dodatek različnim solatam, lahko jih uporabite za pripravo juhe (na primer skupaj s krompirjem) ali pa jih skuhate z zelenjavo po izbiri. Še posebej priljubljeni pa so polnjeni bučni cvetovi s poljubnim nadevom. V nadaljevanju izpostavljamo nekaj najpomembnejših pozitivnih vplivov na zdravje, ki jih imajo cvetovi buč.
Pomoč pri prehladu
Vitamin C v bučnih cvetovih pomaga pri krepitvi imunskega sistema. Tako uživanje teh cvetov zmanjša nevarnost za pogoste prehlade, če pa se že spopadate s prehladom, pa bodo bučni cvetovi poskrbeli, da bodo simptomi izzveneli precej hitreje. Vitamin C je zelo pomemben tudi za boljšo absorpcijo železa, kar pomeni, da vam lahko cvetovi buč pomagajo pri preprečevanju slabokrvnosti, še posebej ker poleg vitamina C, kot že omenjeno, vsebujejo tudi nezanemarljiv delež železa.
Preverite tudi: Pomanjkanje železa – Kako ugotovite, ali vam ga primanjkuje?
Preprečevanje neplodnosti in zdrav razvoj ploda
Vitamin B9 oziroma folat (naravna oblika folne kisline) je izjemno pomemben za preprečevanje okvar pri plodu, zato morajo nanj še posebej paziti nosečnice. Moškim pa bo ta vitamin pomagal pri preprečevanju neplodnosti.
Zaščita oči
Eden najpomembnejših vitaminov za zdravje naših oči je zagotovo vitamin A. Podobno kot plodovi vsebujejo tudi bučni cvetovi precej betakarotena, ki se nato v telesu pretvori v vitamin A. Z uživanjem teh cvetov lahko tako prispevate k zniževanju tveganja za različne težave z očmi, tudi tiste, ki so zelo pogosto povezane s staranjem.
Cvetovi buč za močnejše kosti
Ni zgolj kalcij tisti, ki je pomemben za zdrave kosti. Eden izmed mineralov, ki prav tako prispevajo k zaščiti naših kosti, je fosfor. Omenjeni mineral se nahaja tudi v bučnih cvetovih. Poleg tega, da pomaga pri krepitvi kosti, ima pozitiven vpliv tudi na vašo zobno sklenino in dlesni, povezuje pa se tudi z izboljšanim delovanjem srčno-žilnega sistema.
Preberite tudi: Osteoporoza: Kaj je in kakšna prehrana se priporoča