Bršljanasta grenkuljica ali soldaški peteršilj (Glechoma hederacea L.) je do 35 centimetrov visoka trajnica in sorodnica žajblja, saj sodi v družino usnjatic. Listi so na zgornji strani sijoči in temnejše zelene barve. Srčasti listi z narezanim robom imajo daljše peclje na plazečem se steblu. Cvetovi so modro vijoličaste barve. Bršljanasta grenkuljica cveti od aprila pa vse do junija. Najdemo jo v grmiščih, na travnikih, ob potokih, pašnikih in poteh, kjer ima dovolj vlage. Ima prijeten vonj. Včasih so jo vojaki uporabljali namesto peteršilja, zato ji pravimo tudi soldaški peteršilj.
Bršljanasta grenkuljica na vrtu
Spomladi jo lahko posadimo tudi na domačem vrtu. Cvetove naberemo, čim se odprejo, vse nadzemne dele rastline režemo v času cvetenja. Dele rastline posušimo v senci ali suhem prostoru s stalno temperaturo. Po sušenju mora obdržati temno zeleno barvo listov, ki imajo grenak in aromatičen okus.
Zdravilne sestavine in njihova uporaba
Bršljanasta grenkuljica vsebuje veliko učinkovin, kot so tanin, grenčine, ocetna, vinska, maščobna kislina, eterična olja, holin, kalij, vitamina C in A … Zelo dobro deluje na ledvice, mehur, čiščenje krvi, pri boleznih jeter, žolča, vranice, spodbuja limfo, blaži revmatske in želodčne bolečine. Spodbuja izločanje urina, uporablja pa se tudi pri težavah s pljuči, astmi, nervozi, histeriji, prebavnih težavah, vnetju ušes in sinusov, grla, pri katarju v zgornjih dihalih, prehladnih obolenjih, pomaga pri izkašljevanju, saj redči sluz. Predvsem pri otrocih se učinkovito izkaže čaj iz te rastline. Listi in cvetovi lajšajo bolečine, zavirajo vnetja, spodbujajo tek, izboljšujejo prebavo, delujejo proti parazitom in znižujejo povišano telesno temperaturo.
Bršljanasta grenkuljica – zunanja uporaba
Pri zunanji uporabi lahko s sokom iz bršljanaste grenkuljice spodbudimo hitrejše obnavljanje odrgnin in udarcev. Zdrobljene liste in cvetove bršljanaste grenkuljice položimo na obolelo mesto ali pa jih zmešamo z laneno moko, tako da dobimo kašasto zmes. Deluje tudi antioksidativno in nas tako varuje pred oksidativnimi procesi. Poleg vsega naštetega odlično poživlja telo (pri psihičnih in fizičnih obremenitvah).
Uporabljamo jo v prehrani, lahko jo pripravimo kot špinačo, dodamo solatam in juham. Veliko se uporablja v zeliščni soli.
Kopel iz nje nas bo pomirila po napornem dnevu in izboljšala tonus kože.
Ne uporabljamo pa je v času nosečnosti in dojenja. Posebno opozorilo velja tudi pri količini, zato se priporoča zmerno uživanje.
Čaj iz bršljanaste grenkuljice
Potrebujemo:
- 1–2 žlički posušene zeli bršljanaste grenkuljice
- ¼ litra vode
Posušene liste prelijemo z vrelo vodo in pustimo pokrito stati 5–10 minut. Nato precedimo in čaj pijemo zjutraj in zvečer po eno skodelico.
Mazilo iz bršljanaste grenkuljice
Sveže liste bršljanaste grenkuljice sesekljamo ali pa uporabimo zdrobljene posušene liste. Prekrijemo jih s svinjsko ali kokosovo mastjo in kuhamo 15 minut nad vodno kopeljo. Nato tekočino precedimo skozi gosto gazo. Mazilo uporabimo za nego kože in tudi za pospešeno celjenje ran.
Sirup iz bršljanaste grenkuljice
Potrebujemo:
- 3 l vode
- 3 kg sladkorja
- 100 g posušenih listov bršljanaste grenkuljice
- 6 limon
- 50 g citronke
V večjo kozico damo liste bršljanaste grenkuljice in jih prelijemo z vodo. Dodamo na koščke narezane limone in pustimo stati en dan. Nato vse skupaj precedimo. Dodamo sladkor in citronko ter rahlo segrejemo. Tekočina ne sme zavreti. Sirup nalijemo v steklenice in jih dobro zapremo. Sirup redčimo z vodo ali dodamo čaju (0,3 dcl dnevno).
Obkladki za rane, ureznine, opekline, čire
Dve prgišči sveže ali suhe bršljanaste grenkuljice dodamo v liter vrele vode, pustimo stati 5 minut, nato precedimo. Koščke tkanine namočimo v tako pripravljeno tekočino in jih uporabimo kot obkladke.
Preberite tudi: Potrošnik: za prebavo, proti holesterolu in slabokrvnosti