Bownova terapija, znana tudi kot Bownova tehnika, je holistiฤna metoda roฤne terapije, ki se osredotoฤa na zdravljenje celotnega telesa s poudarkom na fasciji, miลกiฤno-vezivnem tkivu, ki obdaja miลกice in organe. S to tehniko se lahko uฤinkovito sooฤimo z razliฤnimi telesnimi teลพavami in boleฤinami. Pristop temelji na prepriฤanju, da ima telo sposobnost samozdravljenja, in terapevti uporabljajo serijo natanฤno doloฤenih gibov, da stimulirajo telesne zdravilne procese.
Bownova terapija postaja vedno bolj priljubljena in sprejeta manualno-vibracijska metoda ter pomemben del komplementarne medicine. Ne vemo natanฤno, kako in zakaj Bownova terapija deluje tako dobro in zakaj je pogosto uฤinkovita tam, kjer ostale terapije niso.
Obstaja cela vrsta teorij, ki naj bi pomagale razumeti ฤudovito dediลกฤino, ki nam jo je zapustil Thomas Bowen. Naivno bi bilo pripisovati neobiฤajno visoko uspeลกnost terapije le posameznim delom procesa, saj prav medsebojno dopolnjevanje vseh pomembnih komponent pripomore k uฤinkovitosti Bownove terapije.
Zgodovina in osnovna naฤela Bownove terapije
Metodo je v 50-ih letih prejลกnjega stoletja v Avstraliji razvil Tom Bowen. Kljub temu, da ni imel formalnega medicinskega ozadja, je Tom Bowen razvil edinstven pristop k telesnemu zdravljenju, ki se je izkazal za izjemno uฤinkovitega. Osnovna naฤela Bownove terapije temeljijo na prepriฤanju, da je telo medsebojno povezano sistemsko omreลพje, kjer je vsaka komponenta odvisna od druge. Sproลกฤujoฤi gibalni vzorci in poteze, ki se uporabljajo pri tej tehniki zdravljenja, so zasnovani tako, da ponovno vzpostavijo ravnovesje in harmonijo v telesu.
Za kaj se lahko uporablja?
Bownovo terapijo najpogosteje uporabljamo pri miลกiฤno-vezivno-skeletnih teลพavah, ki so posledica ลกportnih poลกkodb, nesreฤ, negativnih delovnih navad in fiziฤnih manifestacij stresa, starostnih tegob, kolikah pri dojenฤkih, teลพav v noseฤnosti โฆ Terapija je uspeลกna pri uravnoveลกanju ลพe prisotnih motenj in kot preventivni ukrep. Mnogi klienti, ki njene uฤinke ลพe poznajo, jo tudi redno uporabljajo zaradi njenih globokih sprostitvenih uฤinkov in zmanjลกanja stresa.
Bownova terapija se je izkazala kot zelo uspeลกna pri akutnih in kroniฤnih teลพavah v mehkih tkivih (npr. zamrznjena rama, teniลกki komolec, sindrom karpalnega kanala,) ลกportnih poลกkodbah, boleฤinah v celotnem hrbtu in vratu, iลกiasu, problemih z medenico, kolki, koleni, gleลพnji, pri glavobolih, migrenah, motnjah v dihalnem, prebavnem, reprodukcijskem in hormonskem sistemu, zelo pa je uspeลกna tudi pri rehabilitaciji po operacijah (ลกe posebej na sklepih).
Obiฤajno ลพe 2 ali 3 terapije zadostujejo za znatno izboljลกanje poฤutja.
Bownova terapija nam da veliko moลพnost za uspeลกnejลกo zdravilno intervencijo, ki je blaga (neboleฤa) in ima neizmerne sposobnosti za samoozdravljenje.
Kako poteka Bownova terapija?
Bownova terapija obiฤajno traja med 30 in 60 minutami. Pacient je obiฤajno obleฤen v lahka oblaฤila in leลพi na terapevtski mizi. Terapevt nato uporabi serijo neลพnih, a zelo specifiฤnih gibov na doloฤenih delih telesa. Med posameznimi seti gibov terapevt pogosto zapusti sobo, kar omogoฤa telesu, da absorbira in integrira zdravilni uฤinek terapevtske intervencije. Gibi so zasnovani tako, da sprostijo napetosti in pomagajo izboljลกati cirkulacijo, kar omogoฤa boljลกe delovanje miลกic, sklepov in drugih telesnih sistemov.
Raziskave kaลพejo, da Bownova terapija takoj in uravnoteลพevalno uฤinkuje na avtonomno ลพivฤevje (del ลพivฤevja, ki deluje neodvisno od naลกe zavesti) in na energetski sistem. Avtonomno ลพivฤevje nadzoruje veฤ kot 80 % vseh telesnih funkcij in je zelo obฤutljivo na daljลกa stresna stanja ali premoฤne draลพljaje.
ฤe naลกe ลพivljenje izkuลกamo preteลพno skozi uฤinke simpatiฤnega ลพivฤevja, ki je pripravljeno na ยปboj ali pobegยซ, telo ne more doseฤi ravnovesja, ki je potrebno za ozdravljenje. Za to mora biti aktiven ยปzaviralniยซ del ลพivฤevja (parasimpatiฤno ลพivฤevje). Bownova terapija sproลพi zaฤasni premik prevlade s simpatiฤnega na parasimpatiฤno ลพivฤevje, s ฤimer ustvari priloลพnost za ravnovesje, ki jo naลกe telo hitro prepozna in se zaฤne uravnavati.
Bownove poteze tudi hitro izzovejo vidno in otipljivo zmanjลกanje napetosti v miลกiฤnih vlaknih in miลกiฤnih ovojnicah. Medceliฤnina v vezivnem tkivu se lahko ลพe s kratkim dotikom in neลพnim pritiskom spremeni iz ลพelatinoznega v bolj tekoฤe, proลพno stanje. Zaradi tega pride do boljลกe hidracije tkiv, izboljลกanega limfatiฤnega pretoka, odstranitve energetskih blokad in zmanjลกanega pritiska na perifernem ลพivฤevju.
Blagodejno deluje tudi pri noseฤnicah
Z Bownovo terapijo lahko v mnogih primerih noseฤim ลพenskam pomagamo pri odpravi boleฤin, predvsem v spodnjem delu hrbta. Redna Bownova terapija bodoฤi mamici pomaga tudi do boljลกega poฤutja, hkrati pa na ta naฤin tudi laลพje sprejema spremembe, ki nastajajo v telesu. Ker se telo v noseฤnosti spreminja in pripravlja na porod, lahko pride tudi do nevลกeฤnosti, ki niso znaฤilne le za obdobje noseฤnosti, ampak se lahko pojavijo tudi med porodom in v obdobju po njem.
Kako deluje Bownova terapija?
Bownova terapija temelji na teoriji, da je telo somatiฤno-energetska samouravnavna enota, ki lahko ลพe z minimalnimi zunanjimi draลพljaji priฤne uravnavati poruลกeno ravnovesje. Bownovi terapevti zaupamo, da telo samo ve, kje in v kakลกnem zaporedju morajo pri posamezniku potekati spremembe, zato tega procesa ne oviramo.
Da bi telesu posredovali osnovne draลพljaje, zaฤnemo z Bownovimi potezami na povrลกinskem vezivnem tkivu/miลกiฤnih ovojnicah. To tkivo je (v vsej svoji raznolikosti) ena najpomembnejลกih anatomskih struktur.
Vezivno tkivo oz. fascija je fascinanten in kritiฤen del naลกih teles. Navedla bom le nekaj njegovih ลกtevilnih vlog:
- Povezuje, podpira in obdaja vsa ostala tkiva.
- Deluje kot avtocesta za elektriฤne/energetske tokove.
- Je medij, v katerega pritekajo celiฤna hranila, iz njega pa se izloฤajo toksini.
- Je nosilec tekoฤine, v kateri se naลกe celice kopajo, hranijo in iz katere se po odmrtju izloฤijo.
Poleg tega medceliฤnina predstavlja bazo, v kateri prihaja do ลกtevilnih biokemiฤnih reakcij in izmenjav, obenem pa obdaja tudi ลพivฤne konฤiฤe, mezgovnice in bezgavke. Vibracije in neznatni elektriฤni impulzi, ki jih sproลพajo neลพni Bownovi potegi, se hitro in z lahkoto ลกirijo prek vsenavzoฤe medceliฤnine v telesu, seveda pod pogojem, da je telo zadostno hidrirano.
Fascija oz. vezivno tkivo je tudi mesto, ki je pogosto opisano kot ยปdom naลกih ฤustevยซ, naลกe ฤustveno telo.
Spomini na pretekle izkuลกnje ali poลกkodbe, negativne misli in ฤustva lahko dolgo ฤasa ostanejo ujeti v vezivnem tkivu in sistemu meridianov. Ko se tkiva sprostijo, se lahko istoฤasno sprostijo tudi te pozabljene zaviralne energije, ki pronicajo na povrลกje in lahko v naลกo zavest vstopijo med ali po Bownovi terapiji.
Kaj pravijo terapevti, ki izvajajo Bownovo terapijo
Po obisku pri Bownovem terapevtu skoraj vedno pride do pozitivnih ฤustvenih odzivov (manjลกa duลกevna napetost, obฤutek sproลกฤenosti, boljลกe razpoloลพenje, laลพje sooฤanje z ลพivljenjem itd.) Te spremembe so morda tudi posledica uฤinkovanja na limbiฤni sistem (center ฤustev) in boljลกega ravnovesja v energetskem sistemu.
Bownova terapija naลกe telo ponovno ยปspomniยซ, kako uฤinkovito je lahko. Po njej se telesno in ฤustveno dobro poฤutimo. Naลกe telo bo moฤnejลกe, manj boleฤe, proลพnejลกe in bolj spoลกฤeno, kar se bo pri mnogih kazalo v izboljลกani kakovosti ลพivljenja. Bownova terapija temelji na teoriji, da je telo somatiฤno-energetska samouravnavna enota, ki lahko ลพe z minimalnimi zunanjimi draลพljaji priฤne uravnavati poruลกeno ravnovesje.