DomovZdravilne rastlineZimska utrujenost: Premagajmo jo s pomočjo zdravilnih rastlin

Zimska utrujenost: Premagajmo jo s pomočjo zdravilnih rastlin

Pomanjkanje svetlobe, sonca in počitka ustvarja pozimi posebne razmere za naše telo. Kadar je suho in mrzlo, v kombinaciji s prenatrpanim urnikom, neustrezno prehrano, se prav kmalu zgodi, da naše telo klone pred mikrobi, in znajdemo se v postelji. Prav nič nam ne pomaga, da se narava na skrivaj že želi prebujati, da poslušamo o tem, kako se 14. februarja ženijo ptički in kako bodo kmalu tukaj zvončki. Vse to sproži za naše telo še dodatno čiščenje in še večji napor.

- Oglas -

Pomagajmo si z islandskim lišajem

Počitek je nujen, sprostitev tudi, a tudi narava nam pri tem lahko izdatno pomaga. Ženske še toliko bolj kot moški v tem času potrebujejo vitamin D. Sam sem ga skupaj s prijateljico Katarino pred leti naročal iz Amerike, saj sva želela naravnega, veganskega. Pa je bil kar drag, a sestava je bila tista, ki me je kot nekoga, ki se ukvarja z zdravilnimi rastlinami, presenetila. V steklenički je bil izvleček islandskega lišaja v kokosovem olju z dodatkom ekstrakta iz jabolčnih lupin. Vsega skupaj je bilo precej malo, zato sem poskusila nadaljevati kar z nam dobro poznanim islandskim lišajem, četudi vemo, da ni poznan kot rastlina z vitaminom D.

Naredil sem si hladni namok, ker se islandski lišaj ne popari, kot to počnemo z večino nam poznanimi zdravilnimi rastlinami, temveč se ga čez noč 3 čajne žličke namoči v 1 liter hladne vode. Zjutraj sem precedil in popil najprej 2 dcl in potem še čez dan preostalih 8 dcl. Nisem mogel verjeti svojim občutkom in počutju. Nerazpoloženost, brezvoljnost in utrujenost so še v istem dnevu izginile. In seveda sem nadaljeval tako vsak dan. Fitoterapevti poznamo islandski lišaj kot rastlino, ki izjemno pomaga pri dihalnih težavah, pa tudi želodčnih.

Rečemo mu tudi bohinjski mah ali gorski mah (latinsko ime je Cetraria islandica). Vsebuje polisaharida lihenin in dekstrolihenin, ki z vodo dasta sluzi, ki so tako izjemne za naša pljuča, saj vemo, da s takšno plastjo obvarujejo naša dihala in hkrati topijo z njo nečistoče. Vsebuje tudi grenke snovi, kisline, eterična olja, vitamin B12, ki je redko rastlinskega izvora. Ima pa islandski lišaj od vseh kopenskih rastlin največ joda, kar ga uvršča med prehranska dopolnila za zdravljenje težav s ščitnico.

- Oglas -
Zimska utrujenost Premagajmo jo s pomočjo zdravilnih rastlin

Obogatimo kri s šipkom

Ko nas položi utrujenost, pa je zagotovo pomembno, da obogatimo kri. Krvni delci, ki delujejo sinhrono, vsak s svojo funkcijo, nam bodo zagotovo hvaležni za pomoč z naravnimi antioksidanti. Dodatna porcija vitamina C bo levkocitom v pomoč pri varovanju našega telesa pred škodljivimi mikrobi. Kdo ne pozna dobrega starega šipka, ki v svojih ovojnicah skriva bogato zalogo vitamina C. Pa ne samo to, vsebuje čreslovine, flavonoide, provitamin A (ki se potem v telesu pretvori v vitamin A), vitamin B1 in vitamin B2. Pripravimo si hladni namok iz šipkovih lupinic že zvečer, zjutraj prek gaze precedimo in popijemo. Če bomo zraven grgrali še timijanovo tinkturo, ki vsebuje timole, ki so močni antiseptiki, ubijalci mikrobov, bomo svojemu telesu kar dobro pomagali.

Pridobimo življenjsko moč z rožnim korenom

Težko bi se v tem času ne dotaknili rožnega korena, rastline, ki so jo častili že sami Vikingi, si z njo preganjali malodušje, vračali moči, bogatili kri in dvigovali življenjsko moč. Ker včasih dostopnost do zdravnika ni bila tako lahka kot danes, so si ljudje, ki so živeli visoko v gorah, pomagali s korenino rožnega korena, ki rase v višjih gorskih legah. Danes vemo, da je to eden najboljših adaptogenov, naravnih zdravil proti depresiji. Izvlečki rožnega korena so že dolgo vključeni v rusko uradno medicino, v skandinavskih deželah pa je znan kot stimulans. Uspešen je pri zdravljenju vrtoglavice, težavah pri spanju, glavobolih, razdražljivosti, zmanjšanih kognitivnih sposobnostih … Kot rečeno, pa so ga Vikingi uporabljali tudi za pridobivanje telesne moči. Upravičeno ga lahko cenimo, saj ga varno lahko uporabljajo tudi otroci.

- Oglas -
Jože Majes
Jože Majes
Jože Majes je poznavalec zdravilnih rastlin in avtor številnih knjig. Zdravilne rastline ga spremljajo že od samega otroštva, saj so ga že v mladosti starši zdravili s pomočjo naravnih pripravkov, zato je bil zelo malo pri zdravnikih.
spot_img

NAJNOVEJŠE