DomovEkologija & OkoljeDomača zeliščna olja: Postopek izdelave in uporaba

Domača zeliščna olja: Postopek izdelave in uporaba

Eden od načinov za podaljševanje roka obstojnosti blagodejnih snovi, ki se skrivajo v zeliščih, je izdelava zeliščnih olj. Izdelava zeliščnega olja je preprosta in ne zahteva posebnih veščin, le nekaj potrpežljivosti – možnosti uporabe zeliščnih olj pa so nato skorajda neomejene.

- Oglas -

Uporabite lahko poljubna zelišča, ki so zrasla na vašem vrtu ali v loncih na okenskih policah (olje je mogoče izdelati iz ene vrste ali iz kombinacije različnih zelišč). Za izdelavo zeliščnih olj pa lahko seveda uporabite tudi rastline, ki ste jih nabrali v naravi.

Zelo pomembno je, da zelišča pred uporabo posušite, saj to poskrbi za dolgotrajnejšo obstojnost zeliščnega olja. Če zelišča niso popolnoma suha, se namreč precej lažje razvije plesen.

Kako posušiti zelišča?

Zelišča preprosto razporedite po listih papirja ali po starem časopisnem papirju (razmik med zelišči naj bo čim večji) in jih postavite na suho, vroče mesto. Nižja, ko je stopnja zračne vlage, hitreje se zelišča posušijo. Sušenje praviloma ne zahteva več kot dneva ali dveh. Zelišča lahko po želji tudi povežete v šope (s pomočjo vrvice), ki jih nato obesite na sončno mesto.

- Oglas -

Zeliščna olja je sicer mogoče izdelati tudi iz kupljenih, že posušenih zelišč. Če se odločite za to možnost, sušenje preprosto preskočite in začnite pri naslednjem koraku.

Izdelava zeliščnega olja (2 metodi)

1. Sonce

Posušena zelišča razlomite na manjše koščke, s katerimi boste lahko napolnili predhodno očiščene steklene kozarce. V posamezen kozarec poskušajte spraviti čim večjo količino posušenih zelišč, vendar pazite, da boste na koncu pustili dovolj prostora za olje. Večja, ko bo količina zelišč, bolj koncentrirano bo zeliščno olje – posledično pa lahko pričakujete izrazitejše pozitivne učinke (če po nekaj dneh od začetka izdelave opazite, da se je v kozarcih sprostilo še nekaj prostora, lahko dodate še malce posušenih zelišč ali olja).

Ko so kozarci napolnjeni z zelišči, prilijte olje po izbiri. Uporabite lahko praktično katero koli bazno olje – olivno, mandljevo, sončnično itn.

Kozarce nato zaprite s pokrovčki, ki naj bodo karseda tesno priviti, in jih nežno pretresite. Postavite jih na okensko polico z veliko sončne svetlobe, in sicer za približno 2–4 tedne. Občasno (vsakih nekaj dni) jih pretresite in preverite, ali lahko morda dodate še manjšo količino zelišč/olja).

- Oglas -

Zeliščno olje na koncu precedite in ga nalijte v čist kozarec ali steklenico (posebno dobra izbira so steklenice iz temnejšega stekla, saj bo olje tako zaščiteno pred intenzivno svetlobo).

2. Vodna para

Ta metoda je posebno uporabna, če se vam mudi, saj zahteva bistveno manj časa od izdelave zeliščnih olj s pomočjo sončnih žarkov. Potrebujete dve kozici oziroma lonca – večjega in manjšega. V večji lonec natočite manjšo količino vode in jo zavrite. Ko voda zavre, znižajte temperaturo in nad večji lonec postavite manjšega, ki ste ga pred tem napolnili s posušenimi zelišči in z oljem po izbiri. Idealno je, da je dno manjšega lonca tik nad vodno gladino, pri čemer se ne dotika vode. Segrevajte več ur. Medtem morate redno preverjati, koliko vode je še ostalo v spodnjem loncu (in po potrebi dolivati vodo), obenem pa morate spremljati stanje olja in zelišč. Ko olje spremeni barvo in se navzame vonja zelišč, je pripravljeno. Na koncu ga morate le še precediti in preliti v kozarce/steklenice.

Kako izdelati Domača zeliščna olja

Ideje za uporabo zeliščnih olj

Zeliščna olja lahko uporabljate za najrazličnejše namene – odvisno od uporabljenih sestavin. Ponujamo vam nekaj idej oziroma receptov, v katerih so glavna zvezda prav zeliščna olja.

1. Pomoč pri izpuščajih

Zmešajte 30 mililitrov ognjičevega olja, pripravljenega iz sončničnega olja in posušenih ognjičevih cvetov, ter 3 kapljice eteričnega olja sivke. Kombinacija je odlična za nego razdražene kože in kožnih izpuščajev. Uporabljate jo lahko celo kot naravno pomoč pri pleničnih izpuščajih (v tem primeru zadostuje 1 kapljica eteričnega olja sivke).

2. Upočasnitev staranja kože

Nekateri neutrudno ponavljajo, da bi morali staranje kože preprosto sprejeti, spet drugi pa so prepričani, da bi se morali proti staranju boriti z drastičnimi metodami. Zakaj ne bi ubrali srednje poti in svoji koži privoščili naravno nego za upočasnjevanje staranja. Odlična izbira je nega kože z zeliščnimi olji. Ena od najboljših kombinacij za upočasnjevanje staranja kože je kombinacija bezgovega olja, olja črne detelje in šipkovega olja.

3. Čistilno olje za obraz

Zmešajte gel aloe vere in zeliščno olje po izbiri. Tako dobite popolnoma naravno zeliščno olje za čiščenje obraza, s pomočjo katerega lahko s kože odstranite tudi ostanke ličil. Kombinacija je hranilna, obenem pa vlažilna in hladilna.

4. Nega razpokane kože

Za izdelavo mešanice za nego zelo suhe, razpokane kože (na primer na petah) potrebujete naslednje sestavine: 30 mililitrov kamiličnega olja (mandljevo olje + cvetovi kamilic), 2 kapljici eteričnega olja vrtnice, 4 kapljice eteričnega olja geranije in 6 kapljic eteričnega olja sivke. Kamilično olje in eterična olja preprosto zmešajte, nato pa olje nanesite na razpokano kožo.

5. Pomiritev

Zeliščna olja vam lahko pomagajo tudi pri pomiritvi in zbistritvi misli. Če ste pogosto pod stresom, posledično pa so vaše misli popolnoma kaotične, vam priporočamo, da kot osnovo uporabite olivno olje, meto in rožmarin. Ko je zeliščno olje izdelano, vzemite 10 mililitrov tega olja ter mu dodajte 2 kapljici eteričnega olja majarona, 1 kapljico eteričnega olja muškatne kadulje in 1 kapljico eteričnega olja bazilike. Prelijte v embalažo s kroglico. Olje boste lahko tako nanašali podobno kot dezodorant. Ko začutite, da ste pod stresom in da se težko zberete, embalažo preprosto pretresite ter olje nanesite na zapestja in na območje senc.

- Oglas -

NAJNOVEJŠE