O kandidi običajno govorimo takrat, kadar imamo zaradi nje težave. Takrat sta potrebna dieta in obisk zdravnika, pomagamo pa si seveda lahko tudi s pripravki iz zelišč in drugih rastlin.
Poznamo okrog 100 vrst kandide, med katerimi je najbolj pogosta glivica kvasovka Candida albicans. Živi v flori prebavnega trakta 70 % ljudi in v normalnih pogojih ne povzroča nobenih težav. V ugodnih pogojih pa se začne množiti, kar posledično pomeni nastop bolezenskega stanja kandidoze, ki jo imamo lahko v krvi, na nohtih, spolovilih, koži, notranjih organih.
Kako nas ogroža kandida?
Z neustrezno oziroma nepravilno prehrano (predvsem preveč sladkorja), antibiotiki (ki uničujejo tudi dobre bakterije v črevesju) in nenehnim stresom porušimo ravnovesje v telesu. Kandida pa nato v telesu sprošča strupe, kar lahko privede do različnih črevesnih težav, kot so vnetja, izmenične diareje in zaprtja. Vnetja stanjšajo črevesno steno, zato kandida lahko preide v krvni obtok in naprej v jetra, ki so močno obremenjena, in pozneje okvari organe, kjer lahko nastanejo tudi različna obolenja.
Metabolizem kandide sprožijo enostavni sladkorji. Stranski produkti pa so nevrotoksini (formaldehid, alkohol, acetilaldehid), ki okvarjajo naše živčevje. Pri razmnoževanju kandide lahko opazimo prebavne, želodčne težave, boleče, otekle sklepe, artritis, napetost v mišicah, različne psihične težave, težave s kožo in spolovili, težave z mehurjem, nenehne prehlade, astmo, bolečine v trebuhu …
Domači test, ali imate kandidozo
Doma lahko naredimo hitri test s slino, ki sicer ni 100% ni zanesljiv, lahko pa nam je v pomoč, da se potem odločimo za nadaljne ukrepe in preiskave: zjutraj, ko smo še tešči in si še nismo sprali ust, pljunemo v kozarec z vodo, počakamo 30 minut in pogledamo. Če je slina še vedno kompaktna, običajno nekje na robu kozarca, potem je to en pokazatelj, da kandidoze nimamo. Če pa proti dnu kozarca opazimo bele nitke, potem lahko posumimo na to, da se je glivica v našem telesu preveč namnožila. Vsekakor se obrnemo na svojega osebnega zdravnika.
Pomagajte si sami
Na katere naravne načine si lahko pomagamo v boju s kvasovko Candido albicans?
Obvladovanje glivic zahteva čas in veliko mero potrpežljivosti, kajti kvasovka je zelo trdoživa in v postopku odstranjevanja se iz nje sproščajo strupi, ki sprožijo imunski odgovor, kar pomeni, da se lahko stanje začasno poslabša.
Običajno se lahko glivice znebimo v 2–4 tednih, včasih pa je potrebno malo več časa. Začnemo s čiščenjem prebavnega trakta, jeter in žolčnika. Pijemo veliko tekočine, pojemo veliko zelenjave z veliko vlaknin, vsak večer pred spanjem uživamo semena pegastega badlja s kefirjem ali jogurtom.
Po čiščenju črevesja nadaljujemo s pravilno dieto. Ker se kandida prehranjuje in s tem razmnožuje z enostavnimi sladkorji, moramo za vsaj tri mesece iz svoje prehrane odstraniti sladkor, vse, kar vsebuje beli sladkor, beli kruh, testenine iz bele moke, sadje (izjema je sok limone), suho sadje, vse vrste peciva, sladkih sokov, alkoholnih pijač, vse, kar je vloženo v kis, kvas, oreščke, sire s plesnijo, kave … Jemo pa lahko polnozrnate, pirine izdelke, proso, rž, zeleno solato, šparglje, olive, špinačo, paradižnik, kumare, kislo zelje, repo, ohrovt, česen, namesto mleka uživajmo fermentirane mlečne izdelke, skuto, kisla jabolka, grenivke, limone, kivi, koprivin čaj, sol in zelišča. Med najbolj učinkovita zelišča in začimbe sodijo origano, timijan, cimet, klinčki, oljčni listi, zeleni orehi, črna detelja, kopriva, rožmarin, čemaž (svež), bazilika, črni poper, ingver, kurkuma in že zgoraj omenjeni česen. Med bolj učinkovite pripravke seveda sodijo tinkture iz omenjenih rastlin.
Napitek proti kandidi s česnom in limono:
2–3 stroke česna stisnemo v sok 2 limon. Zalijemo s 3 dcl vode in pijemo počasi po požirkih. Česen čisti kri in preganja črevesne zajedavce. Limonin sok pa pomaga očistiti ledvice. Napitek spijemo uro ali dve pred spanjem.
Napitek proti kandidi z glino in lanenimi semeni:
Pripravimo si mešanico gline za uživanje in strtih lanenih semen v vodi. Glina absorbira strupe, strta lanena semena pa se v vodi napihnejo in omehčajo ter omogočajo nežno čiščenje črevesne stene. Poleg tega laneno seme deluje blago odvajalno. Napitek pijemo vsaj 3 dni, dokler se črevesje ne bo izpraznilo.
Tinktura divjega origana
Potrebujemo:
- 80–100 g divjega origana
- 8 dcl 70-odstotnega alkohola
Priprava in uporaba:
Origano prelijemo z alkoholom in tako pripravljena mešanica naj v steklenici stoji 15–20 dni. Vsakodnevno steklenico pretresemo. Nato tekočino precedimo v temno steklenico in uživamo 4–6 tednov 3-krat na dan po 10–15 kapljic v malo vode.
Tinktura oreha
Potrebujemo:
- 8 zelenih orehov
- 5 dcl žganja
- sok 1 limone
- 5 dcl prekuhane vode
Orehe operemo, obrišemo in damo v stekleno posodo s širokim vratom. Prelijemo z alkoholom in dobro zapremo. Po 3 dneh dodamo sok limone. Pustimo stati 3 dni, nato precedimo in dodamo vodo. Uživamo 3-krat na dan po 15–30 kapljic z malo vode, pred jedjo.
Domač kokosov napitek
Potrebujemo:
- 5 dcl kokosove moke
- 10 dcl vode
- 1 žličko vaniljevega ekstrakta (brez alkohola)
Kokosovo moko namočimo v vročo (ne vrelo) vodo za 1 do 2 uri. Nato prelijemo zmes v mešalnik, dodamo vaniljev ekstrakt. Lahko dodamo tudi približno 6 kapljic stevie. Vse skupaj premešamo na najvišji hitrosti. Zmes precedimo skozi gazo. Ostanek zmesi lahko uporabimo za kokosov kruh.