Najnovejše raziskave potrjujejo to kar večina izmed nas ve intuitivno – da je preživljanje prostega časa v naravi, za otroke še kako pomembno. Otroci, ki v naravi preživijo več svojega otroštva so bolj motivirani ter telesno in duševno zdravi. Zato je najbolje, da jih z naravo začnemo seznanjati čim prej! V sodobnem času, ko otrokov prosti čas v večini zavzamejo pametne naprave in preostala tehnologija je tako čas preživet v naravi zelo dragocen. V nadaljevanju vam ponujamo tehtne razloge zakaj je narava za otroka tako pomembna in upamo, da vas bomo z njimi spodbudili h kvalitetnemu preživljanju časa s svojimi najmlajšimi.
- Boljše spoprijemanje z morebitnim stresom
Narava zmanjšuje vpliv življenjskih stresnih situacij na otroke ter jim pomaga pri spopadanju z njimi, ko so te neizogibne. Imejte v mislih, da z naravo ne mislimo zgolj na planinarjenje, ipd. marveč zelo pomaga že preprost sprehod po bližnjem parku.
- Narava zmanjšuje pojav motenj pozornosti, depresije in anksioznosti
Najnovejše raziskave so pokazale, da pri slednjih narava še kako pomaga. Otroci, ki živijo v bližini večjih zelenih površin imajo za kar polovico manjšo možnost, da bodo zboleli za katero izmed domenjenih motenj.
- Narava podpira otroško ustvarjalnost in kognitivno delovanje
Raziskave kažejo, da so otroci veliko bolj ustvarjalni, ko imajo stik z naravo. Dnevna »doza« narave naj bi celo povečevala otrokovo sposobnost, da se lažje osredotoči in skoncentrira. Poleg tega na bi ugodno vplivala tudi na kognitivne možganske funkcije.
- Povečuje se otrokova fizična aktivnost, kar pripomore k zmanjšanju morebitne prekomerne telesne teže
Če bo otrok v naravi bo to zanj veliko bolje kot pa sključeno sedenje pred računalnikom ali televizorjem. Namesto slednjega mu narava ponuja neskončne možnosti – tek, plezanje, skakanje, plavanje,… In najbolje od vsega? Ko so fizično aktivni se tega niti ne zavedajo! Narava torej spodbuja gibanje, igro in raziskovanje.
- Narava otroku pomaga razviti njegovo spoštovanje in odgovornost do planeta
Raziskave so pokazale, da otroci, ki imajo stik z naravo že v zgodnjem otroštvu, premorejo veliko več ljubezni in spoštovanja do okolja. Slednje pa lahko pomembno oblikuje njihova okoljska stališča in ozaveščenost v odrasli dobi.
Praktični nasveti:
- Spodbujajte otroka k sajenju ali zgolj opazovanju sezonskih rastlin.
- Odločite se za družinske piknike, sprehode v parku, gozdu, ipd.
- Otroka seznanite z literaturo o naravi in tako spodbudite njegovo zanimanje in željo po tem, da bi več časa prebil zunaj.
- Organizirajte družinsko kampiranje ali podobne nevsakdanje aktivnosti, ki se bodo otroku zasidrale v spomin.