DomovVrt & VrtnarjenjeVrt na balkonu in gojenje vrtnin v posodah

Vrt na balkonu in gojenje vrtnin v posodah

V tem ฤasu, ko je zavedanje o svoji zelenjavi postalo tako pomembno kot nikoli doslej, nas situacija kar kliฤe, da si poiลกฤemo alternative klasiฤnemu vrtu tudi doma. ฤŒe le pogledamo okoli sebe, lahko kmalu opazimo, da je skoraj vsak balkon, terasa ali okenska polica ลพe lahko vrt v malem.

Gojenje vrtnin v posodah je preprost naฤin, kako pridelati nekaj svoje zelenjave, ลกe posebej ฤe nimamo vrta ali pa nam na vrtu zmanjkuje prostora za vse, kar ลพelimo pridelati. Z gojenjem v posodah imamo lahko pod nadzorom veฤ stvari kot pa na vrtu, zato je tako vrtnarjenje ลกe laลพje kot pa na klasiฤnih gredicah. Edina omejitev na balkonih je nosilnost. Z velikostjo in ลกtevilฤnostjo posod in korit se poveฤuje tudi teลพa, zato vseeno ne pretiravamo in najprej poskrbimo za varnost.

Katere vrtnine spadajo v lonce?

Prvo vpraลกanje, ki se nam poraja, ko se odloฤamo o gojenju v posodah, je zagotovo: kaj pravzaprav sejati ali saditi?

Preprost odgovor bi bil: kar imamo najraje, kar najraje jemo in najveฤ uporabljamo. V koritih odliฤno uspeva blitva, ki da tudi v lonฤku ลพe kar veliko pridelka. Sam izbor vrtnin je odvisen tudi od naลกega znanja. ฤŒe se namreฤ prviฤ lotevamo vrtnarjenja in nimamo znanja, se raje odloฤimo za vrtnine, ki jih bomo laลพe vzgajali, kot sta na primer solata in radiฤ, ฤe smo nekoliko bolj veลกฤi, pa se lahko odloฤimo tudi za paradiลพnik. Sicer pa si lahko v posodi pridelamo tudi korenje, rdeฤo peso ali krompir, le paziti moramo, da je ta dovolj globoka.

Med tistimi vrtninami, ki jih lahko posejemo v lonฤke, je tudi veฤina zeliลกฤ, ki jih lahko s pridom uporabimo tudi v kuhinji.

Zanimiv za vzgojo v loncih je tudi fiลพol. ฤŒe izberemo sorto turลกki ali laลกki, bomo poleg okusnega fiลพola lahko uลพivali tudi v njegovih pisanih cvetovih. Turลกki fiลพol pa ima tudi velike liste, kar nam omogoฤa tudi koลกฤek sence v poletnih dneh, ฤe ga le usmerimo na vzpenjalne vrvice.

Jagode prav tako lahko popestrijo naลก balkon, teraso ali okensko polico in se lahko z njimi posladkamo. Nikakor pa ne pozabimo v teh ฤasih tudi na mikrozelenje in kalฤke, ki jih ravno tako lahko pridelamo tudi na kuhinjskem pultu.

Med izbrane vrtnine lahko posejemo tudi kapucinko. Nekateri njeni deli, cvetovi in semena, so uลพitni, poleg tega pa ลกe privablja koristne ลพuลพelke in prepotrebne opraลกevalce. Prav tako lahko posejemo ognjiฤ, ki nam z barvami popestri vrt, njegove cvetove pa lahko naberemo tudi za ฤaj. Kumaram, grahu in paradiลพniku ob sajenju namestimo tudi oporo.

Paradiลพnik v posodah

Kaj posaditi skupaj?

Za boljลกi izkoristek prostora v posodah in koritih sadimo nizke, srednje visoke in visoko rastoฤe vrtnine skupaj. Na primer: solata, paradiลพnik in kumara ali redkvica, brokoli in grah. Skupaj sadimo take vrtnine, ki imajo podobne potrebe po hranilih in vodi. Na primer: nizek fiลพol za stroke, redkvice in solata ali pa kumare, nizek fiลพol za stroke in rdeฤo peso;  paradiลพnik, baziliko in stoletno ฤebulo; grah in korenje. Izbor je seveda ลกe veฤji, tako da lahko balkon, teraso ali okensko polico spremenimo v pravi vrt, ki nam bo v veselje, sprostitev, okras in kulinariฤni uลพitek.

Izbira posod: vlaga in zalivanje, toplota, prst

Drugo vpraลกanje pa je zagotovo: kam posejati ali posaditi? Za to imamo veliko moลพnosti, to so namreฤ lahko cvetliฤni lonฤki, cvetliฤna korita, vedra, lesene ลกkatle in drugo, pomembno je le, da imajo vse posode na dnu manjลกe odprtine, skozi katere bo lahko odtekla odveฤna voda. V tem ฤasu bodimo iznajdljivi, reciklirajmo, poglejmo po stanovanju, katerih posod ne potrebujemo; ali so nam ostali kakลกni veฤji lonฤki jogurta, velike banjice sladoleda, prazna korita roลพ od lanske sezone in podobno. Pri izbiri posod pa naj nam bo vodilo, da veฤja, kot je, bolje je.

Velike vrtnine potrebujejo veliko prostora za svojo rast. ล e posebej korenine potrebujejo veliko prostora, zato velike, ampak plitve posode ne pridejo v poลกtev. Majhne posode tudi nimajo dovolj prostornine, da bi zadrลพevale vodo, in je ob hitri rasti rastlin tudi s plitvim koreninskim sistemom treba zalivati vsak dan oziroma celo dvakrat na dan. Posode iz terakote so sicer lepลกe po videzu za balkonsko vrtnarjenje, vendar vlago zadrลพujejo manj ฤasa kot pa plastiฤne posode. Da zdruลพimo lep videz takega lonca in ลพeljo po ne tako pogostem zalivanju, lahko poloลพimo plastiฤno posodo v veฤji lonec iz terakote. Na terasi in balkonu bo na videz liฤno, uhajanja vlage pa ne bo veฤ.

Vrt na balkonu

Pri izbiri posode (ali ฤe bomo imeli veฤ razliฤnih barv posode) raฤunajmo, da ฤrne posode sprejemajo veฤ toplote kot bele, kar je sicer za spomladanske mesece izvrstno, ker je zemlja hitreje toplejลกa v ฤrnih kot pa v belih. Za poletne mesece pa so ฤrne posode zelo nehvaleลพne, saj se lahko koreninski sistem hitro pregreje. Da ohranimo rastline tudi ฤez poletje sveลพe in ne prevroฤe, poloลพimo manjลกo posodo v veฤjo, vmesni prostor pa napolnimo z mahom ali natrganim ฤasopisnim papirjem, ki ga ob zalivanju rastlin tudi navlaลพimo.

Ko razmiลกljamo o ฤim boljลกem izkoristku majhnega prostora, ki ga imamo na voljo, lahko poseลพemo tudi po viseฤih koลกarah, v katerih lahko gojimo razliฤna zeliลกฤa, jagode ali grmaste paradiลพnike.

Za saditev izberemo substrat, ki je namenjen pridelavi zelenjave. Nikakor ne posegamo po substratih za roลพe, saj ti za gojenje vrtnin niso primerni.

Kako se lotiti dela?

Ko smo izbrali, kaj in kje bomo gojili, se lahko lotimo tudi dela. Ali bomo sejali ali sadili sadike, je odvisno od tega, kaj imamo na razpolago, do ฤesa najlaลพe pridemo, kaj ima na voljo trgovina, v katero hodimo. Razlika je samo ta, da sadike posadimo kar v korito ali lonec, kjer jih bomo do konca gojili, lonec pa lahko postavimo na stalno mesto na terasi. ฤŒe bomo sejali, pa jih lahko najprej posejemo v manjลกe lonฤke (pudingov, manjลกih jogurtov โ€ฆ), in ko ima sadika dva kliฤna lista, prepikiramo v veฤji lonฤek. ล e posebej pri paradiลพnikih pikiranja ne smemo izpustiti.

Nato sledi ลกe postavljanje vrvic, opor, ฤe bomo imeli kumare, visok fiลพol, visoke paradiลพnike in podobno. Pri oporah smo iznajdljivi, gotovo imamo doma kakลกne vrvice in ni treba iti v trgovino (volna, moฤnejลกi okrasni trakovi in podobno).

Posode z vrtninami ali zeliลกฤi nato razporedimo tako, da bodo imele rastline dovolj sonฤne svetlobe in dovolj zraฤen prostor. Veฤina zelenjave potrebuje od 6 do 8 ur sonฤne svetlobe, da lepo raste in se razvija.

Tudi pri takem vrtnarjenju je pomembno, da redno opazujemo rastline in skrbimo za zaลกฤito pred ลกkodljivci.

Med kalitvijo semen in rastjo rastlin je potrebno redno zalivanje, ki je odvisno od velikosti posod in vremenskih razmer. V poletnih dneh, ko so temperature viลกje, rastline izgubljajo veliko vlage, zaradi ฤesar jih moramo zalivati skoraj vsak dan. Zalivamo s postano vodo, ki naj bo pribliลพne temperature ozraฤja. Veฤini vrtnin ustreza vlaลพna zemlja, ne pa mokra in niti ne presuลกena.

Pomemben dejavnik gojenja v posodah je tudi gnojenje. V substratu, ki ga imajo rastline na razpolago v posodah, hitro zmanjka hranil in pridelek je majhen. Zato vsaj dvakrat na mesec ob zalivanju dodamo namenska tekoฤa gnojila za zelenjavo, zeliลกฤa ali sadje, ฤe bomo gojili jagode, ribez ipd.

Damjana Benec, univ. dipl. inลพ. agr.
Damjana Benec, univ. dipl. inลพ. agr.
Damjana Benec, univ. dipl. inลพ. agronomije, pozna odgovore na vsa vaลกa vpraลกanja, iz vrtnarjenja, kmetovanja, sadjarstva ali gozdarstva.

NAJNOVEJล E