Vnetje sinusov, medicinsko poimenovano sinusitis, je vnetje ali otekanje tkiv, ki obdajajo sinuse. Vnetje sinusov je precej pogosta težava in lahko povzroči precejšnje nelagodje in bolečino, še posebej če se ne zdravi pravočasno.
Sinusi so zračne votlinice za nosom, lici in očmi. Te votlinice so napolnjene z zrakom in so znotraj naše lobanje, ki jo naredijo lažjo. Proizvajajo sluz, ki vlaži notranjost nosu, in čeprav se njihova naloga na prvi pogled ne zdi tako zelo pomembna, je lahko vnetje sinusov izjemno boleče in zoprno.
Kaj je vnetje sinusov ali sinusitis
Vnetje sinusov ali Sinusitis je vnetje ali otekanje tkiva, ki obdaja sinuse, kar povzroča nastajanje okužbe, pojavi pa se kot posledica gripe, prehlada ali drugih infekcij. Takrat sluz ne more odtekati, prehod med sinusi in nosom se zmanjša ali se zamaši, zaradi tega se poveča pritisk, kar lahko povzroči bolečino v glavi, licih in tudi zobeh. Do bolečine lahko pride tudi zaradi kopičenja sluzi. Poleg glavobolov, bolečin, nezmožnosti dihanja skozi nos in pritiska se pojavijo tudi rumen, lepljiv in smrdeč izcedek iz nosu, utrujenost, povišana telesna temperatura, kašelj, slab zadah ter bolečine v ušesih. To so lahko tudi simptomi navadnega prehlada.
Pozorni moramo biti, če se simptomi vnetja sinusov podaljšajo in jih je več hkrati, še posebno, če je prisotna zelena ali rumena sluz. Akutni sinusitis po navadi traja do štiri tedne, subakutni od štiri do dvanajst tednov, kronični pa traja dlje časa, tudi do tri mesece na leto in se večkrat ponavlja. Vnetje sinusov je zelo neprijetno in veliko hujše kot le zamašen nos.
Vzroki za vnetje sinusov
Obstaja več dejavnikov, ki lahko povzročijo vnetje sinusov, med njimi so:
- Virusne okužbe: Najpogostejši vzrok za vnetje sinusov so virusi prehlada in gripe. Virusne okužbe povzročijo otekanje nosne sluznice, kar lahko privede do zaprtja sinusnih odprtin.
- Bakterijske okužbe: Če virusna okužba traja dlje časa, se lahko razvije sekundarna bakterijska okužba. Bakterijska okužba sinusov je običajno bolj resna in zahteva zdravljenje z antibiotiki.
- Alergije: Ljudje, ki trpijo za alergijami, so bolj nagnjeni k vnetju sinusov. Alergeni, kot so cvetni prah, pršice in plesen, lahko povzročijo kronično vnetje nosne sluznice in s tem povečajo tveganje za razvoj sinusitisa.
- Polipi in strukturne nepravilnosti: Nosni polipi ali anatomske nepravilnosti, kot je ukrivljenost nosnega pretina, lahko ovirajo odtok sluzi iz sinusov, kar povečuje tveganje za vnetje.
- Okoljski dejavniki: Onesnažen zrak, tobačni dim in druge dražilne snovi lahko povzročijo vnetje sinusov in nosne sluznice in s tem povečajo tveganje za sinusitis.
Simptomi vnetja sinusov
Simptomi vnetja sinusov se lahko razlikujejo glede na resnost in trajanje stanja. Najpogostejši simptomi vključujejo:
- Zamašen nos: Občutek zastoja sluzi v nosu je eden najpogostejših simptomov sinusitisa. Lahko je prisotno tudi izločanje goste sluzi, ki je rumene ali zelene barve.
- Bolečina in pritisk: Bolniki pogosto čutijo bolečino ali pritisk v predelu čela, lic ali okoli oči. Bolečina se lahko poslabša pri upogibanju naprej ali pri ležanju.
- Glavobol: Sinusni glavobol je pogosto posledica povečanega pritiska v sinusih.
- Kašelj: Kašelj, ki je še posebej izrazit ponoči, je pogosto povezan z vnetjem sinusov.
- Zmanjšan občutek za vonj in okus: Zamašen nos lahko privede do zmanjšanega občutka za vonj in okus.
- Vročina: Vročina je pogostejša pri akutnem bakterijskem sinusitisu.
- Utrujenost: Kronično vnetje sinusov lahko povzroči stalno utrujenost in pomanjkanje energije.
Kdaj pride do vnetja sinusov?
Kar 90 odstotkov vseh vnetij sinusov je povezano z virusno okužbo, enega od desetih primerov pa povzročajo bakterije (najpogostejše so streptococcus pneumoniae, haemophilus influenzae, moraxella catarrhalis, staphylococcus aureus in streptococcus pyogenes). Potem so tu še drugi dejavniki, kot so onesnažen zrak in glivice. Sinusi vsak dan obdelajo 15.000 litrov zraka. Ko je nosna sluznica vneta in imamo zamašen nos, je seveda tudi sama filtracija zraka oslabljena in možnost za nastanek virusne in bakterijske okužbe večja.
V rizični skupini, da zbolijo za sinusitisom, so tisti, ki so pogosto prehlajeni, imajo gripo, nosne polipe, astmo, GERD, zmanjšano odpornost telesa, različne alergije (predvsem na cvetni ali hišni prah, živalsko dlako, pršice, perje, plesni), ki kadijo ali so pasivni kadilci, so v onesnaženem okolju, imajo nealergijski rinitis, težave z zobmi, fizične nepravilnosti na območju nosu, kot je odstopanje septuma nosu ali poškodbe sinusov pri operaciji, ki doživijo hitro spremembo v zračnem pritisku pri plavanju, potapljanju, planinarjenju, idr.
Pri klasičnem zdravljenju se po navadi uporabljajo različna pršila, nazalni kortikosteroidi, antibiotiki (če je bakterijska okužba), protibolečinska zdravila, antihistaminiki, mukolitiki, drenaža ipd. Možnosti zdravljenja je več, vendar pa je veliko bolje, da težave s sinusi rešujemo z naravno krepitvijo imunskega sistema, z izboljšanjem svojih prehranjevalnih in življenjskih navad in da z regulacijo vnetij v telesu zmanjšamo nastajanje odvečne sluzi.
Čemu se je treba izogibati, če imamo vnetje sinusov?
- Sladkorju in sladkarijam, ker sladkor zmanjša obrambo telesa.
- Živalskemu mleku in mlečnim izdelkom, ker povzročajo nastajanje odvečne sluzi.
- Rafiniranim mokam, žitom in izdelkom iz žit (tudi glutenskim), ki povzročajo nastajanje sluzi.
- Pretirani uporabi soli, ker sol vpliva na dehidracijo telesa in upočasni zdravljenje vnetja sinusov.
- Seveda izločimo tudi vsa predelana živila, konzervanse, umetna barvila, tipično alergena živila, alkohol, kofein, umetna sladila ter živila, za katera vemo, da nam povzročajo težave (recimo histaminsko bogata živila) ter mastno hrano.
Kaj nam pomaga pri zdravljenju?
- Pitje vode, saj je zadostna hidratacija ključ do zdravja in način, kako izločimo problematične viruse. Spiti je treba vsaj 35 ml vode na 1 kg telesne teže oziroma več, če smo telesno aktivni, s tem da tudi pazimo na zadosten vnos elektrolitov. Nikoli ne pijemo mrzle vode ali kakršnih koli mrzlih pijač.
- Lahko nam pomaga uživanje svežega hrena, ki čisti nosne poti.
- Ingver v majhni količini, na primer kot sveže stisnjeni sok, ki ga dodamo vodi, sveže stisnjenemu zelenjavnemu soku ali jedi. Tudi ingverjev čaj je odlična izbira, ko imamo težave s sinusi.
- Jemo predvsem kuhano in toplo hrano, tople pijače in nič mrzlega, hkrati pa tudi čim več sadja in zelenjave.
- Vitamini C, D, E, A, B-kompleks, cink, magnezij, omega-3, beta glukan, čaj iz ameriškega slamnika, črni bezeg, mačji krempelj, probiotiki, astragalus, ginseng, guduchi, kurkumin, camu camu, acerola, baobab, moringa, spirulina, kvercetin, medicinske gobe, noni sok, aloja vera, grenivkine peške, koloidno srebro, repuh, koprive, korenina sleza, kajenski poper, olje črne kumine, eterično olje origana, evkaliptusa in peperminta, tinktura ingverja, česna ali regrata so nekateri dodatki, ki nam lahko pomagajo pri krepitvi imunskega sistema in pri težavah z najpogostejšimi dejavniki in simptomi okužb sinusov.
- Pazimo tudi na zadostno vlažnost v hiši/stanovanju in pogosto zračimo bivalni prostor.
- Redno uporabljamo čistilec zraka in ionizator. Izogibamo se klimatiziranim napravam.
- Uporabljamo posodico neti za izpiranje nosu (vanjo vlijemo mešanico morske soli (pol čž) in prekuhane ali destilirane vode (300 ml)), s katero lahko odplaknemo alergene, ki jih vdihujemo, in tako preprečimo okužbo.
- Inhaliramo z dodajanjem eteričnih olj evkaliptusa, ingverja, sivke, poprove mete.
- Pomagamo si lahko z akupunkturo, shirodaro, kiropraktiko, bioresonanco, antiparazitno terapijo, homeopatijo, moksanjem, žvrkljanjem olja in terapevtskim postom.
- Okrepiti je treba delovanje jeter, črevesja in pljuč.
- Zniževati je treba raven stresa oz. spreminjati naš odziv na stresne okoliščine.
- Odlično je, da izvajamo različne dihalne tehnike. Lahko vključimo tudi zvok ham.
- Kakovosten in pravočasen spanec je izjemno pomemben za regeneracijo in krepitev telesa.
Uporabni recepti za lajšanje težav
Čaj za lajšanje težav s sinusi
- ½ skodelice vode
- ¼ skodelice limonovega soka
- 1 žlička sveže naribane ingverjeve korenine ali ¼ žličke ingverja v prahu
- 1 žlička sveže naribane korenine kurkume ali ¼ žličke kurkume v prahu
- ¼ žličke črnega popra
- ¼ žličke kajenskega popra
- 1 kapljica evkaliptusovega ali metinega eteričnega olja
- 1 žlička timijana ali čaja tulsi (sveta bazilika)
V manjšem lončku zmešamo vse sestavine (razen eteričnega olja) in na koncu dodamo še timijan ali tulsi čaj. Zavremo, zmanjšamo ogenj in pustimo, da se pokrito kuha 10 minut. Nato precedimo, vlijemo v skodelico in dodamo eterično olje. Čaj pijemo topel.
Juha za lažje dihanje
- 1 večji sladki krompir
- 6–8 korenčkov
- 4 skodelice zelenjavne jušne osnove
- 2 skodelici vode
- 1 srednje velika čebula
- 2 večja stroka česna
- 1 žlica naribanega svežega ingverja
- ½ žličke kardamoma v prahu
- 2 žlički karija v prahu
- 2 žlički kurkume v prahu
- ščep morske soli
- ščep popra
- ščep kajenskega popra
Pečico segrejemo na 200 stopinj Celzija. Sladki krompir in korenje olupimo, nato ju damo na pekač, obložen s papirjem za peko, priložimo 2 stroka česna z lupino in nekaj večjih kosov narezane čebule (del čebule narežemo na manjše kockice in prihranimo za kasneje). Solimo in popramo ter pečemo 25 minut (razen česna, ki ga po 10 minutah vzamemo iz pečice). Medtemjo ko se zelenjava peče, pripravimo osnovo za juho. Na malo vode (po želji lahko tudi na 1 žlici olivnega olja) podušimo nasekljano čebulo, dodamo začimbe (razen kajenskega popra) in dušimo oziroma pražimo še 30 sekund.
Prelijemo z jušno osnovo in vodo, pokrijemo in kuhamo na majhnem ognju. Pečeno zelenjavo dodamo osnovi (česen seveda prej olupimo), ugasnemo ogenj in pustimo, da se juha ohladi na telesno temperaturo. Nato jo zmešamo v blenderju ali s paličnim mešalnikom, na koncu pa dodamo še ščepec kajenskega popra in malce limonovega soka. Juho pojemo sveže pripravljeno.
Zdrav prigrizek za čiste sinuse
- 1 skodelica sončničnih semen
- ¼ skodelice lanenih semen
- 1 žlica chia semen
- 1 žlica indijskega trpotca (psyllium)
- 1 žlica kvasnih kosmičev
- 1 žlička himalajske soli
- 1 žlička česna v prahu
- 1 žlička čebule v prahu
- ½ skodelice vode
Pečico segrejemo na 180 stopinj Celzija. Vse suhe sestavine zmešamo v multipraktiku, dodamo vodo in premešamo. Pekač obložimo s papirjem za peko in nanj na tanko razmažemo pripravljeno maso. Takoj jo lahko tudi razrežemo na poljubno velike kocke in jih v pečici pečemo 30 minut. Po prvih 20 minutah pečenja kocke obrnemo, da se v zadnjih 10 minutah zapečejo še na drugi strani. Po pečenju pustimo, da se popolnoma ohladijo. Hranimo jih v zaprti stekleni posodi do 5 dni. Zraven lahko dodamo še kakšen namaz na česnovi ali hrenovi osnovi.