Na spisku organskih odpadkov, ki naj bi jih ne odlagali na kompost, se pogosto znajdejo olupki agrumov, torej pomaranč, limon, mandarin, grenivk in drugih sorodnih sadežev – vendar povsem po krivici.
Pozimi vsi uživamo velike količine agrumov, saj nam ti zaradi vsebnosti vitamina C pomagajo pri skrbi za telesno odpornost. Olupkov pa marsikdo žal ne odlaga na kompost, saj velja prepričanje, da je to neprimerno. Ste se kdaj vprašali, zakaj je tako?
Zakaj se bojimo povoskanih lupin?
Glive iz rodu čopičastih plesni izločajo snovi, ki zavirajo rast bakterij – te snovi je opazil že Fleming in jih poimenoval penicilin, brez njih pa ne bi bilo zdravil, ki jih imenujemo antibiotiki. Prav te plesni odlično rastejo tudi na površini agrumov in lahko pridelovalcem povzročajo precej sivih las. Da ni tako, se pri komercialni pridelavi najrazličnejših citrusov skrbi tako, da se njihova lupina zaščiti z blagim protimikrobnim voskom, ki poskrbi za dolgo obstojnost sadežev.
Protimikrobna komponenta je blaga, saj gre ne nazadnje za živilo, torej veljajo za tovrstne ukrepe strogi predpisi – vosek mora biti dovolj blag, da ni zdravju škodljiv niti v primeru, da bi ga človek zaužil. Kljub temu pa se kot preventivni ukrep priporoča, da vsak sadež iz skupine agrumov pred lupljenjem dobro operemo in s tem vosek odstranimo, saj bi se sicer med lupljenjem prenesel na naše roke in prek njih v usta. Če je sadež dobro opran, vam tudi glede kompostiranja olupka ni treba skrbeti – sicer pa protimikrobna učinkovina v vosku tudi sicer sčasoma preneha učinkovati, kar dokazuje tudi to, da začnejo mandarine ter pomaranče sčasoma vendarle plesneti, če jih ne uporabimo.
Vosek torej ni razlog, da lupin ne kompostirate, saj je protimikrobna učinkovina precej blaga – če sadeže operete, pa je skrbi še manj. Da ne bi prišlo do obratne nevarnosti, torej pretiranega razraščanja plesni v kompostu, pa mora skrbeti sama temperatura komposta – kadar tega pripravljate v zabojniku, katerega stranice imajo velikost vsaj enega metra do metra in pol, bo temperatura dovolj visoka, da plesni ne bodo imele možnosti za razrast.
Ali citrusi ne škodujejo deževnikom?
Vonj agrumov, za katerega skrbijo močna eterična olja v lupini, je mnogim živalim neprijeten, med drugim tudi tistim, ki jih želimo s komposta odgnati – na primer majhnim zverem, ki rade kopljejo po kompostu in iščejo jajčne lupine, pa tudi domačim mačkam, ki kompost včasih rade uporabijo za svoje stranišče. To je vsekakor dobro. Gotovo pa ste že slišali, da tudi deževniki ne marajo agrumov, zato ob kompostiranju lupin iz organskih odpadkov preprosto ne boste pridelali kakovostne prsti za svoj vrt. Res je – večina gomazečih živali se lupin citrusov ne bo dotaknila, dokler vsaj delno ne razpadejo in eterična olja iz njih ne izhlapijo. Dobro je torej, da olupke natrgate ali narežete na manjše koščke, da bodo čim prej razpadli in tako postali prebavljivi za organizme, ki pomagajo ustvarjati kompost.
Olja agrumov kot naraven pesticid
Eden od pomislekov glede kompostiranja lupin agrumov je povezan z dejstvom, da se eterična olja limon in drugih citrusov uporabljajo tudi kot naraven pesticid – uporabljamo jih v pršilih proti nadležnim žuželkam in pajkovcem (na primer klopom). Vendar naj vas ne skrbi, da bi zaradi uporabe olupkov škodili žuželkam, ki jih želite v svojem vrtu, na primer čebelam, čmrljem ali metuljem. V času, ko se bo kompost iz odpadkov spreminjal v prst, bodo olja razpadla oziroma izhlapela, in ko bo sveža domača prst prišla v vaš vrt, ne bo predstavljala več nikakršne nevarnosti.
Razloga, da lupin ne bi uporabljali, torej ni – obstaja pa dober razlog, da jih kompostu dodajamo: izboljšana prst. V lupinah agrumov so namreč dušik, fosfor in kalij, ki naredijo prst bolj kakovostno oziroma bolj hranljivo.
Uporaba olupkov agrumov doma in v vrtu
1. Odganjanje komarjev, klopov in mravelj
Kot smo že omenili, večina »žužkov« ne mara vonja citrusov. Kadar delate na vrtu in vas nadlegujejo komarji ali pa se med sprehodom ne želite otepati klopov, podrgnite olupek limone po svoji koži. Ravno tako lahko lupine zmeljete in jih posujete ob robu terase, da po njej ne bodo marširale mravlje.
2. Ustvarite kislo prst
Mnogo rastlin dobro uspeva v kisli prsti, na primer ameriške borovnice in rododendron. Če ugotovite, da je njihova rast slaba, ker je prst neprimerna, posušite in v prah zmeljite lupine limon, nato pa prah posujte po prsti okoli teh rastlin oziroma ga primešajte v prst.
3. Uporabite olupke kot posode za semena
Če si radi ožamete pomaranče in pripravite svež pomarančni sok, vam polovičk lupine ni treba zavreči. Njihovo notranjost napolnite s prstjo in vanjo vstavite semena – dobili boste naravne, biorazgradljive lončke.
4. Preprečite neprijeten vonj zabojnika za odpadke
Čeprav vsi ločujemo odpadke, se v zabojniku za klasične gospodinjske odpadke pogosto znajdejo tudi takšni, od katerih se širi neprijeten vonj. Tega lahko preprečite tako, da na tanko (z nožkom za lupljenje krompirja) olupite pomarančo ali limono in v zabojnik dodate nekaj dišeče lupine.
5. Osvežite vonj svojega doma
Ste zaključili kuhanje kosila in imate v stanovanju močan vonj po hrani? Ni vam treba kupovati kemičnih osvežilcev ali dišečih sveč. V kozico z vodo olupite nekaj citrusov in olupke zavrite ter pokuhajte, pa bodo vonjave hitro precej bolj prijetne.
6. Pripravite domače čistilo
Čiščenje z naravnimi sestavinami je zelo učinkovito. Marsikdo si pomaga s sodo bikarbono in kisom, a težava pri čiščenju s kisom je v tem, da ima marsikomu neprijeten vonj. Lahko pa ga izboljšate, tako da v kisu namočite olupke agrumov. Potrebujete kozarec za vlaganje s pokrovom, ki ga vsaj do polovice napolnite z olupki citrusov. Nato jih do vrha zalijte z alkoholnim kisom, tesno privijte pokrov in shranite v temen prostor za dva tedna. Pred uporabo čistilno sredstvo precedite skozi sito ali gazo, ga razredčite z vodo in pretočite v stekleničko s pršilnikom. Ne le da je vonj izboljšan, tudi moč čiščenja bo odlična.
7. Izdelajte svečo iz pomaranče ali grenivke
Pomarančo ali grenivko prerežite na polovico in odstranite oziroma pojejte sredico. Vstavite stenj oziroma gorilno nit, ki jo lahko kupite v trgovini z materiali za ustvarjanje. Notranjost lupine zalijte z naravnim čebeljim voskom in že imate čudovito svečo v naravni embalaži.
8. Pripravite potpuri
Dišeče in na oko prijetne mešanice suhega rastlinja so lahko čudovito darilo. Preden se lotite uživanja agruma, ga z nožkom za lupljenje krompirja olupite, da dobite tanke plasti lupine. Zložite jih na krožnik, prekrit s papirjem za peko, in jih pet minut grejte v mikrovalovni pečici pri majhni moči. Nato jih predevajte v sušilnik za sadje in posušite. Suhe primešajte k drugim suhim rastlinam, na primer cvetovom, nageljnovim žbicam, storžkom, cimetovim skorjicam in podobno.
9. Naredite masko za obraz
Lupine pomaranč niso zgolj bogate z vitaminom C, temveč je v njih tudi pravi zaklad drugih antioksidantov. Z njimi si lahko pomagate pri odpravljanju kožnih madežev, negujete mastno kožo ali pa svoj obraz zgolj osvežite. Najbolje je, da lupine pomaranč posušite in zmeljete v fin prah, nato pa ga shranite v posodo, v kateri bo dolgo obstojen. Za nego kože si pripravite nekaj žličk prahu in mu dodajte nekaj drugih negovalnih sestavin, na primer olivno ali kokosovo olje, jogurt ali med. Dobro zmešajte in nanesite na kožo obraza (previdno okoli oči) ter pustite delovati od 15 do 30 minut, nato pa masko odstranite.
10. Pripravite balzam za lase
Zaradi antioksidantov so citrusi odlični tudi za lase in lasišče. Sok limone so nekoč uporabljali za posvetljevanje las, saj vsebuje kislino, iz olupkov pomaranč pa lahko pripravite negovalni balzam. Pomarančo na tanko olupite z nožkom za lupljenje krompirja in olupke tesno nadevajte v kozarec ter jih prelijte z zelo malo tople (in ne vroče) vode. Na olupke nekajkrat pritisnite s kuhinjskim pripomočkom za mečkanje krompirja, da se bo iz njih iztisnilo čim več olj. Tekočino precedite in z njenega vrha poberite tisti del, ki deluje mastno. Primešajte mu malo medu in že imate svež ter naraven balzam za lase, ki ga pri pranju las pustite učinkovati deset minut. (Namig: če se želite izogniti uporabi industrijsko izdelanih balzamov in nimate volje za pripravo iz olupkov, lahko naravno eterično olje pomaranče tudi kupite in ga nekaj kapljic primešate medu. Balzam s kakšno kapljico pomaranče več pa naj bi učinkoval tudi proti prhljaju.)