Morda bi se lahko trpotec naključnemu opazovalcu zdel zgolj plevel, a v resnici je to rastlina, ki premore toliko zdravilnih lastnosti, da bi bilo škoda, če ga ne bi nabrali, ko imate priložnost za to. Najbolj primeren čas za nabiranje trpotca pa so seveda prav spomladanski in poletni meseci. Zato si takrat le naredimo zalogo za hladnejše mesece.
Verjetno najbolj znana možnost uporabe trpotca je v sirupu proti kašlju. Zelo enostaven recept za trpotčev sirup vas čaka na koncu, še pred tem pa vam predstavljamo nekaj drugih pozitivnih učinkov na zdravje, ki jih ima lahko trpotec.
Hitrejše celjenje ran ter pomoč pri izpuščajih in sončnih opeklinah
Trpotec je lahko zelo koristen v primeru ureznin oziroma različnih ran, pomaga pa vam tudi takrat, ko vas opeče sonce ali imate težave z izpuščaji. S pomočjo trpotca lahko umirite razdraženo kožno, med drugim tudi pri luskavici ali ekcemu. Trpotčev list lahko enostavno položite na problematični predel kože, kadar pa gre za večjo površino, vam priporočamo nekoliko drugačen postopek. Liste trpotca najprej zelo drobno nasekljajte ali zdrobite, nato pa jih zmešajte s kokosovim oljem. Mešanico nanesite na prizadeto območje. Zaradi protibakterijskega delovanja lahko trpotec med drugim tudi zmanjša tveganje za resnejšo okužbo.
Pomoč pri različnih prebavnih težavah
Pitje trpotčevega čaja je ena najboljših naravnih rešitev za vse, ki imate težave s prebavo. Čaj vam lahko pomaga pri zaprtju ali pri diareji, koristen pa je lahko tudi za vse, pri katerih je bil odkrit t. i. sindrom razdražljivega črevesja. Še ena od možnih uporab trpotčevega čaja pa je takrat, ko vas muči zgaga. Za čaj so še posebej primerni mladi trpotčevi listi, saj je lahko napitek sicer za marsikoga pregrenek.
Okrepitev imunskega sistem in kosti ter boljši vid
Zaradi visoke vsebnosti vitamina C v listih trpotca je rastlina izvrstna tudi za naravno krepitev imunskega sistema. Poleg tega vitamin C poskrbi tudi za lepšo in bolj zdravo kožo ter lase. Vitamin A, ki se prav tako nahaja v trpotcu, pa pripomore k boljšemu vidu in zmanjša tveganje za različne okvare, povezane s staranjem. Uživanje trpotčevih listov, ki jih lahko dodate solati ali jih poleg druge zelene zelenjave na hitro podušite, pa lahko zaščiti in okrepi tudi vaše kosti. Razlog za to je kalcij, pomemben mineral, ki ga najdemo v trpotcu.
Sprostitev dihalnih poti
Oteženo dihanje, povezano s prehladi, je lahko zelo neprijetno. A na srečo je mogoča naravna ublažitev težav, in sicer s pomočjo čaja iz trpotčevih listov. Ta bo zmanjšal zasluzenost, ublažil vnetje in kašelj ter sprostil dihalne poti. Pogosto pa je še bolj kot čaj koristen trpotčev sirup. Pripravite ga lahko hitro in enostavno ter si naredite zalogo za praktično vse leto.
Kako pripravimo trpotčev sirup proti kašlju?
Liste trpotca najprej operite in jih stresite v kozico. Prelijte jih s hladno vodo (uporabite toliko vode, da prekrije liste) in mešanico zavrite. Vodo nato precedite in ji dodajte sladkor (na 1 liter tekočine se priporoča 1 kilogram sladkorja). Segrevajte in mešajte, da se dobite gosto mešanico, ki pa ne sme biti pregosta. Sirup prelijte v steklene kozarce in jih zaprite s pokrovom. V primeru težav s kašljem lahko otroci zaužijejo od 2 do 3 žličke tega sirupa dnevno, odrasli pa od 3 do 6 žličk.