Zaprtje je najpogostejša prebavna težava v razvitem svetu. Prevalenca narašča z starostjo, predvsem po 65 letu. Pogosteje prizadene ženske kot moške.
Kdaj govorimo o zaprtju?
Normalna pogostnost odvajanja blata je različna, od 2- do 3-krat dnevno do 2-krat na teden, odvisno od vsakega posameznika. O zaprtju govorimo, ko gre za neredno, težavno, dolgotrajnejše, lahko tudi boleče odvajanje manjših količin suhega in trdega blata in je pogostnost odvajanja manjša oz. neredna kot običajno. Zaprtje lahko spremlja močnejše napenjanje, občutek nepopolne izpraznitve črevesja, napihnjenosti in odsotnosti potrebe po odvajanju.
Na zaprtje vplivajo različni dejavniki
Vzroki za pojav zaprtja so lahko različni: neustrezna prehrana, nezadosten dnevni vnos tekočin, določena zdravila (opioidni analgetiki, zaviralci kalcijevih kanalčkov, zdravila, ki vsebujejo železo, kalcij, aluminij, diuretiki, antidepresivi, nesteroidni antirevmatiki…), starostne spremembe, psihični dejavniki (stres), premajhna količina telesne aktivnosti, določena bolezenska stanja (multipla skleroza, sladkorna bolezen, Parkinsonova bolezen, kap, …)
Odvajalo izberemo glede na stanje in starost
Za lajšanje težav z zaprtjem se lahko uporabi različna odvajala z različnim načinom delovanja v peroralni ali rektalni obliki. Izbira odvajala za zdravljenje je odvisna od vzroka in trajanja zaprtja ter stanja in starosti osebe, ki bo odvajalo uporabljala.
Med odvajali lahko izberemo takšna, ki blato samo zmehčajo (odvajala, ki vežejo vodo v črevesju), vendar pa ne pospešijo gibanja črevesja. Izberemo jih v primerih, kadar je blato trdo ali je odvajanje boleče in mukotrpno ali pa imamo težave zaradi hemoroidov ali razpok na zadnjiku. Z uporabo teh odvajal iztrebljanje ni tako hitro in je treba na učinek počakati dan ali dva.
Nekatera odvajala povečajo volumen blata, s tem pa spodbudijo črevesne mišice h gibanju. V to skupino uvrščamo vlaknine (npr. trpotec), vendar pa je pomembno, da pri zaužitju popijemo dovolj tekočine, sicer lahko zaprtost še poslabšamo. Osebe z bolečinami v trebuhu in občutljivim črevesjem včasih vlaknin ne prenašajo, ker po njih nastajajo plini, ki lahko sprožijo še dodatno raztezanje črevesja in boleče krče.
Kdaj uporabimo ovajala, ki spodbujajo gibanje črevesa?
Odvajala, ki spodbujajo naravno gibanje črevesa uporabimo takrat, ko spremembe življenjskega sloga (več gibanja in dovolj tekočine) niso izvedljive ali ne delujejo. Najbolj široko uporabljena so odvajala z bisakodilom, ki delujejo samo v debelem črevesju. Poleg spodbude gibanja črevesa, zmehčajo blato, ki se zato lažje izloči. Prednostno jih izberemo tudi takrat, kadar želimo hiter nastop učinka v predvidljivem času.