DomovVrt & VrtnarjenjeSukulente: Najpogostejši razlogi, da ne uspevajo

Sukulente: Najpogostejši razlogi, da ne uspevajo

Sukulente so znane kot zelo nezahtevne rastline, torej kot nalašč za tiste, ki sicer nimajo sreče z ohranjanjem sobnih rastlin pri življenju. Vendar pa to še ne pomeni, da se ne morejo pojaviti določene težave. V nadaljevanju preverite, kaj so najpogostejši razlogi zanje in kako jih odpraviti.

- Oglas -

Kaj so sukulente

Sukulente oz. sočnice so izredno priljubljene zaradi svojega prikupnega videza. Zelena, siva, rumena, rdeča, roza … Te in druge barve lahko krasijo njihove sočne in debele liste, navdušujejo pa ne le s svojo barvitostjo, temveč tudi s pestrim spektrom najrazličnejših zanimivih, včasih pa tudi nenavadnih oblik.

Prepoznavni znak sukulent oziroma sočnic so debeli mesnati listi najrazličnejših oblik. Nekatere spominjajo na kaktuse brez trnov, druge na manjša drevesca, tretje pa pritegnejo zaradi nenavadne oblike listov in zanimive rasti. Sukulente veljajo za nezahtevne, a vendar se pogosto zgodi, da se listi začnejo gubati ali odpadati.

Sukulente imajo rade obilno, a ne redno zalivanje – zalivamo jih le takrat, ko je prst povsem suha. Najbolje bodo uspevale na sončnih mestih, ki jih bodo spominjala na puščavo, njihovo naravno okolje. Zavedati pa se moramo, da so si tudi znotraj vrste sočnice med seboj lahko zelo različne.

Aloe Vera

Aloe vera

Zagotovo jo poznamo vsi, saj navdušuje s svojimi zdravilnimi lastnostmi. Gel, ki ga aloe vera skriva v notranjosti listov, je namreč naravno zdravilo za oskrbo ran in opeklin, uporabljamo pa ga tudi za nego suhe kože in lasišča, za zdravljenje izpuščajev, aken … V toplih okoljih najbolje uspeva zunaj, na soncu, ko temperatura pade pod 10 stopinj Celzija, pa jo je priporočljivo prestaviti v rastlinjak ali na svetlo mesto v stanovanju.

Okroglolistna tolstolistnica

Okroglolistna tolstolistnica

Zanimiva in nezahtevna rastlina, vsem bolj poznana kot drevo denarja, naj bi prinašala srečo in blaginjo svojim lastnikom. Kot preostale sukulente tudi ona ne potrebuje rednega zalivanja, rada ima toploto, malce manj pa ji ustreza preživljanje časa na pripekajočem soncu. Če jo pozimi prestavimo v temnejši in hladnejši prostor ter jo zelo malo zalivamo, nas morda preseneti s cvetenjem.

- Oglas -
String of pearls

String of pearls

Tale čudovita rastlinica z nežnimi okroglimi listki je čudovit okras in bo lepo popestrila vsak dom. Je odporna proti suši in zelo nezahtevna – nič ne bo zamerila, če jo kdaj pozabimo zaliti, moramo pa paziti, da je nikoli ne zalijemo preveč. Je ena izmed sukulent, ki ne marajo preveč močne neposredne svetlobe

Eševerija

Eševerija

Poznamo več kot 200 različnih vrst, je pa ena izmed bolj priljubljenih sukulent za začetnike, ki ji ustreza toplo in suho okolje, vendar pa je ni priporočljivo postaviti neposredno pod žgoče popoldansko sonce. Ker v nočnem času proizvaja veliko kisika, bo najbolje, če jo postavimo na sončno ali delno sončno okensko polico v spalnici.

Zakaj vam sukulente ne uspevajo?

Sukulente veljajo za nezahtevne rastline, ki jim ustreza bolj suho okolje kot večini drugih rastlin. Katere so najpogostejše napake, ki jih počnemo pri negi sukulent?

Ne vemo, kdaj in koliko vode potrebujejo

Njihovo naravno okolje je puščava, v kateri prevladujejo sušna obdobja z redkimi močnejšimi nalivi, ko naenkrat pade veliko vode. Če poskusimo lastnosti tega okolja prenesti tudi v svoje stanovanje, kjer vzgajamo svoje sukulente, postane jasno, da ne potrebujejo rednega in zmernega zalivanja kot večina drugih sobnih rastlin. Zalijemo jih le takrat, ko je prst povsem suha, vendar pa jih takrat zalijemo obilno – toliko, da začne voda kapljati skozi dno lončka. Od pomladi do jeseni jim tako obilno zalivanje privoščimo približno enkrat na teden ali dva (res se prej prepričamo, da je zemlja osušena!), zima pa je obdobje mirovanja, ko naše sočnice zalivamo le enkrat na mesec. Vedno pazimo, da voda ni mrzla, temveč sobne temperature.

Preveč vode

Čezmerno zalivanje je najpogostejši vzrok za odmiranje sukulentov. Pogosto je sicer težko ugotoviti, koliko vode sukulente zares potrebujejo. Najbolj očitni znaki, da pretiravate s količino vode, so običajno zmehčani, rumenkasto obarvani listi, še posebej spodnji, včasih pa so listi videti skorajda prozorni in začnejo odpadati. Zelo očitno opozorilo, da sukulente preveč zalivate, je tudi to, da v podstavku ostaja voda in da je zemlja zelo vlažna. V tem primeru je dobro dati sukulentom nekaj dni, da si odpočije in se malce presuši. Če se boste pravočasno ustavili z zalivanjem, obstaja precejšnja verjetnost, da si rastlina opomore.

- Oglas -

Premalo vode

Čeprav večina ljudi naredi napako s tem, ko sukulente pretirano zaliva, pa je možna tudi druga skrajnost. Sukulente so sicer zelo odporne na sušo, vendar morate paziti tudi na to, da količina vode, ki jim jo dovajate, ni premajhna. Običajno so posledica pomanjkanja vode suhi, lomljivi listi proti vrhu rastline. Če opazite, da se to dogaja, nekoliko povečajte pogostost zalivanja in količino uporabljene vode.

Zakaj Sukulente ne uspevajo

Preveč sukulent posadimo v en sam lonček

Že v trgovinah velikokrat naletimo na več sukulent, nagrmadenih v en sam lonček, saj so tako posajene videti res simpatično. A vendar se moramo zavedati, da v tem primeru rastline druga drugi dobesedno kradejo vodo in hrano. Poleg tega je skupek preveč rastlin v enem lončku pravi magnet za bakterije in plesni, pa tudi insekte. Če vaše sukulente, posajene v skupnem lončku, torej ne uspevajo, jih poskusite presaditi vsako v svoj lonček primerne velikosti. Morda je bila to edina ovira, ki jim je preprečevala, da bi se razrasle in vas navduševale v vsej svoji lepoti.

Postavimo jih na povsem neprimeren prostor

Sukulente so rastline, ki potrebujejo veliko – res veliko – naravne sončne svetlobe. Pomislimo, v svojem naravnem okolju so približno pol dneva izpostavljene žgočemu soncu, kar jim najbolj odgovarja. To okolje je resda zelo težko preslikati v stanovanje, se pa idealu lahko približamo, če sukulente postavimo na najbolj sončno okensko polico na južni strani hiše. Okenskim policam na vzhodni strani se v velikem loku izognimo. Da bi celi rastlini zagotovili dovolj svetlobe, lonček redno obračajmo, v nasprotnem primeru se bo naša sočnica začela »iztegovati« proti soncu, kar lahko privede do neenakomerne rasti.

Neustrezna zemlja za sukulente

Sukulente potrebujejo pravilno izbrano prst, da lahko optimalno uspevajo. Včasih zemlja, v katero so posajeni sukulente, ki jih kupite v trgovini, ni ustreznejša. Če že kmalu po tem, ko ste ga kupili, sukulent ni v najboljšem stanju, je smiselno, da ga presadite v zemljo, ki je predvidena posebej za ta tip rastlin.

Preveč ali premalo svetlobe

Eden izmed dejavnikov, na katerega morate biti pri sukulentih prav tako pozorni, je tudi količina svetlobe, ki jo prejemajo. Tudi tu morate najti zlato sredino. Odsvetujemo, da imate sukulente na prostem, kjer so pogosto neposredno izpostavljeni sončni svetlobi in toploti. To lahko namreč med drugim privede do črnih lis na listih. Po drugi strani pa bodo začele sukulente, ki na voljo nimajo dovolj svetlobe, izgubljati barvo in liste. Pri tem je pomembno, da upoštevate individualne potrebe posamezne vrste sukulent, ki se lahko precej razlikujejo, ko gre za vprašanje optimalne količine sončne svetlobe.

NAJNOVEJŠE