DomovRubrikeZanimivostiRobotski hišni ljubljenčki namesto živalskih?

Robotski hišni ljubljenčki namesto živalskih?

Med najbolj tipičnimi težavami, povezanimi s sodobnim časom, se pogosto omenja osamljenost. Ta težava je pogosto še posebej razširjena med starejšo populacijo. Podobno kot v mnogih drugih primerih so začeli nekateri tudi v povezavi s to problematiko razmišljati o tem, kako uporabiti sodobno tehnologijo za vsaj delno ublažitev tovrstnih težav. Tako se je razvila ideja o posebnih hišnih ljubljenčkih – ne živalskih, ampak robotskih …

- Oglas -

Prevladujejo industrijske in medicinske različice, a vse več zanimanja tudi za socialne robote

Robot je seveda lahko izdelan tako, da je vsaj od daleč precej podoben živemu bitju. Če k temu dodamo še možnost odzivanja na glasove ali dotike in dejstvo, da lahko danes roboti uspešno opravljajo tudi zelo kompleksne naloge, dobimo napravo, ki učinkuje zelo realistično. Večina robotov, ki se uporabljajo danes, sicer ne sodi v to kategorijo. Pretežno gre namreč še vedno predvsem za naprave, ki se uporabljajo v različnih industrijskih panogah in ki ponekod celo vse bolj nadomeščajo potrebo po človeškem delu. Hkrati postajajo roboti zelo razširjeni tudi v bolnišnicah, saj je z njihovo pomočjo možna precej večja natančnost pri različnih operacijah. Robote pa so ponekod v tujini uvedli celo v domovih za starostnike, kjer pomagajo pri hranjenju oskrbovancev. A poleg industrijskih in različnih medicinskih robotov so tu še t. i. socialni roboti, ki postajajo v zadnjem času – še posebej zaradi omejitev stikov, ki jih je prinesla pandemija – vse bolj zanimivi. Gre za t. i. inteligentne igrače, ki naj bi postale po napovedih nekaterih strokovnjakov že kmalu nepogrešljivi družabniki številnih ljudi …

Robotski pes

Je lahko sobivanje z živalskimi roboti enako blagodejno kot sobivanje s pravimi živalmi?

Inteligentne robotske igrače oz. socialni roboti v osnovi pogosto spominjajo na ljudi. Tu seveda ne gre za realističen posnetek človeka, ampak imamo v mislih predvsem to, da imajo tovrstni roboti običajno glavo, roke, noge ipd. Tako ni presenetljivo, da izdelovalci socialnih robotov vedno pogosteje izdelujejo tudi takšne, ki spominjajo na hišne ljubljenčke. Robote v podobi različnih živalskih vrst so predstavila že mnoga znana podjetja, in ker je znano, da lahko skrb za živali oziroma druženje z njimi prispeva k boljšemu počutju, so se začeli mnogi strokovnjaki spraševati, ali je mogoče podobne učinke doseči tudi s pomočjo robotskih hišnih ljubljenčkov. Ponekod so se tako že odločili za posebne eksperimente …

Rešitev še posebej primerna za starostnike, ki niso zmožni skrbeti za žival

V nekaterih državah so stekli projekti, v okviru katerih nameravajo organizatorji zagotoviti robotske hišne ljubljenčke starostnikom, ki so v zadnjih mesecih zaradi nevarnosti resnejših zapletov v primeru okužbe z novim koronavirusom še precej bolj izolirani kot običajno. Pobudniki tovrstnih projektov upajo, da lahko vizualna podobnost in podobnost vedenja, zaradi česar robotske živali vsaj deloma spominjajo na prave, pripomore k podobnim pozitivnim učinkom, kot jih ima sobivanje s pravim štirinožnim kosmatincem. Pri tem se sicer zavedajo, da ne more robot nikoli povsem nadomestiti »prave izkušnje«, vendar gre za dobro alternativno oziroma zasilno rešitev za tiste, ki morda niso zmožni skrbeti za žival, saj robotski hišni ljubljenčki seveda ne potrebujejo sprehodov, hranjenja, kopanja ipd., kar lahko sicer zahteva kar precej časa in energije. Kritiki tovrstne uporabe sodobne tehnologije so sicer pogosto skeptični, saj menijo, da lahko na dolgi rok prispeva k še večji osamljenosti številnih ljudi, vendar pa so časi takšni, da tovrstnih idej vendarle ne gre odpisati prehitro. Tako bo zanimivo spremljati, kakšne učinke bo imelo sobivanje z robotskimi hišnimi ljubljenčki na starostnike, ki jih je pred tem mučila huda osamljenost.

NAJNOVEJŠE