Vnaprejลกnja priprava obrokov je idealna reลกitev za tiste, ki med tednom teลพko najdete ฤas za kuhanje, zato veฤkrat posegate po hitri hrani, dostavi, kupljenih zamrznjenih obrokih in podobnih izhodih v sili, ki praviloma niso najboljลกi za naลกe zdravje. Priprava obrokov vnaprej lahko tako poskrbi, da bo vaลกa prehrana bistveno bolj zdrava. Poleg tega pa lahko s tem prihranite nekaj denarja. Toda ฤe nimate izkuลกenj s pripravo veฤjega ลกtevila obrokov naenkrat, se je precej teลพko lotiti tega izziva, zato imamo za vas nekaj koristnih nasvetov, ki bodo zagotovo olajลกali proces.
1. Osnovne sestavine in zaฤimbe naj bodo vedno na zalogi
Priprava veฤjega ลกtevila obrokov zahteva razliฤne sestavine in zaฤimbe. Poskrbite, da boste imeli vedno pri roki osnovne sestavine z daljลกim rokom uporabnosti (riลพ in razliฤne vrste ลพit, stroฤnice, polenta, paradiลพnikova mezga itn.). Tako bo lahko priprava obrokov potekala zares nemoteno, saj ne bo nevarnosti, da sredi kuhanja ugotovite, da morate nujno v trgovino. Poslediฤno pa ne boste izgubljali dragocenega ฤasa.
2. Poskrbite, da bo vaลกa kuhinja ฤim bolj organizirana
K temu, da bo vnaprejลกnja priprava obrokov ฤim manj zamudna, lahko pomembno pripomore tudi urejena, dobro organizirana kuhinja. ฤe boste vedeli, kje natanฤno se nahajajo doloฤeni pripomoฤki, bo priprava obrokov bistveno hitrejลกa in manj stresna.
3. Priskrbite si dovolj posodic za shranjevanje
ฤe ลพelite pripraviti obroke za veฤ dni ali celo za ves teden, morda za veฤ druลพinskih ฤlanov, boste seveda potrebovali kar nekaj posodic za shranjevanje teh jedi. Poskrbite torej, da boste imeli na voljo dovolj posodic z ujemajoฤimi se pokrovi. ฤe ugotovite, da boste najverjetneje potrebovali nekaj novih, bodite premiลกljeni pri izbiri materiala. Upoลกtevajte, kako boste hrano pogrevali, ali boste doloฤene obroke vzeli s seboj v sluลพbo, ali boste posodo prali v pomivalnem stroju itn. Dobro je, da imate pri roki posodice iz razliฤnih materialov, saj boste lahko tako izbrali tistega, ki je resniฤno najprimernejลกi za posamezno jed.
4. Na svojem urniku rezervirajte ฤas za pripravo tedenskih obrokov
Morda sicer ลพe nekaj ฤasa razmiลกljate, da bi si bilo pametno vzeti ฤas za vnaprejลกnjo pripravo obrokov, vendar tega doslej ลกe niste izpeljali. Svetujemo vam, da doloฤite fiksni termin, ki bo namenjen pripravi veฤjega ลกtevila obrokov, nato pa se obnaลกajte tako, kot da bi imeli pomemben sestanek โ brez odlaลกanja, torej, razen ฤe gre za resniฤno nujno situacijo.
5. Shranjujte zanimive recepte
Pogosto nam takrat, ko bi se morali lotiti kuhanja, zmanjka navdiha. Teลพava je lahko ลกe veฤja, ฤe morate naenkrat pripraviti veฤje ลกtevilo obrokov. Tako je dobro, da imate pri roki ฤim veฤ idej za jedi, ki bi jih lahko pripravili. ฤe naletite na zanimiv recept, ga vedno shranite, pri tem pa pazite, da boste recepte shranjevali na eno samo mesto, sicer jih boste teลพko naลกli.
6. Pripravite ลพivila, ki omogoฤajo razliฤne kombinacije
Vnaprejลกnja priprava obrokov ne pomeni nujno, da morate pripraviti zaokroลพen obrok. Ena moลพnost je tudi ta, da pripravite razliฤne sestavine oziroma dele obroka โ nekaj glavnih jedi, razliฤne priloge, veฤ vrst zelenjave itn. โ nato pa med tednom iz teh sestavin sestavljate razliฤne kombinacije. Jedilnik se bo zdel tako precej manj enoliฤen.
7. Izhajajte iz sestavin, ki jih ลพe imate doma
ฤe je mogoฤe, poskuลกajte izbrati recepte, s pomoฤjo katerih boste lahko porabili ฤim veฤ hitreje pokvarljivih sestavin, ki jih ลพe imate doma. Odprite torej hladilnik in se malce razglejte, ลกele nato se lotite sestave jedilnika za teden, ki je pred vami, in nakupovanja. Tako se boste izognili zavrลพeni hrani.
8. Poskrbite, da boste med pripravo obrokov uลพivali
ฤe bo tedenska priprava obrokov mukotrpno opravilo, boste prej ali slej opustili to navado. Poskrbite torej, da vam med delom ne bo dolgฤas. ฤas lahko na primer izkoristite za posluลกanje zanimive zvoฤne knjige ali pogovora. Tako vam bo vnaprejลกnja priprava obrokov v veliko veฤje veselje.