Ste med tistimi, ki s prihodom prvih pomladnih cvetov pričnete kihati, vas srbi nos ali pa imate solzne oči? Niste sami. Pomladne alergije prizadenejo približno tretjino Slovencev, čeprav se mnogi tega niti ne zavedajo. Zaradi vse toplejših zim in podaljšane cvetne sezone so simptomi če dalje bolj intenzivni – in dolgotrajni.
A dobra novica je, da narava ponuja rešitve. V tem članeku boste izvedeli, katera naravna zdravila dejansko delujejo proti pomladnim alergijam, kako jih varno uporabiti in kdaj poiskati dodatno pomoč.
Pripravite si skodelico čaja (morda čaj iz kopriv) in odkrijte, kako si lahko to pomlad olajšate vsakdan.

Cvetni prah v zraku: Kaj se dogaja s telesom?
Ko vdihnemo cvetni prah, naš imunski sistem nanj reagira kot da gre za nevarnega vsiljivca. To sproži sproščanje histamina, ki povzroča znake kot so kihanje, zamašen nos, srbenje in celo utrujenost. Alergije niso le nadležne, temveč lahko tudi močno vplivajo na kakovost življenja.

Kopriva: Večni zaveznik v boju proti alergijam
Kopriva (Urtica dioica) deluje kot naravni antihistaminik. Študije so pokazale, da suhi izvleček koprive lahko zmanjša simptome sezonskih alergij. Najpogosteje se uporablja v obliki čaja ali kapsul. Pomembno je, da jo zaaja ali kapsul. Pomembno je, da jo začnete uporabljati že pred sezono cvetenja.
Osebna zgodba: Alenka iz Ljubljane je po nekaj tednih pitja koprivnega čaja prvič v letih lahko spomladi šla na sprehod brez robcev.

Med iz lokalnega okolja: Imunski trening
Uživanje medu, pridelanega v vašem lokalnem okolju, lahko postopoma uči telo prepoznati in tolerirati lokalni cvetni prah. Gre za obliko naravne “imunoterapije”. Pomembno pa je, da gre za surov, neobdelan med.
“»Od narave se učimo. Sprejemamo dejstvo, da so nam stvari podarjene, da ne moremo vsega nadzirati in držati v rokah in da narava v nas goji občutek hvaležnosti, za vse, kar nam je dano.«” nam pove čebelarka Ana Novak iz Radeč.

Spirulina in probiotiki: Krepitev obrambe od znotraj
Spirulina, modrozelena alga, dokazano zmanjšuje vnetne reakcije, povezane z alergijami. Skupaj s probiotiki, ki uravnavajo imunski odziv v prebavilih, predstavljata močan dvojec v preventivi.
Primer iz prakse: Športnica Ana prisega na jutranji smoothie z dodatkom spiruline, ki ji pomaga ostati energijska tudi v obdobju najhujših alergij.

Eterična olja: Naravno olajšanje dihalnih poti
Poprova meta, evkaliptus in sivka so med najbolj priporočenimi eteričnimi olji za alergike. Lahko jih uporabite v difuzorju, inhalacijah ali kot del masažnega olja. Delujejo protivnetno in pomagajo sprostiti dihalne poti.