Kamiliฤni ฤaj proti vnetju, med za hitrejลกe celjenje ran in oljฤno olje za opekline. Kolikokrat smo ลพe po piku insekta, izpuลกฤaju ali pri suhi koลพi najprej pogledali v babiฤino lekarno za kak naravni pripravek?! Vedno bolj popularni pa so naravni izdelki, ki polnijo police drogerij in lekarn, in zdi se, da uporabniki vse pogosteje posegamo po njih. Pa je ยปnaravnoยซ res naravno?
Je ลพe tako, da besedne zveze naravna kozmetika ne gre jemati preveฤ dobesedno. Najboljลกi pribliลพek osnovnemu pomenu je kozmetiฤni pripravek, ki ga pripravimo kar v domaฤi kuhinji ali kopalnici. In ฤe se posebno v vroฤih dneh vse preveฤkrat spomnimo, da koลพa z znojenjem izloฤa iz telesa strupene snovi, pa se ลพal premalokrat zavemo, da naลก najveฤji organ deluje tudi v nasproti smeri โ kar 60 % vseh snovi v kozmetiฤnih proizvodih se namreฤ absorbira skozi koลพo v telo. Zato je ลกe kako pomembno, kaj ยปnapackamoยซ nase.
Tudi embalaลพa naj bo iz bioloลกko razgradljivih snovi!
Naravno kozmetiko najlaลพje prepoznamo po razliฤnih oznakah โ certifikatih, ki potrjujejo, da izdelek res sodi med naravne. Po besedah Zveze potroลกnikov Slovenije sta omembe vredna predvsem dva certifikata, to sta BDIH in NaTrue.
Standard BDIH je bil izdan ลพe leta 1995 kot prvi za t. i. naravno kozmetiko, podeljuje pa ga nemลกko industrijsko in trgovsko zdruลพenje. Dobi ga izdelek, ki vsebuje naravne sestavine, posebno doloฤeno pa je tudi, katere izmed njih morajo biti organsko pridelane. Dovoljuje uporabo konzervansov, ki so identiฤni tistim v naravi. To so na primer salicilna kislina, benzojska in sorbinska kislina ter njune soli in benzilni alkohol. Proizvodni proces posameznega izdelka seveda poteka po strogo nadzorovanih postopkih, kar je pravzaprav pogoj za pridobitev certifikata. Slednjega prejmejo le izdelki, katerih sestavine niso bile preizkuลกene na ลพivalih, ki ne vsebujejo sintetiฤnih diลกav in barvil, parafinov, silikonov, naftnih derivatov, etoksiliranih surovin, anorganskih soli in mineralov (ฤeprav so tukaj dovoljene izjeme), ลพivalskih sestavin in gensko spremenjenih organizmov. Prepovedano je tudi obsevanje izdelkov, embalaลพa le-teh pa mora biti iz bioloลกko razgradljivih sestavin.
Naravno in ekoloลกko
Vseevropski standard NaTrue je pripravila mednarodna zveza predstavnikov proizvajalcev in prodajalcev kozmetike, kot so Dr. Hauschka, Weleda, Laverana, Primavera, Santaverde in druge. Pred tremi leti so izdali standarde za tri ravni, ki so oznaฤene z zvezdicami: z eno zvezdico oznaฤujejo โnaravnoโ kozmetiko, z dvema โnaravno in ekoloลกkoโ in s tremi zvezdicami โekoloลกkoโ kozmetiko. Pri proizvodnji surovin in sestavin so dovoljeni fizikalni procesi, kot so stiskanje, kondenzacija, suลกenje โฆ Ni pa dovoljena uporaba gensko spremenjenih organizmov, klora, obsevanja sestavin ali izdelkov.
Naravna kozmetika ima na svoji embalaลพi praviloma katero od naslednjih oznak: EKO โ BIO CERTIFIKAT, CERTIFIKAT DEMETER ali ลพe omenjena BDIH in NaTrue. So pa v Evropi med najdolj priznanimi standardi za naravno in ekoloลกko kozmetiko tisti, ki so jih predpisale organizacije ECOCERT (Francija), COSMEBIO (Francija), AIAB/ICEA (Italija), SOIL ASSOCIATION (Velika Britanija), BIOGARANTIE (Belgija) in ลพe omenjeni BDIH (Nemฤija).
Zdi se, da se za prihodnost nadzora nad kvaliteto naravnih izdelkov ni bati, saj so zgoraj omenjeni akreditirani organi za podeljevanje certifikatov izdali najnovejลกi standard za naravno in ekoloลกko kozmetiko. Vseh ลกest nacionalnih standardov so tako zdruลพili v en sam, vseevropski standard COSMOS, ki zajema delitev na naravno in ekoloลกko kozmetiko tako, kot to predpisujejo ลพe posamezni standardi omenjenih ustanov.
Preverite sestavine
Pa vendar moramo biti tudi pri izbiri izdelkov z napisom ยปnaravnoยซ previdni. ล tevilni izdelki, ki jih omenjeni napisi sicer krasijo, namreฤ vseeno vsebujejo ลกtevilne ลกkodljive sestavine in niso stoprocentno naravni. Po svetu namreฤ veljajo razliฤni predpisi, ki dovoljujejo oznako naravno. V Evropski uniji, na primer, velja, da se z napisom naravno ali organsko oznaฤujejo izdelki, ki vsebujejo vsaj 2 % naravnih sestavin, kar pa je odloฤno premalo. Ko boste naslednjiฤ vzeli v roke kak ยปnaravniยซ izdelek, podrobno preberite, katere sestavine vsebuje. ฤe zasledite sodium laureth sulfate ali sodium lauryl sulfate (SLES/SLS), ethyl paraben, methyl paraben, propyl paraben, butyl paraben in isobutyl paraben ali E216, potem izdelek zagotovo ni naraven niti neoporeฤen, kar zadeva vpliv na naลกe zdravje. Poplava oznak, kot so ยปbioยซ, ยปekoยซ ali ยปorganskoยซ, je velika, saj predstavlja tudi odliฤno marketinลกko strategijo. Pravil namreฤ, ki bi urejala tovrstno oznaฤevanje, ลกe ni.
Arhiv Zdravja