Motovilec je samonikla rastlina โ solata, ki jo danes gojijo po vsem svetu. Prava domovina motovilca pa je naลกa stara celina Evropa. Pred desetletji smo ga poznali kot poljsko solato. Dobro se spominjam, kako sva z babico zgodaj spomladi s koลกarico v roki ลกli na bliลพnji travnik ali polje nabirat slastni motovilec.
Motovilec je prva izbira za zdravo in bogato solato
Travniki in polja so nam nudili zdrave rastline, saj niso bili ยปprepojeniยซ z raznovrstnimi kemikalijami, kot je to pogosto danes. V tistem ฤasu je bilo za nas otroke nabiranje te poljske solate ลกe poseben uลพitek, saj so nas babice seznanjale tudi z drugimi vrstami rastlin, predvsem z zdravilnimi, ki smo jih prav tako nabirali za domaฤo lekarno ali za prodajo in si otroci tako zasluลพili ลกe nekaj denarja, ki ga je bilo v tistih ฤasih bore malo.
Seveda tedaj ลกe ni bilo toliko trgovin, kot jih je danes, kjer si skozi vse leto kupujemo najrazliฤnejลกe vrste solat, med njimi tudi motovilec. Tudi v semenarnah ni bilo moลพno kupiti semena motovilca, tako da ga nismo mogli gojiti na domaฤem vrtu.
Motovilec na naลกem vrtu
Danes ga, ฤe le imamo vrtiฤek, lahko gojimo vsi, ki stavimo na zdravo pridelavo zelenjave. Najrazliฤnejลกe solate imamo sedaj na voljo tako rekoฤ vse leto, ฤe ne drugaฤe pa iz tople grede. Ker dobro prenaลกa niลพje temperature, je pozna jesenska setev motovilca lahko naลกa prva spomladanska solata z domaฤega vrta, ki nam z vitamini, rudninami in s sveลพim okusom narave obogati enoliฤen in z mikrohranili osiromaลกen zimski jedilnik.
Dobri poznavalci solat doma pridelani motovilec prav gotovo postavimo na prvo mesto med vsemi solatami. Njegovi neลพni, polni, prav niฤ vodeni listi nam v ustih priฤarajo ลพametno-svilnat obฤutek in edinstven nekoliko sladkast okus.
Za ลกiroko potroลกnjo motovilec pridelujejo v velikih, sodobnih rastlinjakih, od koder prihaja na trg od pozne jeseni do poznih pomladanskih mesecev.
Izberite kakovosten motovilec
Motovilec sestavljajo kratki ali daljลกi โ odvisno od sorte โ listi, suliฤaste oblike, ki so pri vseh sortah zraลกฤeni v rozeto. Strokovnjakom je do danes uspelo vzgojiti veฤ deset razliฤnih sort motovilca. Sorte z majhnimi listi so boljลกega okusa. Pri pripravi motovilca z manjลกimi listi pustimo rozeto celo, ko pa pripravljamo motovilec z veฤjimi listi, rozeto raztrgamo oziroma uporabljamo le velike liste.
Kakovosten motovilec je temnozelene barve, rozete so kompaktne, listi pa ฤvrsti. Kakovosten in suh motovilec v dobro zaprti posodi lahko hranimo v hladilniku do ลกtiri dni.
Temnozeleno bogastvo
Energijska vrednost motovilca je nizka, saj 100 gramov vsebuje le 12 kilokalorij (48 kilojoulov), zato je to primerno ลพivilo pri raznih hipokaloriฤnih dietah. Ob malo kalorijah pa vsebuje tudi obilje koristnih snovi.
MAGNEZIJ
Temnozeleni listi kakovostnega motovilca vsebujejo veliko magnezija. Magnezij je eden najpomembnejลกih rudnin, ki pripomorejo k zdravju. Sodeฤ po raziskavah pomaga kakim 300 procesom v telesu, povezanih z encimi, prav tako pa lahko prepreฤuje ali zdravi ลกtevilna kroniฤna obolenja.
Sodobni ljudje, ki uลพivajo veliko industrijsko predelane hrane, imajo v telesu premalo magnezija. Poleg nepravilne prehrane pa njegovo koliฤino moฤno zniลพa stres, nekatere bolezni in zdravila ter intenzivna telesna dejavnost.
Magnezij sodeluje pri proizvodnji energije, delovanju ลพivฤevja, sproลกฤanju miลกic ter rasti kosti in zob. Skupaj s kalcijem in kalijem uravnava ritem srca in strjuje kri, pomaga pa tudi pri proizvodnji in uporabi inzulina.
KALIJ
Zdravi listi motovilca so bogat vir kalija, ki skupaj z drugimi elektroliti prenaลกa ลพivฤne signale, sproลพa miลกiฤno krฤenje ter uravnava srฤni utrip in krvni tlak.
ลฝELEZO
Motovilec je omembe vreden vir ลพeleza in fosforja. ลฝelezo zdravi slabokrvnost, ki je posledica njegovega pomanjkanja. Pri optimalni preskrbi telesa z njim je telo vitalno, imunski sistem dobro deluje, duh pa je naostren. ลฝelezo poลพivi tudi celiฤno dihanje. Sodeluje ลกe pri zadostni tvorbi rdeฤih krvnih telesc.
Motovilec zato priporoฤamo ลพenskam, ki imajo zelo moฤne menstruacije, da z njim nadomestijo izgubljeno ลพelezo. Da bi poveฤali izkoristek ลพeleza iz motovilca, je priporoฤljivo dodajanje vitamina C โ torej namesto kisa solato okisamo z limono!
FOSFOR
Poglavitna naloga fosforja je, da sodeluje s kalcijem pri gradnji in ohranjanju moฤnih kosti in zob, odloฤilno vlogo pa ima tudi pri dovajanju energije v vse celice telesa.
VITAMINI
Motovilec je bogat tudi s provitaminom A, ki krepi vid in zmanjลกa tveganje za nastanek nekaterih vrst raka, vitaminoma B6 in B9, folno kislino in vitaminom C โ ima ga kar trikrat veฤ kot glavnata zelena solata.
Korenine motovilca vsebujejo tudi nekaj valerijanske kisline, ki pomirjajoฤe deluje na ลพelodec in kaลพe na sorodstvo z baldrijanom.
KLOROFIL
Temnozeleni listi motovilca so bogati s klorofilom, ki mu pripisujejo oฤiลกฤujoฤe lastnosti telesa in izboljลกevanje krvi.
Solata iz motovilca
Sestavine za 2 osebi:
- 250 g oฤiลกฤenega motovilca
- ลพlica mandljevega olja
- sok polovice limone
- ลกฤep soli
- ลพliฤka sesekljanega drobnjaka.
Priprava: oฤiลกฤen, opran in osuลกen motovilec prelijemo s prelivom iz olja, limoninega soka, soli in drobnjaka, dobro premeลกamo in takoj ponudimo.
Motovilec z melono in orehi
Sestavine za 2 osebi:
- 250 g motovilca
- polovica manjลกe melone.
Za preliv:
- 125 ml sladke smetane
- 1 do 2 ลพliฤki pikantne gorฤice
- ลกฤep ingverja
- 2 jedilni ลพlici na grobo sesekljanih orehovih jederc
- ลกฤep soli
Priprava: motovilec dobro operemo in odcedimo, melono oฤistimo semen in meso nareลพemo na manjลกe kocke. Vse skupaj damo v primerno veliko skledo in prelijemo s sestavinami za preliv. Takoj postreลพemo.
Preverite tudi: Popolni vodnik za gojenje solate na vrtu