DomovLepota & KozmetikaLimonin sok kot naravna pomoč pri prhljaju

Limonin sok kot naravna pomoč pri prhljaju

Prhljaj je zelo pogosta težava. Večina ljudi se z njo sreča vsaj enkrat v življenju. Za prhljaj je pogosto kriva čezmerna razmnožitev glive malesezija, ki se hrani z maščobami na lasišču. Prhljaj pa je lahko tudi posledica neugodnih vremenskih vplivov, hormonskih sprememb, neustrezne nege las in lasišča itn.

- Oglas -

Na voljo je ogromno receptov za naravne pripravke, s pomočjo katerih lahko omilimo težave s prhljajem ali jih celo povsem odpravimo. Zelo koristni so lahko pripravki, ki vsebujejo limonin sok. Citronska kislina, ena od najpomembnejših snovi v limoninem soku oziroma v limonah, se namreč ponaša s protimikrobnim delovanjem. Tako je lahko zelo dragocena naravna pomoč v boju z glivicami, ki so krive za prhljaj. Poleg tega pa lahko limonin sok odstrani oziroma raztopi presežek maščob na lasišču.

Izogibajte se uporabi nerazredčenega limoninega soka

Nekatere naravne metode za odpravo prhljaja temeljijo izključno na uporabi limoninega soka, ki naj bi se v nerazredčeni obliki nanesel neposredno na lasišče, vendar pa tovrstne metode niso najboljša izbira, še posebej če je vaše lasišče malce bolj občutljivo. Nerazredčen limonin sok lahko sicer pomaga pri težavah s prhljajem, vendar lahko pri tem pretirano razdraži kožo na lasišču. Tako se lahko pojavijo simptomi, kot so močno pordela koža, pekoč občutek in srbečica. Poleg tega pa lahko nerazredčen limonin sok poškoduje vaše lase. Precej boljša možnost je kombiniranje limoninega soka z drugimi sestavinami. V nadaljevanju vas čaka nekaj idej za možne kombinacije …

Limonin sok, kokosovo olje in sladkor

Zelo učinkovita naravna pomoč pri težavah s prhljajem je lahko piling za lasišče, izdelan iz limoninega soka, kokosovega olja in sladkorja. Potrebujete približno 4 žlice kokosovega olja, malce sladkorja in 2 žlici limoninega soka. Sestavine dobro zmešajte. Po želji lahko dodate še nekaj kapljic eteričnega olja čajevca. Čajevec je namreč znan po protiglivičnem delovanju, zato gre za zelo dragocenega zaveznika v boju s prhljajem. Mešanico uporabite za nežno masažo lasišča. Nato jo lahko po želji na lasišču pustite še približno 10 minut. Na koncu si lase umijte z nežnim šamponom.

- Oglas -

Limonin sok in arganovo olje

Arganovo olje pomaga navlažiti lasišče, vendar pri tem ne maši por, saj spada med najmanj komedogena olja. Upoštevati je treba, da je čezmerno izločanje maščob tudi pri lasišču pogosto povezano z izsušenostjo kože, podobno kot pri koži na obrazu. Lojnice se na izsušenost odzovejo s pospešenim izločanjem maščob, kar lahko privede do zamašitve por in do prhljaja, zato je nujno, da koži na lasišču zagotovite dovolj vlage. Arganovo olje pa je obenem koristno zaradi protibakterijskih učinkov. Preprosto zmešajte 2 žlici arganovega olja in 1 žlico limoninega soka. Mešanico nato uporabite kot masko za lasišče. Izperite po približno 15 minutah.

Limonin sok in zeleni čaj

Tudi zeleni čaj je znan po protimikrobnih učinkih, obenem pa ga odlikuje protivnetno delovanje, kar pomeni, da lahko pomiri razdraženo kožo na lasišču. Tako gre za še eno od sestavin, ki so lahko zelo koristne pri spopadanju s prhljajem. Najprej skuhajte močan čaj (za 1 žlico suhih listov zadostuje približno 50 mililitrov tekočine). Čaju nato dodajte žlico ali dve limoninega soka. Mešanico počasi zlijte po lasišču in počakajte približno 10 minut. Na koncu si lase umijte kot običajno.

Gel aloe vere in limonin sok

Če vas muči prhljaj, je vsekakor smiselno izkoristiti tudi protimikrobne in protivnetne učinke aloe vere. Kombinacija gela iz listov te rastline in limoninega soka lahko poskrbi za odlične rezultate. Gel aloe vere in limonin sok zmešajte v razmerju 1 : 1. Z mešanico nato nežno zmasirajte lasišče in jo pustite učinkovati še 10–15 minut, preden si operete lase.

Preverite tudi: 5 naravnih rešitev za hitro odpravljanje prhljaja

Karmen Jordan
Karmen Jordan
Karmen Jordan je naša dolgoletna sodelavka, novinarka, literarna komparativistka, slovenistka in kritičarka/recezentka. Je veganska in avtorica številnih člankov in receptov. Njena področja so zdrav življenjski slog ter nasveti za zdravje.

NAJNOVEJŠE