DomovAromaterapijaPozabite na umetne spreje - Izdelajte si pršila z eteričnimi olji, ki...

Pozabite na umetne spreje – Izdelajte si pršila z eteričnimi olji, ki hladijo, ščitijo in pomirjajo

Poletje je tukaj, k temu opevanemu letnem času pa sodijo tudi manjše nevšečnosti, ki jih lahko omilimo z uporabo aromaterapevtskih izdelkov. Poletje je čas sončne pripeke in zato se je treba neprestano hladiti. Nekaterim to uspeva s sladoledom, drugim s pivom, tretji se namakajo v morju ali kakšnem gorskem jezeru, večina pa preprosto prižge klimatsko napravo. Mi pa vam bomo izdali, kako se lahko ohladite z dišečimi hidrolati.

Določeno vrsto svežine nam torej lahko ponujajo tudi hidrolati. To so predvsem hidrolati sivke, melise in geranije, ki jih lahko uporabimo v pršilu in se prijetno osvežimo. Nekateri hidrolati, na primer hidrolat poprove mete, pa nas bodo tudi ohladili. Kot najbrž že veste, saj smo o tem že pisali, so hidrolati proizvod destilacije, ki je bil nekoč celo bolj cenjen kot eterična olja, ki so danes poglavitni namen destilacije rastlin. Hidrolati so tako zelo uporabni v kozmetiki, da ne smejo manjkati v osebni toaleti nobenega aromaterapevtskega entuziasta. Tokrat bi rada na kratko spregovorila o njihovi uporabi poleti.

Sivkin hidrolat pomaga pri pikih insektov

Hidrolat sivke je zelo uporaben tudi kot samostojen preparat in ga lahko razpršimo po obrazu, da nas malce psihofizično osveži, saj poleg hladilnega učinka na koži ne gre zanemarjati psihoaromaterapevtskega delovanja. Koristen je tudi pri pikih insektov in razdraženi koži ali koži, opečeni od sonca, ker pomirja vnetja in obnavlja kožo. Priročen je na potovanjih za nežno dezinfekcijo rok in še bi lahko naštevali. Ni naključje, da je sivka mati eteričnih olj s svojo široko paleto blagodejnih učinkov in nekatere bomo koristno uporabili v naslednjem receptu. Določena eterična olja imajo namreč na koži hladilni učinek, ki ga bomo s pridom izkoristili za svojo mešanico.

Poletno pršilo za osvežitev

Poletno pršilo za osvežitev, odganjanje insektov in pomiritev kože pri pikih:

Sestavine:

  • 15 kapljic eteričnega olja sivke,
  • 15 kapljic eteričnega olja geranije,
  • 5 kapljic eteričnega olja limonske trave,
  • 15 ml alkohola,
  • 35 ml hidrolata poprove mete.

Navodila za izdelavo:

V 50-ml temno stekleničko dodajte alkohol in eterična olja. Posvaljkajte med dlanmi, da se eterična olja raztopijo v alkoholu, nato dodajte hidrolat. Zaprite z razpršilko, dobro pretresite in vaš poletno pršilo je pripravljeno. Ne pozabite ga pred vsako uporabo pretresti, saj eterična olja niso topna v hidrolatu in se tako bolje premešajo.

Negovalne koristi eteričnih olj

Eterično olje sivke sem v receptu uporabila zato, ker se tradicionalno uporablja za odganjanje insektov. Vsebuje visok odstotek monoterpenskih alkoholov, predvsem linalola, in estrov, zato odlično pomirja in regenerira kožo. Linalol, ki je v receptu tudi v geraniji, namreč deluje nežno hladilno in ima protivnetno delovanje, tako da bo pomiril kožo, prav tako pa pomirja centralni živčni sistem. Poleg linalola vsebuje tudi linalilacetat, ki ga najdemo tudi v eteričnem olju bergamotke. Ta ester je komponenta, ki podpira protistresno delovanje obeh olj. Narejenih je bilo mnogo raziskav, ki so potrdile, da kombinacija linalola in linalilacetata deluje pomirjevalno in ima anksiolitično delovanje, tako pri inhalacijah kot pri kožni uporabi, zato je to odlična sinergija s pomirjajočem delovanjem.
V eteričnem olju geranije najdemo visok delež monoterpenskih alkoholov citronelola in geraniola, ki delujeta protivnetno in nežno hladita površino kože ter s tem blagodejno blažita pike insektov, ter že omenjeni linalol. Geranija obnavlja kožo, ji vrača vlažnost in odganja komarje. Na psihični ravni deluje poživljajoče in anksiolitično.
Izbira limonske trave prav tako ni naključna, to eterično olje namreč vsebuje citral (to je kombinacija dveh aldehidov, in sicer geraniala in nerala), ki ima protidepresivne in sproščajoče lastnosti. V tradicionalnem zdravilstvu se je uporabljala za zniževanje povišane telesne temperature, ima namreč hladilni učinek in njeno protivnetno delovanje zmanjšuje vročino. Limonska trava je učinkovit repelent za insekte, zato se tudi v komercialnih izdelkih pogosto uporablja v ta namen. Opozoriti vas moram na previdnost pri uporabi, saj lahko zaradi visoke vsebnosti citrala dražilno deluje na kožo in jo je zato treba primerno razredčiti.

Hidrolat poprove mete, ki je v tem receptu nosilno sredstvo, deluje kot odličen tonik in vrača vitalnost utrujeni koži. Ima protibakterijsko delovanje, zato je primeren za akne, srbečico in sončne opekline. Odlično vpliva na prebavo, slabost in potovalno slabost. Na psihični ravni stimulira um in se uspešno zoperstavlja utrujenosti. Mešanica je torej prava osvežilna poletna kombinacija. Pri tem naj vas ponovno opomnim, da eterična olja niso topna v vodi, kar hidrolat večinoma je, zato je v pršilu tudi manjši dodatek alkohola, ki bo poskrbel, da se ta enakomerneje porazdelijo.

V boj proti potenju nog

Zagotovo so najlepši dnevi v letu tisti, ko si nataknemo sandale, japonke ali se preprosto bosih nog brezskrbno sprehajamo po plaži, zvečer pa se odpravimo na večerni koncert pod zvezdami. Včasih pa se tudi poleti ne moremo izogniti neprijetnemu vonju prepotenih nog, še posebej, če smo primorani nositi kakšne zaprte čevlje. Saj veste, življenje ni samo dopust, pa tudi modni trendi s svojimi izbiri materialov niso vedno praktični in koži prijazni.

Znojimo se seveda vsi, naj bo to poleti ali pozimi, tako da verjamem, da vam bo tale recept za pršilo za noge prišel prav. Tudi v tem primeru bomo za osnovo uporabili hidrolat, saj jih lahko odlično izkoristimo v dezodorantih in pršilih za noge, kjer želimo poudariti dezinfekcijski in protimikrobni učinek. Zakaj iščemo eterična olja s protimikrobnim učinkom, vam bo jasneje, če samo na kratko omenimo mehanizem potenja. Žleze znojnice namreč uravnavajo telesno temperaturo z izločanjem potu, ki nato izhlapeva iz površine kože ter jo tako hladi.

Na mestih, kot so pazduha, genitalije in lasišče, pa so apokrine žleze znojnice, ki sicer izločajo bistveno manj potu, ki pa je bolj bogat z beljakovinami in lipidi ter se sprožijo ob stresu. Ta vrsta potu še posebej privlači bakterije, ki pot presnavljajo, kar seveda vpliva na razvoj neprijetnega vonja. Pri tem nam lahko pomagajo eterična olja in hidrolati s protimikrobnim delovanjem, ki preprečujejo razvoj bakterij, ki pot presnavljajo. Preprosto, kajne?

Poletno pršilo

Pršilo za sveže noge z dalmatinskim pridihom

Sestavine:

  • 15 kapljic eteričnega olja lavandina,
  • 20 kapljic eteričnega olja grenivke,
  • 15 kapljic eteričnega olja bora,
  • 15 ml alkohola,
  • 35 ml hidrolata žajblja.

Navodila za izdelavo:

V 50-ml temno stekleničko dodajte alkohol in eterična olja. Posvaljkajte med dlanmi, da se eterična olja raztopijo v alkoholu, nato dodajte hidrolat. Zaprite z razpršilko, dobro pretresite in vaše poletno pršilo je pripravljeno. Pred uporabo ga pretresite.

Negovalne koristi eteričnih olj

Uporabljeno eterično olje je olje lavandina. Za vse, ki morda še ne poznate razlike med pravo sivko (Lavandula angustifolia) in lavandinom (Lavandula intermedia), naj povem, da je to eterično olje križanec med pravo sivko in širokolistno sivko (Lavandula latifolia spica). V marsičem ima podobno delovanje, vendar ima zaradi večje vsebnosti alkoholov in 1,8 cineola boljše protimikrobno in hladilno delovanje.

Prav tako daje približno trikrat več eteričnega olja glede na težo rastlinskega materiala, zato je tudi cenejši od prave sivke, ki je v svoji kemijski sestavi sicer bolj široka in uravnotežena. Zaradi tega bodite, ko boste naslednjič kupovali eterična olja, pozorni tudi na latinsko ime, saj vam bo morda kak nadobudni trgovec namesto prave sivke želel prodati lavandin, ki ga imenujejo tudi budrovka ali hvarska sivka. Ne pustite se mu prepričati, da je to isto eterično olje.

Eterično olje grenivke je s svojo glavno komponento monoterpenom d-limonenom, ki ga lahko vsebuje več kot 90 %, nadvse primerno za naš namen. D-limonen deluje protivnetno in protimikrobno ter ima po nekaterih navedbah, kar sicer ni bilo znanstveno potrjeno, tudi lastnost, da poveča hitrost prehajanja substanc skozi kožo.

V naši mešanici ne sme manjkati niti vonj bora, ki se nadvse prileže v skoraj vsak poletni aromaterapevtski izdelek, saj nas zagotovo v trenutku prestavi v spomine na dopust, ko brezskrbno ležimo v viseči mreži na kakšnem mirnem dalmatinskem otoku in poslušamo simfonijo škržatov, ki jo lahko zmoti le nadležen komar ali razigrani in glasni turisti. Dr. Stribor Marković, priznani hrvaški aromaterapevt, priporoča eterično olje bora kot pomoč pri potenju, tako da ga je vredno preizkusiti. Iz njegove sestave lahko zaradi visoke vsebnosti monoterpenskih ogljikovodikov razberemo, da deluje kot odličen protimikrobik.

Za osnovo je v receptu uporabljen hidrolat žajblja, ki je v nasprotju z njegovim eteričnim oljem, ki ga je treba pazljivo in zmerno uporabljati, bistveno blažji in ga organizem dobro prenaša. Hidrolat deluje regenerativno na kožo, za naš pripravek pa smo ga izbrali predvsem zato, ker pomaga uravnavati pretirano izločanje loja in znoja.

Navodila za pripravke imate, zdaj pa lahko brezskrbno uživajte v začetku poletja in naj vas majhne neprijetnosti ne vržejo iz tira. Samo pomislite na kakšen novembrski meglen dan in nasmeh bo takoj tu. Če pa se navkljub soncu in prijetni toploti nikakor ne morete sprostiti, si lahko pomagate tudi tako, da povohate kakšno eterično olje, ki sprošča centralni živčni sistem.

Še več podobnih vsebin:

Melani Kovač, cert. aromaterapevtka
Melani Kovač, cert. aromaterapevtka
Melani Kovač je mednarodno priznana certificirana aromaterapevtka in strokovnjakinja tako za angleško kot francosko šolo aromaterapije, klinično aromaterapijo in raindrop tehniko. Svoje znanje z veseljem deli na različnih delavnicah, seminarjih in specializiranih predavanjih za lekarne, šole in fakultete.

NAJNOVEJŠE