Zdravje & prehranaGingivitis & naravna pomoč: 8 učinkovitih pripravkov

Gingivitis & naravna pomoč: 8 učinkovitih pripravkov

MORDA VAS ZANIMA

Gingivitis je zelo neprijetno vnetje dlesni, ki zahteva takojšnje ukrepanje, sicer se lahko razvijejo zelo resne težave, ki nemalokrat vodijo do izpadanja zob. Za gingivitis je krivo kopičenje zobnih oblog. Za preprečevanje gingivitisa je zato nujna celostna ustna nega (redno ščetkanje zob z zobno ščetko z mehkimi ščetinami, redna uporaba zobne nitke, uporaba kakovostne ustne vode, izogibanje tobačnim izdelkom, omejitev vnosa sladkorja, redni pregledi pri zobozdravniku itn.). Če so se simptomi gingivitisa že pojavili, pa morate seveda najprej umiriti akutno stanje. Pri tem vam lahko pomagajo naravni pripravki, ki pridejo v poštev predvsem pri blažjih oblikah gingivitisa (če se spopadate s hudo bolečino in/ali močnim krvavenjem dlesni, morate čim hitreje poiskati pomoč zobozdravnika).

1. Slana voda

- Oglas -

Sol je odlična naravna izbira za dezinfekcijo ustne votline. Poskrbi za pomiritev razdraženih, vnetih dlesni in za uničevanje bakterij v ustni votlini. Obenem pa lahko pomaga ublažiti bolečino in nevtralizirati neprijeten zadah, ki pogosto spremlja gingivitis. V skodelico tople vode dodajte ¾ žličke soli in dobro premešajte. Slano vodo nato uporabite za izpiranje ustne votline oziroma dlesni (naredite manjši požirek, žvrkljajte približno 30 sekund, izpljunite in ponovite). Ustno votlino lahko s slano vodo izpirate do trikrat dnevno, dokler se stanje ne umiri. Upoštevajte, da prepogosta uporaba slane vode ni priporočljiva, saj lahko sol poškoduje zobno sklenino.

2. Aloe vera

Aloe vera lahko poskrbi za pomiritev razdražene kože, z njeno pomočjo pa lahko uspešno pomirite tudi razdražene dlesni. Gel, ki se skriva v listih rastline, se ponaša s protivnetnim in protibakterijskim delovanjem, zato je kot nalašč za ublažitev simptomov gingivitisa. Kot je razkrila raziskava, izvedena pred nekaj leti, so lahko učinki gela aloe vere primerljivi z učinki klorheksidina, ki se pogosto uporablja za zdravljenje gingivitisa. Gel za nekaj minut nanesite na dlesni in ga nato izperite. Pomagate pa si lahko tudi s 100-odstotnim sokom aloe vere, ki ga uporabite za izpiranje ustne votline.

3. Eterično olje čajevca

Iz eteričnega olja čajevca lahko izdelate preprosto ustno vodo, ki bo zaradi protivnetnih lastnosti ublažila otekanje dlesni in druge neprijetne simptome. V skodelico tople vode dodajte 3 kapljice eteričnega olja čajevca. Premešajte in tekočino uporabite kot ustno vodo. Pazite, da tekočine ne boste zaužili. Kapljico eteričnega olja čajevca lahko dodate tudi zobni pasti, vendar morate tudi v tem primeru paziti, da ne pride do zaužitja.

4. Žajbljev čaj je odličen za gingivitis

Žajbelj je znan kot odlična naravna pomoč pri vnetem grlu, manj znano pa je, da lahko žajbljev čaj pomaga tudi pri gingivitisu. Žajbelj zavira razmnoževanje bakterij, ki prispevajo k zobnim oblogam, in blaži vnetja. Zavrite 250 mililitrov vode, ki jo prelijte po 1 žlički posušenih ali 2 žlicah svežih žajbljevih listov. Počakajte približno 10 minut, nato pa mešanico precedite. Ko se žajbljev čaj malce ohladi, ga uporabite za izpiranje ustne votline.

5. Ustna voda iz listov gvajave

- Oglas -

Tudi listi gvajave oz. guave so lahko zelo učinkovita naravna pomoč pri gingivitisu, saj v sebi skrivajo protimikrobne in protivnetne sestavine. Potrebujete približno pet listov rastline, ki jih najprej zdrobite v možnarju, nato pa jih stresite v skodelico vode, ki ste jo pred tem zavreli. Zmanjšajte temperaturo in počasi kuhajte približno 15 minut. Precedite, ohladite, primešajte ščepec soli in uporabite za izpiranje dlesni.

6. Kokosovo olje

Vzemite žličko kokosovega olja in ga žvrkljajte približno 20 minut. Gre za ajurvedsko metodo, ki se uporablja za razstrupljanje telesa. Lavrična kislina v kokosovem olju pa se ponaša tudi s protivnetnim in protibakterijskim oziroma protimikrobnim delovanjem, zato je metoda med drugim primerna tudi za lajšanje simptomov gingivitisa.

7. Pasta iz kurkume

Kurkumin v kurkumi slovi kot izjemno močna protivnetna sestavina. Tako ni presenetljivo, da lahko kurkuma pomaga tudi pri gingivitisu. Najprej si umijte zobe, nato pa na dlesni nanesite pasto, ki ste jo pripravili tako, da ste kurkumo zmešali z manjšo količino vode. Počakajte 10 minut in izperite.

NAJNOVEJŠE

Spletna stran za pravilno delovanje uporablja piškotke. Z uporabo spletne strani se strinjate z z uporabo piškotkov in splošnimi pogoji poslovanja. Podrobne informacije o uporabi piškotkov na tej spletni strani so na voljo s klikom na nastavitve .
V redu
Več ×
×