DomovLepota & KozmetikaČiščenje kože: Domači recepti za nego nečiste kože

Čiščenje kože: Domači recepti za nego nečiste kože

Nečista koža je koža, na kateri najdemo veliko malih ogrcev ali komedonov in milij. To pomeni, da se koža nepravilno čisti ali pa da je nagnjena h kopičenju nečistoč. Velikokrat so krivec hormonske spremembe (puberteta, nosečnost) ali pa nepravilna prehrana in bolezni.

Uporaba pravilnih izdelkov in pripravkov nam omogoča, da si naredimo obrazno nego kar doma. Vedeti pa je seveda treba, katera rastlina nam lahko pomaga pri kateri težavi in jo olajša, da si ne naredimo še več nepotrebne škode.

- Oglas -

S pomočjo glinene maske oziroma maske, ki vsebuje glino, čistimo mastno kožo oziroma kožo, na kateri je veliko nečistoč. Mastna kožo je debelejša, močna, močno se sveti, veliko je ogrcev, je  belo-bleda, ima velike pore in je mastna na otip. Po navadi izloča preveliko količino maščobe in se zato neprestano sveti. Izredno pomembno je, da takšno kožo čistimo čim pogosteje, saj ravno zaradi umazanije in odprtih por pride do nastanka novih komedonov.

Rastline in glina

»Za vsako bolezen rož′ca raste!« je slaven ljudski pregovor, ki ga mi, mlajši, poznamo že iz filma Kekec, ko je teta Pehta kuhala rožice in zelišča ter z njimi pomagala slepi Mojci. In res, ko malo pogledamo po naravi, lahko opazimo, da nam ponuja samo zdravje v takšni ali drugačni obliki. Potrebna sta le čas in seveda znanje, kako se kakšna rastlina uporablja, saj lahko rožica, ki je videti popolnoma nedolžna, povzroči več težav kot koristi.

Nabiranje rastlin

Prvo in najpomembnejše pravilo je, da moramo nabirati le zelišča in rože, ki jih smemo nabirati. Veliko rožic je namreč zaščitenih, zato takšne kupujemo v lekarnah ali v že narejenih kremah, maskah itd. Poleg tega moramo vedeti, kakšnega videza je zelišče/ rožica/droga. Če je ne poznamo, je ne moremo pravilno uporabiti in si lahko le škodujemo. Vedeti moramo, kdaj raste, kdaj se nabira, kaj se nabira in kako se uporabi.

- Oglas -

Zlato pravilo, ki ga svetuje dr. Katja Galle Toplak: »Nabiramo vedno ob suhem, lepem vremenu v dopoldanskih urah. To še posebej velja za rastline s hlapnimi olji.«

Priprava rastlin za uporabo

Če se odločimo za nabiranje, sušenje in pripravo drog, moramo poznati tudi osnovno pripravo, kajti le tako lahko rastlina ali njeni deli pomagajo na način, ki ga želimo. Poznamo več načinov pripravkov, in sicer:

  • POPARKI: Suho zelišče v stekleni ali keramični posodi prelijemo z 1 dcl vrele vode. Pustimo 5–10 minut v pokriti posodi.
  • ZAVRETEK: V hladno vodo damo zelišče ter ga počasi segrevamo do vretja. V posodi pustimo še 5–10 minut.
  • PREVRETEK: Zelišče damo v hladno vodo, nato 5–30 minut vremo.
  • PRELIVEK: 2 čajni žlici pustimo stati 6–12 ur. Pred pitjem prelivek segrevamo, da je topel, nato precedimo. Uporablja se, ko želimo dobiti sluz.

Timijan/materina dušica

Deluje antibakterijsko in protiglivično, kar je odlična lastnost za nego nečiste kože. Timijan vedno uporabljamo v majhnih količinah!

- Oglas -

V kozmetični industriji je olje divjega timijana, timol, mnogokrat sestavina dezodorantov, krem, zobnih past in tonikov, ker poleg razkuževalnega učinka in prijetnega vonja pospešuje prekrvavitev kože. Njegove učinkovine zavirajo gnitja, saj zdravijo različne kožne in podkožne bolezni, odpravljajo tvore in čistijo akne.

Meta

Pomembna sta antiseptično in analgetično delovanje mete. Ti lastnosti namreč omogočata, da mestu nanosa na koži ali na oddaljenih predelih kože zmanjšuje bolečino. Mentol na koži deluje antistatično in hladilno, zato je odličen pri uporabi, kadar gre za različne pike, razdraženost in srbenje kože.

Odlična je pri aknasti koži, saj preprečuje nastajanje novih aken in deluje razkuževalno. Vendar je treba opozoriti, da se pri kozmetiki uporabljajo predvsem izvlečki iz mete, saj je sama po sebi včasih premočna in preveč dražeča za »nežen« obraz. Zato jo kozmetične hiše uporabljajo predvsem v majhnih količinah, vendar pa je dodana marsikateri kremi in maski za čiščenje kože.

Rožmarin

Osveži, razkuži in poživi kožo na obrazu. V več državah so imeli rožmarin za sveto zelišče, nastale so tudi legende o pomlajevanju z rožmarinom. Najpomembnejša lastnost rožmarina je, da je odličen pripomoček pri negi mastne kože.

Glina

Glinene maske se v kozmetiki že dolgo uporabljajo za čiščenje, hranjenje in lepšanje kože. Za kozmetične hiše je glina ena najpomembnejših sestavin pri izdelavi mask za globinsko čiščenje kože, saj deluje tako, da privlači nečistoče, ki so skrite globoko v koži, ter kožo naredi svežo in lepo.

Na obrazu lahko glino poleg maske, ki globinsko čisti našo kožo, uporabimo tudi za mehanski piling. Kožo tako očistimo nečistoč in odmrle kože ter ji tako pomagamo, da ponovno zažari.

Glinena maska deluje globinsko in zelo dobro očisti kožne pore. Pri nanosu maske se izogibamo predelu okoli oči. Priprava: Glini dolijemo toliko vode, da dobimo gosto, tekočo zmes. Z vlažnimi rokami jo porazdelimo po obrazu in počakamo, da se posuši. Poleti se lahko nastavimo sončnim žarkom, ki bodo moč gline še okrepili. Masko speremo s toplo vodo, nato se namažemo z vlažilno kremo.

Domača maska za čiščenje kože

Domači recepti za nego nečiste kože

MASKA ŽAJBELJ IN GLINA: Pest zelišč zavremo v vodi. Ko se ohladi, dodamo 2 žlici fino mlete gline. Pripravek je odličen pri čiščenju aknaste kože in pri pomirjanju razdražene kože. Dodamo lahko tudi nekaj kapljic limoninega soka, kar še poveča moč pripravka. Vse skupaj lahko spravimo v temni steklenički, ki naj bo v hladnem in temnem prostoru.

MASKA META IN GLINA: Metine lističe zmečkajte v dlani in jih natrgajte na manjše delce. Zmešajte beljak in zdrob ter primešajte meto. Po potrebi v masko kapnite kapljico olivnega olja, da dobite gladko in mazavo zmes. Masko nanesite na čist obraz in jo pustite delovati deset minut. Nato obraz nežno zmasirajte s krožnimi gibi in masko sperite z mlačno vodo.

LUŠČILNA KREMA ZA OBRAZ: To zeliščno kremo lahko namažemo vsak dan. S tem odpremo pore, zgladimo kožo, kozmetična glina vsrkava odvečno maščobo, zelišča pa delujejo protimikrobno.

  • Potrebujemo: 200 g ovsenih kosmičev, 2 žlici posušene sivke, 2 žlici posušene mete , 2 žlici posušene melise , 1 žlico gabezovih listov , 60 g gline za obraz.
  • V kavnem mlinčku ali mešalniku zmeljemo ovsene kosmiče in vsa zelišča. Zmleti mešanici dodamo glino in z leseno žličko dobro premešamo. Zeliščno mešanico shranjujemo v temnem in suhem prostoru.
  • Za enkratno uporabo je dovolj ena žlica mešanice, ki ji dodamo toliko vode, da nastane krema. Preostalo mešanico shranimo. Nežno jo vtremo v kožo, potem pa jo dobro izmijemo s toplo vodo.
Tina Avguštin
Tina Avguštin
Tina Avguštin s svojo kozmetiko iz gline nadaljuje 60-letno družinsko glineno tradicijo. Iz tradicionalne pečarstva se je sama usmerila v naravno kozmetiko in odkriva, kje vse nam lahko glina priskoči na pomoč v lepotnih pripravkih.

NAJNOVEJŠE