DomovOsebna rastAtelofobija ali strah pred nepopolnostjo: temna plat perfekcionizma

Atelofobija ali strah pred nepopolnostjo: temna plat perfekcionizma

Teลพko bi bilo najti ฤloveka, ki nima vsaj obฤasno obฤutka, da ni dovolj sposoben. Pri osebah, ki trpijo za atelofobijo, pa so tovrstni strahovi moฤno potencirani, saj so prisotni veฤino ฤasa. Za to motnjo je znaฤilen patoloลกki strah pred nepopolnostjo, ki je pogosto hromeฤ.

Kako prepoznati atelofobijo?

Ena izmed tipiฤnih znaฤilnosti atelofobije je postavljanje nerealistiฤnih ciljev. S tem je povezana pretirana samokritiฤnosti: ko ne doseลพete tistega, kar ste si zadali, ste do sebe neprizanesljivi, ฤeprav bi bile za dosego ciljev potrebne malodane nadnaravne moฤi. ฤŒe bi ลกlo za koga drugega, bi najverjetneje takoj ugotovili, da zahteve niso realistiฤne. Samokritiฤnost ni samo zaฤasna, saj je za atelofobijo znaฤilno stalno premlevanje preteklih napak.

Osebe z atelofobijo so obenem zelo obฤutljive na tujo kritiko, naj bo ta ลกe tako dobronamerna oziroma konstruktivna. Vsako pripombo namreฤ dojemajo kot straลกen napad. V skladu z njihovim doลพivljanjem tudi najbolj nedolลพna pripomba usmerja pozornost k temu, da niso popolne.

ฤŒe se spopadate z atelofobijo, se lahko zaฤnete postopoma izogibati vsem situacijam in ljudem, ki jih dojemate kot ogroลพajoฤe. Zaradi strahu, da bi bili ยปrazkrinkaniยซ oziroma osramoฤeni, lahko na primer zavrnete bolje plaฤano sluลพbo ali prekinete ljubezensko razmerje. Ker ste zaradi atelofobije nenehno pod pritiskom, zaฤne to naฤenjati vaลกo samozavest. Razvije pa se lahko tudi depresija.

Zgolj drugo ime za perfekcionizem?

Atelofobije ne smemo zamenjevati s perfekcionizmom. Slednji spada med osebnostne karakteristike. Praviloma ni tako vseobsegajoฤ kot atelofobija, pri kateri v ospredju ni ลพelja po uspehu, ampak predvsem strah pred neuspehom oziroma pred nepopolnostjo. Atelofobija lahko ฤloveka povsem ohromi. Tudi zelo preprosta vsakodnevna opravila lahko postanejo velika teลพava. Pogosto pa se pojavljajo tudi zelo intenzivni fiziฤni simptomi, ki lahko vodijo do paniฤnih napadov.

Podobno kot druge oblike fobij je mogoฤe tudi atelofobijo razumeti kot specifiฤno obliko anksioznih motenj. Vฤasih je lahko povezana z obsesivno-kompulzivno motnjo, pri kateri je pogosto v ozadju strah pred izgubo nadzora.

Vzroki za atelofobijo

Atelofobija je lahko povezana s travmo. ฤŒe napaki sledi huda kazen, lahko to ฤloveka moฤno zaznamuje, poslediฤno pa se zaฤne bati tudi najmanjลกe napake.

Teลพava je lahko tudi posledica vzgoje. Starลกi, ki so nagnjeni k perfekcionizmu, lahko tudi od otrok priฤakujejo preveฤ in jim celo odrekajo naklonjenost, ฤe ne izpolnijo vseh njihovih priฤakovanj.

V ozadju so lahko tudi genetski dejavniki, omeniti pa moramo ลกe t. i. situacijsko atelofobijo, za katero je znaฤilno, da se hud strah pred napakami pojavlja samo v specifiฤnih okoliลกฤinah, ki so zelo toksiฤne.

Pomoฤ pri spopadanju z atelofobijo

Za osebe z atelofobijo je lahko zelo koristna kognitivno-vedenjska terapija. S pomoฤjo te oblike terapije je mogoฤe ozavestiti problematiฤne miselne vzorce, ki so v samem jedru strahu (na primer prepriฤanje, da si ne morete privoลกฤiti nobene napake, saj boste sicer izgubili sluลพbo).

Pomaga lahko tudi terapija, ki temelji na izpostavljanju. Ta se uporablja pri zdravljenju najrazliฤnejลกih fobij. Terapevt klienta postopoma izpostavlja tistemu, ฤesar se najbolj boji. Pri atelofobiji to pomeni spodbujanje k manjลกim napakam. Oseba z atelofobijo tako spoznava, da ni vsaka napaka usodna in da so napake popolnoma ฤloveลกke.

Ena izmed moลพnosti pa je tudi trening ฤujeฤnosti. Ljudje, ki se spopadajo z atelofobijo, so pogosto pretirano osredotoฤeni na prihodnost in preteklost. Nenehno namreฤ razmiลกljajo o svojih preteklih napakah in jim pripisujejo prevelik pomen, obenem pa jih skrbi, kaj bo prinesla prihodnost (v glavi si zamiลกljajo najbolj ฤrne scenarije oziroma katastrofalne posledice morebitnih napak). Trening ฤujeฤnosti pomaga usmeriti pozornost v tukaj in zdaj, kar poskrbi za umiritev.

Karmen Jordan
Karmen Jordan
Karmen Jordan je naลกa dolgoletna sodelavka, novinarka, literarna komparativistka, slovenistka in kritiฤarka/recezentka. Je veganska in avtorica ลกtevilnih ฤlankov in receptov. Njena podroฤja so zdrav ลพivljenjski slog ter nasveti za zdravje.

NAJNOVEJล E