Odnos z osebo, za katero se zdi, da vas ne spoลกtuje zares, je lahko zelo naporen in boleฤ. Podcenjujoฤ odnos se ne kaลพe nujno samo eksplicitno, na primer v obliki ลพalitev. Vฤasih je lahko celo bolj boleฤa pasivna agresija, ki je zaznavna v tonu glasu, kretnjah, pogledu in drugih neverbalnih gestah. Znak nespoลกtovanja pa so lahko tudi nenehne sarkastiฤne opazke, pri ฤemer vas poskuลกa partner vsakiฤ znova prepriฤati, da je ลกlo zgolj za nedolลพno ลกalo.
Podcenjujoฤ odnos do partnerja je nemalokrat posledica lastne negotovosti. Oseba, ki se sramuje svojih ลกibkih toฤk in ki si teลพko dovoli ranljivost, bo poskuลกala samozavest zbiti tudi partnerju. Nespoลกtovanje pa je lahko povezano tudi z ลพeljo po nadzoru ali z narcistiฤno osebnostno motnjo.
ฤe imate ลพe dolgo obฤutek, da vas partner podcenjuje, je ฤas za ukrepanje.
1. Eksplicitno izrazite, kaj vas moti
Prvi korak naj bo neposredno sooฤenje s partnerjem. Nekateri ljudje se niti ne zavedajo, da so podcenjujoฤi. Ker gre za vzorec obnaลกanja, ki jim je tako dobro poznan, se jim zdi podcenjujoฤ odnos do partnerja popolnoma naraven in neproblematiฤen. Vฤasih celo zares verjamejo, da gre za nedolลพne ลกale, ki jih partner ne jemlje pretirano resno. Ignoriranje podcenjujoฤih, nespoลกtljivih opazk torej ni reลกitev. Nujno je, da partnerju eksplicitno poveste, ko vas doloฤena opazka zmoti. Pri tem se osredotoฤite na svoja ฤustva. Partnerju ne pripisujte skritih namenov, ampak preprosto povejte, kako doloฤene izjave in geste vplivajo na vas.
2. Partnerja vpraลกajte, kakลกni so vzroki za tovrstno obnaลกanje
Kot omenjeno, je podcenjujoฤ odnos do partnerja (pa tudi do drugih oseb) za nekatere ljudi tako naraven, da mu ne pripisujejo posebnega pomena. Verjamejo, da gre za popolnoma obiฤajno obnaลกanje, ki je znaฤilno tudi za druge partnerske odnose. Svetujemo vam, da partnerja vpraลกate, zakaj ฤuti potrebo po podcenjujoฤih opazkah, tonu itn. Pomembno je, da partner zaฤuti, da ne gre zgolj za retoriฤno, napadalno vpraลกanje, ampak je v ozadju odkrita ลพelja, da bi izvedeli, kaj ga ลพene v tovrstno obnaลกanje. Vpraลกanje bo partnerja najverjetneje ujelo nepripravljenega. Tako bo moral vsaj za hip razmisliti o vedenjskih vzorcih, ki so sicer skorajda popolnoma avtomatiฤni.
3. Razmislita o partnerski terapiji
Pogosto je zelo koristen zunanji pogled, saj se lahko partnerja sicer ujameta v krog nenehnega medsebojnega obtoลพevanja, ki ga je teลพko prekiniti. Strokovno usposobljen terapevt, ki ni neposredno vpleten v vajin odnos, vama lahko pomaga pri tem, da zares prisluhnita drug drugemu in ozavestita problematiฤne vzorce. Obenem vama lahko predstavi metode, ki pripomorejo k uspeลกnejลกi komunikaciji.
4. Zaลกฤitite svoje duลกevno zdravje
Tudi ฤe veste, da je partnerjevo podcenjujoฤe obnaลกanje najverjetneje posledica njegovih lastnih travm in negotovosti, vam lahko nenehno podcenjevanje pride do ลพivega in sesuje vaลกo samozavest. Ko poskuลกate reลกevati odnos, ne pozabite na sebe. V osnovi je pomembno predvsem to, da zaลกฤitite svoje duลกevno zdravje โ z dejavnostmi, ki gradijo vaลกo samozavest, z iskanjem podpore pri bliลพnjih, z individualno psihoterapijo itn.
5. Priznajte si, ฤe je razmerje zavilo v slepo ulico
Ljudje si zasluลพijo priloลพnost za to, da se spremenijo, vendar to ne pomeni, da je ฤas, ki je na voljo za spremembe, neomejen. ฤe ste partnerja ลพe veฤkrat sooฤili z njegovim problematiฤnim obnaลกanjem, mu povedali, kako se ob tem poฤutite, mu predlagali partnersko terapijo itn., vendar se ni spremenilo praktiฤno niฤ, je najverjetneje ฤas, da si priznate, da ta odnos nima prihodnosti. Odnos z osebo, ki vas nenehno podcenjuje, vas lahko povsem uniฤi. ฤe ugotovite, da ni moลพnosti za spremembe, je zato pomembno, da ฤim prej odidete.
Preberite tudi: 5 nasvetov za boljลกi partnerski odnos