Jetra so izjemno zmogljiv organ, ki ima ključno vlogo pri odstranjevanju odpadnih oziroma potencialno nevarnih snovi iz telesa. Brez zdravih jeter tako ni dobrega zdravja. Čeprav lahko jetra prenesejo marsikaj – navsezadnje gre za organ, ki je zmožen samoobnavljanja celo v primeru precej resnih poškodb –, pa lahko z nezdravimi navadami vendarle povzročimo precej škode temu izredno pomembnemu organu. Med takšne navade na primer sodijo pretiravanje z mastno hrano, nezadosten vnos tekočine in pitje čezmernih količin alkohola. Če želite, da bodo vaša jetra delovala zares optimalno, je torej nujno, da opustite nezdrave navade. K boljšemu zdravju jeter pa lahko obenem pripomorete z določenimi napitki, ki bodo prispevali k temu, da bo proces razstrupljanja telesa še učinkovitejši …
1. Čaj iz regratovih korenin
Med najpogosteje omenjanimi pozitivnimi učinki posušenih regratovih korenin, ki so izjemen vir pomembnih antioksidantov, so prav pozitivni vplivi na jetra. Čaj, pripravljen iz teh korenin, je tako kot nalašč za podporo jetrom oziroma za pomoč temu organu pri učinkovitejšem razstrupljanjem. Če nimate lastnih, lahko posušene regratove korenine za pripravo čaja kupite tudi v lekarni. Za boljši okus in za dodatne pozitivne učinke čaja priporočamo kombiniranje regratovih korenin z ingverjem, klinčki in limono. Vzemite približno 2,5 centimetra velik košček ingverja, ki ga olupite in naribajte na drobne koščke. Te koščke nato stresite v skodelico. V cedilo oziroma v pripomoček za pripravo čaja stresite 1 žlico suhih regratovih korenin in nekaj klinčkov. Prilijte vrelo vodo, malce pomešajte in prekrijte skodelico s krožničkom. Po 10 minutah odstranite pripomoček za pripravo čaja z regratovimi koreninami in klinčki. Dodajte še limonin sok in popijte.
2. Osvežilen napitek iz citrusov in mete
Najprej zavrite 1 liter vode, nato pa vanjo stresite pest svežih metinih listov. Znižajte temperaturo in pokrijte lonec ter segrevajte še približno 5 minut. Lonec nato odstavite s štedilnika in počakajte, da se mešanica ohladi, preden jo precedite. Na koncu dodajte še sok polovice limone in ene pomaranče. Dobro premešajte, po potrebi še nekoliko ohladite in popijte.
3. Kurkumin čaj z dodatkom ingverja
Kurkuma in ingver vsebujeta ogromno antioksidantov oziroma protivnetnih sestavin, zato gre za začimbi, ki sta med drugim tudi odlična pomoč jetrom. Zavrite ½ litra vode, nato pa znižajte temperaturo ter primešajte ½ žličke kurkume v prahu, ½ žličke sveže nasekljane ingverjeve korenine ter ščepec popra (ta bo poskrbel za boljšo absorpcijo kurkumina – ključne sestavine kurkume). Dobro premešajte in kuhajte tako dolgo, da polovica tekočine izhlapi. Tekočino nato prelijte v skodelico in jo popijte še toplo.
4. Smoothie iz pese in zelenolistne zelenjave
Vzemite srednjo veliko peso ter jo očistite in olupite. Narežite jo na manjše koščke, ki jih stresite v kuhinjski mešalnik. Dodajte oprano zelenolistno zelenjavo po izbiri, 1 jabolko, 1 olupljeno kumaro in olupljeno limono. Na koncu prilijte še malce vode ter vse skupaj dobro zmešajte, da dobite tekoč smoothie.
5. Smoothie s križnicami
Križnice so odličen vir glutationa – antioksidanta, ki je izjemno pomemben prav za zdrava jetra. Glutation namreč spodbuja delovanje jetrnih encimov, ki imajo ključno vlogo pri razstrupljanju. V skupino križnic spadajo živila, kot so cvetača, brokoli, zelje, ohrovt in brstični ohrovt. Potrebujete 300 mililitrov poljubnega rastlinskega mleka ali vode. V kuhinjski mešalnik nato stresite 1 olupljeno in na koščke narezano banano, 2 skodelici nasekljanega ohrovta, 1 skodelico cvetače (po želji lahko uporabite tudi druge vrste križnic), ½ skodelice semen granatnega jabolka, 1 skodelico jagod in ½ skodelice manga. Če želite, lahko uporabite še malce kurkume in popra ter žlico lanenih semen. Prilijte tekočino po izibiri in dobro zmešajte.