Zaradi prebujajoče se narave, toplejših temperatur in redkejših težav z virusnimi okužbami kot v jesensko-zimskem obdobju se zdi pomlad na prvi pogled skorajda popolna. Vendar pa vsak letni čas prinaša specifične izzive. Pomlad pri tem ni izjema. Ena od najpogostejših tegob v spomladanskih mesecih so zagotovo alergijske reakcije, s katerimi se ne spopadamo samo ljudje, ampak tudi naši štirinožni prijatelji. Še več: ker so mačke in psi bližje tlom, je tveganje za stik z alergeni še posebej visoko …
Glavni krivci za alergijske reakcije pri hišnih ljubljenčkih
Poleg alergij na travo, cvetni prah, različne kemikalije ipd. lahko v toplejših mesecih precej težav povzročajo tudi bolhe. Ena od posledic globalnega segrevanja so tudi vse pogostejše alergije na bolhe pri psih in mačkah. V zadnjem desetletju se je pogostost alergij na bolhe pri psih povečala za 12 odstotkov, pri mačkah pa kar za 67 odstotkov. Podoben trend je mogoče opaziti tudi v povezavi z alergijami na pršice, plesen, čistila ipd.
Srbečica lahko vodi do samopoškodovalnega vedenja
Srbečica, povezana z alergijsko reakcijo, je pri psih običajno posebno izrazita med prsti, na zapestju, med nogami, pod »pazduhami«, okoli ušes in oči ter na stiku med repom in trupom. Zaradi močne srbečice lahko pride do zelo intenzivnega praskanja, žvečenja ali celo trganja dlake. Posledično se na koži nemalokrat pojavijo globoke rane, ki se lahko vnamejo oziroma zagnojijo. Tudi pri mačkah je najbolj tipičen simptom alergijske reakcije srbečica, le da je ta običajno najbolj izrazita na predelu trebuščka, na notranji strani nog in ušesih.
Priporoča se redno pregledovanje tačk. Če opazite znake poškodb, začnite čim prej uporabljati mazilo za pomiritev kože (za priporočilo lahko prosite veterinarja). Pomembno je tudi redno pregledovanje ušes. Poleg srbečice se lahko zaradi izpostavljenosti alergenom pojavijo tudi bolečine v ušesu.

Kako zmanjšati tveganje za alergijske reakcije pri psih in mačkah?
Alergijske reakcije so sicer tudi pri psih in mačkah najpogostejše v toplejših mesecih, vendar so seveda možne vse dni v letu. Nekateri ukrepi so tako smiselni predvsem spomladi oziroma v toplejšem delu leta, drugi pa se priporočajo v vseh letnih časih.
- Psu po sprehodih obrišite tačke, da odstranite cvetni prah in druge potencialne alergene. Podobno se priporoča pri delno zunanjih mačkah.
- Poskrbite za redne kopeli hišnih ljubljenčkov. Na vrhuncu sezone alergij se priporočajo kopeli dvakrat tedensko. Priporočljivo je uporabljati šampon, ki vsebuje sestavine s pomirjajočim učinkom (ovseni kosmiči, kamilica, sivka itn.), oziroma poseben hipoalergeni šampon. Po kopanju psa/mačko dobro zbrišite, da preprečite razmnoževanje plesni na ležišču hišnega ljubljenčka. Tudi plesen namreč spada med pogoste alergene.
- V akutni fazi lahko poleg mazil pomaga dodajanje omega-3-maščobnih kislin, ki so koristne tudi preventivno. Omega-3-maščobne kisline lahko namreč okrepijo kožno bariero, s čimer se zmanjša tveganje za alergijske reakcije.
- Skrbite za čistočo ležišča mačke/psa. Staro ležišče pravočasno zamenjajte z novim, ne pozabite na redno pranje odej ipd. Obenem je pomembno, da ležišče ne vsebuje perja in drugih znanih alergenov.
- Nevarnost za alergijske reakcije ni prisotna samo zunaj. Tudi v stanovanju je lahko vaš štirinožni prijatelj izpostavljen najrazličnejšim alergenom. Zelo pogoste so denimo alergije na snovi, ki se uporabljajo za izdelavo čistil. Tako je pametno, da uporabljate karseda naravna čistila, ki ne vsebujejo umetnih dišav in drugih potencialno problematičnih sestavin.
- Tudi če uporabljate naravna čistila, je priporočljivo, da je pes/mačka med čiščenjem v drugem prostoru – ne le me uporabo čistil, ampak tudi med sesanjem.
- Izogibajte se odišavljenim posipom za mačja stranišča.
- Za hrano in vodo ne uporabljajte plastičnih skled, saj plastični izdelki nemalokrat vsebujejo precej problematičnih kemikalij, ki lahko sprožijo neprijetne alergijske reakcije. Precej boljša izbira so sklede iz nerjavečega jekla.
- Pri resnejših oblikah alergij se posvetujte z veterinarjem, ki bo psu/mački najverjetneje predpisal antihistaminike.
Spopadanje z bolhami: pazite, da ne povzročite dodatne škode
Izdelki, namenjeni uničevanju bolh, pogosto vsebujejo precej agresivne kemikalije. Tako morate dobro razmisliti, ali koristi pretehtajo nad potencialnimi tveganji. Alternativna metoda za spopadanje z bolhami pri psu/mački je lahko uporaba diatomejske zemlje. Gre za varno in cenovno ugodno metodo, ki je običajno zelo učinkovita. Pri tem je pomembno, da kupite diatomejsko zemljo, na kateri je jasno označeno, da je primerna za hišne ljubljenčke. Diatomejsko zemljo nato posujte po pasji/mačji dlaki, obenem pa jo je priporočljivo uporabiti kot posip za pasja/mačja ležišča, za preproge itn. Pred uporabo diatomejske zemlje posesajte območja, kjer se pes/mačka zadržuje nadpovprečno pogosto.