Večina vode v Sloveniji prihaja iz podzemnih virov, pri čemer skoraj polovica načrpane vode pripade gospodinjstvom, so ob svetovnem dnevu voda, ki bo 22. marca, poudarili na Statističnem uradu RS (SURS). Osrednja tema letošnjega dneva je ohranjanje ledenikov, ki imajo ključno vlogo pri zagotavljanju zalog pitne vode.
Leta 2023 je bilo v Sloveniji načrpanih 179 milijonov kubičnih metrov vode iz podzemnih virov, kar predstavlja 97,8 odstotka celotne oskrbe. Preostalih 2,2 odstotka vode je bilo pridobljenih iz površinskih virov, kot so reke in jezera.
Poraba vode: Kdo so glavni uporabniki?
Od celotne količine načrpane vode v letu 2023 je bilo 183 milijonov kubičnih metrov namenjenih javnim vodovodom, pri čemer je 45 odstotkov dobavljenih gospodinjstvom. Največ vode na prebivalca so porabili v savinjski regiji (43,5 kubičnih metrov), najmanj pa v koroški regiji (30,5 kubičnih metrov na prebivalca).
Industrijske dejavnosti so v letu 2023 porabile skupno 106,9 milijona kubičnih metrov vode, pri čemer je bila največja poraba v sektorju oskrbe z električno energijo, plinom in paro, predvsem za pogon turbin v hidroelektrarnah (99,3 odstotka celotne industrijske porabe).
Voda in trajnostna raba naravnih virov
Poleg industrijske in gospodinjske rabe ima voda ključno vlogo pri namakanju kmetijskih površin, kjer je bilo v letu 2023 uporabljenih 4,7 milijona kubičnih metrov vode. Največji delež je bil namenjen:
- njivam in vrtovom (48 odstotkov),
- sadovnjakom, oljčnikom in drevesnicam (25 odstotkov),
- zasneževanju smučišč (11 odstotkov),
- namakanju rastlinjakov in travnikov (10 odstotkov).
Največ vode za namakanje (3,6 milijona kubičnih metrov) je bilo pridobljene iz akumulacij, jezer in vodovodov.
Hidroelektrarne in oskrba z električno energijo
Voda igra ključno vlogo tudi pri proizvodnji električne energije. Po podatkih SURS so hidroelektrarne v letu 2023 prispevale 34,8 odstotka celotne električne energije v državi, kar je največji delež v zadnjih petih letih. Najmanjši delež (26,1 odstotka) je bil zabeležen leta 2022 zaradi manj ugodnih hidroloških razmer.
Ohranjanje vodnih virov, vključno z ledeniki, je nujno za zagotavljanje stabilne oskrbe s pitno vodo, varovanje ekosistemov ter obvladovanje vplivov podnebnih sprememb. Svetovni dan voda tako letos opozarja na pomen trajnostnega upravljanja vode in zmanjševanja emisij, ki prispevajo k taljenju ledenikov in podnebnim spremembam.