Celje, 21. avgusta – Tropska hiša Celje bo vzpostavila biopark, ki bo na večji zunanji površini poustvaril različne ekosisteme sveta. Kot je danes na novinarski konferenci povedal vodja hiše Simon Cirkulan, bodo nekaj živali postopoma preselili iz tropske hiše v biopark, kar nekaj vrst pa bo novih. Med njimi bodo nekatere v Slovenijo prispele prvič.
Dejal je tudi, da intenzivno potekajo dogovarjanja za pridobitev povodnih konjev, nižinskega tapirja in gibonov, v nekaterih bližnjih živalskih vrtovih pa so za njih že rezervirali tudi kenguruje, emuje, kapibare, afriške ježevce, patagonske mare in dvogrbe kamele.
Cirkulan je predstavil tudi pilotno študijo z naslovom Spremljanje fizične kondicije osebkov zlatoglavega leviča z rednim tehtanjem. Predstavljena študija izpostavlja pomembnost preventivne oskrbe s pomočjo urjenja osebkov v družini zlatoglavega leviča in priporočljivost rednega tehtanja, kjer živali posamezno prostovoljno stopajo in sedejo na tehtnico, oskrbnik pa med tem odčita maso osebka.
Rezultati študije so lahko uporabljeni kot dobri indikatorji optimalnega razvoja in rasti ter pokazatelj dobrega počutja in zdravja živali v oskrbi človeka in postavljajo smernice na področju dobrobiti živali v umetnem okolju.
S prihodom zvezdastih kornjač v začetku poletja je Cirkulan danes naznanil nov naravovarstveni projekt o želvah. Pred tedni je k njim v sodelovanju s hrvaškim ministrstvom in upravo za zaščito narave ter živalskim vrtom Zagreb prispela skupina desetih osebkov te vedno redkejše kopenske želve.
Z želvami bodo tako vzpostavili vzrejno skupino v sklopu programa Evropske zveze živalskih vrtov in akvarijev. Še štiri posameznike te vrste bodo prejeli kot donacijo iz živalskega vrta v Dublinu.
Ta vrsta želve je po oceni Cirkulana namreč na udaru zaradi krivolova in uničevanja življenjskega prostora v njenem naravnem okolju. Že sedaj v tropski hiši skrbijo za več kot deset različnih vrst želv, kmalu pa bodo gostili še dve kritično ogroženi vrsti, palačinkasto kornjačo in žarkasto kornjačo.
Ocenil je tudi, da s podporo obiskovalcev tropska hiša lahko živi, saj se financirajo le iz lastnih sredstev. Prav tako nekaj denarja namenijo humanitarnim projektom, lani pa so pomagali pri gradnji poldivje ograde za lorije v zavetišču za primate v Vietnamu.
Poleg izobraževalnega in naravovarstvenega dela so že na začetku delovanja postavili velike načrte in smernice na znanstveno-raziskovalnem področju. Med drugim pri njih poteka proučevanje družinskega vedenja zlatoglavega leviča, ogrožene vrste opice Južne Amerike. Imajo namreč najštevilčnejšo skupino v tem delu Evrope, pravi Cirkulan.
Tropsko hišo Celje je lani obiskalo 28.000 obiskovalcev različnih starostnih skupin. Po besedah Cirkulan so do danes postali izobraževalno-naravovarstvena inštitucija, ki ob boku stopa najboljšim, na enem mestu pa skrbi za več kot 170 različnih vrst živali.
Lani so izvedli več kot 100 ur formalnega izobraževanja za šole in ostale izobraževalne zavode, najbolj priljubljen program za otroke pa je praznovanje rojstnega dne z živalmi.