Ali postanejo vaše brisače že kmalu po nakupu trde in neprijetne na otip, njihova vpojnost pa se zelo hitro občutno zmanjša? Rešitev ni nenehno menjavanje brisač, ki bi bila obremenjujoča tako za vašo denarnico kot okolje. S pravilno nego lahko poskrbite za izjemno mehke in vpojne brisače. Pri tem vam ne bo treba uporabljati kupljenih mehčalcev, izdelanih iz sestavin, ki dražijo kožo. Da, prav ste prebrali – skrivnost mehkih in vpojnih brisač ni pretiravanje z mehčalcem. Če boste upoštevali napotke, zbrane v nadaljevanju, se boste lahko kupljenim mehčalcem popolnoma odpovedali. Opisani triki pa obenem poskrbijo tudi za dolgotrajnejšo obstojnost barv in preprečevanje neprijetnih vonjav.
Nasveti za mehke brisače
- Vse se začne že s samo izbiro brisač. Za najbolj vpojne veljajo brisače, izdelane iz 100-odstotnega bombaža. Pozorni pa bodite tudi na gostoto tkanja oziroma gramaturo. Gostejše ko je tkanje, bolj vpojne so praviloma brisače. Kakovostne brisače sicer niso najcenejše, vendar jih boste lahko uporabljali precej dlje, kar pomeni, da se vam bo razlika na dolgi rok povrnila. Seveda pa morate pri tem upoštevati, da brez pravilne nege niti najkakovostnejše brisače ne bodo ohranile prvotne mehkobe in vpojnosti.
- Brisače pred pranjem ločite glede na barvo, in sicer na bele, barvne in temne. Tako boste lahko izbrali optimalno temperaturo vode za posamezni tip brisač, kar bo poskrbelo za ohranjanje barv. Če kupujete nove brisače, razmislite, kakšne brisače imate trenutno doma. Če so skoraj vse vaše brisače bele, morda ni najbolj smiselno kupiti paketa barvnih brisač, saj boste z njimi težko napolnili boben pralnega stroja, kar bi seveda otežilo ločevanje brisač glede na barvo.
- Za barvne in temne brisače izberite nekoliko nižjo temperaturo (pri čemer naj bo voda še vedno dovolj topla, da lahko uniči bakterije in druge škodljive mikroorganizme), medtem ko lahko bele brisače perete tudi pri višji temperaturi. S tega vidika so bele brisače praviloma boljša izbira, saj je lažje vzdrževati visoko stopnjo higieničnosti.
- Bele brisače so bolj praktične tudi z vidika odstranjevanja madežev. Če se na belih brisačah pojavi madež, lahko preprosto uporabite varekino, medtem ko morate pri barvnih brisačah paziti, da boste izbrali odstranjevalec madežev, ki ne bo poškodoval barve. Varekina ni koristna samo za odstranjevanje madežev oziroma za povrnitev beline brisačam, ampak jo lahko občasno uporabite tudi za dezinfekcijo brisač. Pri tem upoštevajte, da lahko varekina razgradi vlakna in skrajša življenjsko dobro brisač, kar pomeni, da je ni pametno uporabljati zelo pogosto.
- Pazite, da boben pralnega stroja ne bo pretirano poln. Brisače v bobnu ne smejo biti popolnoma zbite. Pomembno je, da med njimi ostaja nekaj prostora. To namreč omogoča temeljitejše čiščenje in mehkejše brisače.
- Pri doziranju detergenta za pranje perila upoštevajte načelo »manj je več«. Brisače postanejo pogosto trde prav zaradi čezmerne uporabe detergenta, ki »zbije« mehka, puhasta vlakna.
- Ali imajo vaše brisače tudi po pranju pogosto neprijeten vonj? Priporočamo vam, da jih najprej namočite v vodi, ki ste ji dodali alkoholni kis (najbolje čez noč), nato pa jih operite kot običajno. Če nimate časa za predhodno namakanje brisač, lahko kis uporabite kar namesto detergenta, temu pa naj sledi cikel z običajnim detergentom.
- Kis ni koristen samo za odstranjevanje neprijetnih vonjav, ki so se zažrle v brisače, ampak lahko poskrbi tudi za mehčanje brisač, saj razžre zasušene ostanke detergenta in druge snovi, zaradi katerih brisače niso tako mehke, kot bi bile sicer. Brisače pa bodo še mehkejše, če boste med pranjem uporabili sodo bikarbono, ki jo lahko dodate neposredno v boben pralnega stroja.
- Brisače sušite pri čim nižji temperaturi, saj bo to zmanjšalo nevarnost za poškodbo vlaken. Preden mokre brisače naložite v sušilni stroj, vsako posebej dobro stresite, kar bo zmehčalo zbita vlakna in poskrbelo za mehkejše brisače.
- Preden brisače vzamete iz sušilnega stroja, se prepričajte, da so resnično popolnoma suhe. Razvoj neprijetnega vonja je pogosto posledica zlaganja brisač, ki so še vedno rahlo vlažne. To lahko obenem poveča tveganje za pospešeno razmnoževanje plesni.
- Način zlaganja ni pomemben (brisače lahko zložite ali zvijete, podobno kot na primer v termah), pomembno pa je, da poskrbite, da bodo zložene brisače zaščitene pred vlago. Čeprav je zelo praktično, shranjevanje čistih brisač v kopalnici torej ni najboljša izbira.
- Brisač vam praviloma ni treba menjati po vsaki uporabi, razen ko ste bolni (eden od glavnih razlogov za trde, nevpojne brisače je prav prepogosto pranje). Laična mnenja glede tega, kako pogosto je smiselno zamenjati brisače, so sicer precej deljena, toda večina strokovnjakov se strinja, da je brisačo smiselno zamenjati po približno treh uporabah. Poiščite torej zlato sredino, posebno pomembno pa je, da poskrbite za pravilno shranjevanje brisač med posameznimi uporabami. Mokrih brisač nikoli ne zvijajte. Čim hitreje jih obesite, pri čemer pazite, da bo razmik med brisačami dovolj velik. Tako se bodo lahko brisače hitreje posušile.
Kristali za mehčanje brisač
Za mehke brisače sicer povsem zadošča uporaba sode bikarbone in/ali kisa, toda po želji lahko preizkusite tudi malce kompleksnejše, a še vedno naravne – zdravju, okolju, tkaninam, denarnici in koži prijazne – mehčalce za perilo. Ena od najbolj kreativnih DIY-možnosti so kristali za mehčanje perila, ki obenem poskrbijo tudi za izjemno prijeten vonj brisač …
Potrebujete 200 gramov grenke soli in 10 kapljic eteričnega olja po izbiri (na primer eteričnega olja sivke, limone ali evkaliptusa – uporabite pa lahko tudi poljubno kombinacijo eteričnih olj in tako ustvarite popolnoma unikaten vonj).
Grenko sol stresite v velik steklen kozarec in dodajte eterično olje ali mešanico eteričnih olj. Kozarec zaprite s pokrovčkom in vsebino dobro pretresite.
Pred pranjem v boben pralnega stroja dodajte približno ¼ pripravljene mešanice, nato pa boben napolnite z brisačami. V predalček dodajte detergent za perilo in brisače operite.