Na majhnem otoku El Hierro, ki je del Kanarskega otoฤja, si prebivalci ลพe veฤ let prizadevajo ลพiveti karseda trajnostno. Kot je videti, so njihova prizadevanja zelo uspeลกna. Pred nedavnim so namreฤ podrli trajnostni rekord. Kar 28 dni zapored jim je uspelo uporabljati izkljuฤno obnovljive vire energije. Zanaลกali so se izkljuฤno na energijo, pridobljeno s pomoฤjo sonca in vetra, pri tem pa je njihov vsakdan potekal kot obiฤajno. Uporaba trajnostnih, obnovljivih virov torej ni ustavila ลพivljenja ali povzroฤila veฤjih zapletov.
Politiki in prebivalstvo proti skupnemu cilju, ki je popolna samooskrba
UNESCO je otok El Hierro ลพe leta 2000 uvrstil na seznam biosfernih rezervatov in parkov. Gre za naziv, ki se podeljuje obmoฤjem, kjer se spodbujajo reลกitve, ki ohranjanje biodiverzitete zdruลพujejo s trajnostno uporabo naravnih virov. El Hierro je v osnovi vulkanski otok, ki naj bi nastal ลพe pred veฤ kot milijonom let. Kot se zdi, so prebivalci otoka na dobri poti do popolne energetske samozadostnosti. ลฝe 28-dnevna odpoved vsem neobnovljivim virom energije je izjemen doseลพek, toda naฤrti prebivalcev otoka so ลกe precej ambicioznejลกi. Upajo namreฤ, da se bodo lahko ลพe kmalu zanaลกali izkljuฤno na trajnostne obnovljive vire, brez potrebe po vmesnih prekinitvah in uporabi virov, ki ogroลพajo planet.
Zdi se, da je eden izmed pomembnih razlogov za izjemno uspeลกno trajnostno prenovo otoka usklajenost prebivalstva in njihovih predstavnikov. Trajnostna naravnanost ni samo prazna politiฤna obljuba, ampak vsakodnevna praksa, ki so ji zavezani praktiฤno vsi prebivalci (na otoku jih trenutno ลพivi pribliลพno 10.000).
Kljuฤna je bila vzpostavitev lastne elektrarne
Veฤino elektrike, ki je potrebna za normalno delovanje celotne infrastrukture na otoku, proizvede hidroelektrarna Gorona del Viento. Gre za precej majhno hidroelektrarno s kapaciteto 11,5 MW, toda ker na otroku ne ลพivi veliko ljudi, lahko prebivalstvo s tem pokrije velik del potreb po elektriฤni energiji. Elektrarna deloma uporablja tudi energijo, proizvedeno s pomoฤjo vetra. Vetrna energija se uporabi za potiskanje vode proti viลกje leลพeฤemu rezervoarju, ta voda pa se nato kasneje uporabi za poganjanje turbin. Ta sistem omogoฤa optimalno izrabo razpoloลพljivih obnovljivih virov pri proizvodnji elektriฤne energije. Vzpostavitev elektrarne je bila kljuฤna za premik k samooskrbi s trajnostnimi viri. Pred tem so namreฤ obnovljivi viri predstavljali samo nekaj veฤ kot 2 odstotka vseh virov, uporabljenih za proizvodnjo elektriฤne energije, namenjene oskrbi otoka. Morebitni dobiฤki, ki se ustvarijo pri uporabi obnovljivih virov, se usmerijo v nadgradnjo sistema za distribucijo vode, montaลพo solarnih panelov in v izobraลพevanje mlajลกih generacij.
Odrezanost od sveta v ฤasu krize spodbudila potrebo po samozadostnosti
Izjemna predanost cilju, torej popolni trajnostni prenovi in samooskrbi z obnovljivimi viri energiji, ni nakljuฤje. Starejลกi prebivalci kanarskega otoka El Hierro se ลกe vedno spomnijo stiske, v kateri so se znaลกli zaradi hude suลกe, ki je otok prizadela leta 1948. Otoฤani so takrat upali na pomoฤ s celine, vendar so ladje, ki naj bi jim pripeljale pitno vodo, otok zgreลกile, saj je bil premajhen in preveฤ oddaljen. Prav travme, ki izhajajo iz tega obdobja, naj bi botrovale osupljivim prizadevanjem za dosego popolne samozadostnosti.
Pred tem samooskrba z obnovljivimi viri trajala najveฤ 18 zaporednih dni
Prebivalci otoka El Hierro so ลพe leta 2015 preverili, kakลกno bi bilo ลพivljenje, ฤe bi se zanaลกali izkljuฤno na obnovljive vire energije. Eksperiment takrat ni trajal dolgo. Konฤal se je namreฤ ลพe po dveh urah. Nato pa so trajanje samooskrbe ลพe na zaฤetku leta bistveno podaljลกali. Takrat so 18 dni zapored uporabljali izkljuฤno elektriฤno energijo, ki jo je proizvedla njihova elektrarna โ in s tem dokazali, da je uporaba trajnostnih virov energije povsem realistiฤna moลพnost za prebivalce obmoฤij, ki so bolj ali manj izolirana od preostanka sveta.