0,00 EUR

V košarici ni izdelkov.

Osebna rastStarševska izgorelost: 8 uporabnih nasvetov

Starševska izgorelost: 8 uporabnih nasvetov

MORDA VAS ZANIMA

Izgorelost običajno povezujemo z delovnimi obveznostmi, vendar je lahko povezana tudi z drugimi področji. Posebno starši mlajših otrok se vedno pogosteje spopadajo s t. i. starševsko izgorelostjo.

- Oglas -

Zaradi preobremenjenosti postanejo starši nadpovprečno razdraşljivi, pozabljivi, otoşni, obupani itn. Pojavijo se lahko tudi teşave s spanjem. Vse to nemalokrat spremlja občutek krivde. Zaradi izgorelosti lahko med staršem in otrokom zazeva prepad. Tudi če skrbite za otrokove osnovne potrebe, imate nenehno občutek, da bi morali narediti še več, obenem pa vas muči zavedanje, da med vami in otrokom ni prave čustvene blişine.

Starševska izgorelost je nemalokrat tesno povezana s »klasično izgorelostjo«, saj sistem, v katerem şivimo, staršem pogosto pusti zelo malo časa in energije za vzgojo otrok. Tudi starševska izgorelost je tako teşava, ki v prvi vrsti zahteva sistemske rešitve, toda to še ne pomeni, da je čakanje na boljše čase edino, kar lahko storite. Z določenimi spremembami lahko vsaj deloma omilite izgorelost, povezano s starševstvom.

1. Znebite se perfekcionizma

Razmislite, ali je starÅ¡evska izgorelost morda deloma povezana z vaÅ¡im perfekcionizmom oziroma z nerealističnimi pričakovanji. StarÅ¡i dandanes od sebe pogosto zahtevajo preveč, kar je v veliki meri pogojeno z druÅŸbenimi omreÅŸji. Svetujemo vam, da začnete slediti ljudem, ki starÅ¡evstvo prikazujejo bolj realistično – in ki se znajo vsaj občasno tudi poÅ¡aliti na svoj račun. Tako se boste zagotovo tudi sami vsaj malce sprostili in ugotovili, da ste samo človek, ki seveda dela tudi napake in ki ne more biti vedno »popoln starš«.

- Oglas -

2. Vzpostavite rutine

Predvidljive rutine so koristne tako za otroke kot za starše. Otroci so tako manj nemirni, saj vedo, kaj lahko pričakujejo, staršem pa rutine pomagajo prihraniti čas in energijo, saj vam ni treba oblikovati urnikov za vsak dan posebej in nenehno razmišljati, kaj bo vaš naslednji korak.

3. Zahtevajte pravično delitev dela

Raziskave kaÅŸejo, da so matere Å¡e vedno nadpovprečno obremenjene. Če ste v partnerskem odnosu, razmislite, ali je trenutna delitev dela resnično pravična. Nato se po potrebi pogovorite s partnerjem. Če so dovolj stari, pa lahko pri gospodinjskih opravilih seveda pomagajo tudi otroci. To bo koristilo tudi njim, saj lahko tako postopoma usvojijo koristne veščine in delovne navade, obenem pa bodo zagotovo veseli, ker vam bo ostalo več časa in energije za igro oziroma druÅŸenje z njimi.

4. Naj vas ne bo sram prositi za pomoč

Poleg pravične delitve dela znotraj gospodinjstva je pogosto skorajda nujna tudi zunanja pomoč. Pri tem ne gre nujno za pomoč, ki zahteva plačilo. Če boste svojim bliÅŸnjim zaupali, da se spopadate s starÅ¡evsko izgorelostjo, bodo najverjetneje z veseljem občasno popazili na otroke ali vam priskočili na pomoč pri gospodinjskih opravilih. Dokler ne premagate morebitnega sramu in spregovorite, drugi teÅŸko uganejo, da potrebujete pomoč. Če nimate moÅŸnosti za tovrstno razbremenitev, pa priporočamo, da se poveÅŸete s starÅ¡i drugih otrok. Tako lahko na primer občasno popazite na njihove otroke, nato pa vam oni vrnejo uslugo.

5. Personalizirana skrb zase

Nasveti, povezani s skrbjo zase, so pogosto preveč splošni. Tisto, kar je za nekoga sproščujoče, je lahko za nekoga drugega prava nočna mora. Tako je nujno, da poiščete aktivnosti, ki vam bodo resnično pisane na koşo.

- Oglas -

6. Izkoristite mikroodmore

Če imate mlajÅ¡e otroke, daljÅ¡i odmori najverjetneje ne pridejo v poÅ¡tev, zato je zelo pomembno, da prepoznate intervale, ko si lahko privoščite mikroodmore. Prhanje ali opazovanje otrok med igro v parku lahko na primer zdruÅŸite z dihalnimi vajami.

7. Razmislite, česa vas lahko to obdobje nauči

StarÅ¡evska izgorelost vas lahko doleti praktično kadar koli, saj je vsako obdobje v otrokovem razvoju povezano s specifičnimi izzivi. Na srečo pa so izzivi tudi priloÅŸnost za rast. Če boste poskuÅ¡ali na teÅŸave pogledati malce bolj celostno, boste najverjetneje odkrili tudi pozitivno plat. Posledično pa bo nevarnost za obup in sorodne teÅŸave, značilne za starÅ¡evsko izgorelost, precej manjÅ¡a.

8. Poiščite terapevtsko podporo

Če je breme Å¡e vedno preveliko in imate občutek, da se utapljate, vam svetujemo, da čim prej poiščete strokovno pomoč. IzkuÅ¡en terapevt vam bo pomagal pri spopadanju s konkretnimi teÅŸavami in pri premagovanju starÅ¡evske izgorelosti. Dobra ideja pa so lahko tudi podporne skupine za starÅ¡e – v ÅŸivo ali virtualno.

Preberite tudi: Ne ignorirajte teh simptomov izgorelosti!

.

NAJNOVEJÅ E