Tek je eno najmoฤnejลกih zdravil, saj z njim pripomoremo k okrepitvi imunskega sistema, pomaga pri laลพjem uravnavanju teลพe, poleg tega pa nam pomaga pri sploลกni kondiciji.
Pribliลพno 60% ljudi zaฤno teฤi zaradi problema s teลพo, kar je tudi prav, saj je tek eno najboljลกih zdravil proti debelosti, saj pri teku pokurimo veฤ kalorij, kot pri kardiovaskularnih vajah. Mnogi pravijo da tek pomaga tudi pri prezgodnjem staranju, saj prepreฤuje miลกiฤno in kostno izgubo. S tem, ko veฤino dneva presedimo naลกe kosti postajajo ลกibkejลกe, s tekom pa lahko okostje okrepimo.
Tek deluje tudi preventivno
Neverjetno je tudi dejstvo, da tek pomaga tudi pri prepreฤevanju bolezni, saj zmanjลกuje moลพnost kapi ter raka na dojkah. Zato veliko zdravnikov svojim pacientom หpredpisujeห tek, saj pomaga pri zgodnjih fazah osteoporoze, diabetisu ter hipertoniji. Zmanjลกuje pa tudi moลพnost kapi, saj tek krepi srce in zmanjลกuje krvni pritisk. Prav tako pa je tek dober za sploลกno kondicijo, saj s tekom pridobimo veฤje ลกtevilo limfocitov oz. belih krvnih celic, katere so potrebne pri premagovanju bolezni.
ล tudije kaลพejo pozitivne rezultate
V ลกtudiji, ki so jo naredili na Univerzi na Juลพni Floridi, so primerjali srฤni utrip in metaboliฤni odziv pri srednje intenzivni vadbi. Primerjali so hojo z naklonom in tek brez naklona pri istem naporu. Upoลกtevali so utrip srca in porabo kisika. Dvajset netreniranih posameznikov je sodelovalo na testiranjih, ki so vkljuฤevala 30-minutno aktivnost. Ugotovili so, da je tekaลกki test povzroฤil viลกji utrip srca od hoje. Za isti napor je bilo potrebno zniลพati naklon pri hoji, ne pa hitrosti teka po ravnem. Zakljuฤili so, da isti napor pri hoji in teku ne povzroฤa istega odziva pri srฤno-ลพilnem in metaboliฤnem sistemu. Rezultati dokazujejo, da pri istem naporu tek povzroฤa boljลกe draลพljaje na telo za izboljลกanje telesne pripravljenosti in kaloriฤne porabe.
Poraba energije med tekom in hojo
Na Univerzi v Washingtonu na ลกoli za medicino so raziskovali, kakลกen je fizioloลกki in subjektiven odziv med hojo in tekom po tekoฤem traku pri razliฤnih hitrostih na aktivnih posameznikih. Pri raziskavi so preverjali najveฤjo porabo kisika. Test je trajal vse do izฤrpanosti, po pet minut pri vsaki od razliฤnih hitrosti. Rezultati so pokazali, da je viลกji srฤni utrip, hkrati pa sta poraba kisika in energije na doloฤeno razdaljo veฤja pri hoji kot pri teku, ฤe je le-ta hitrejลกa od 8,8 km/h. Subjektivna ocena posameznikov je bila, da je bil napor pri hoji veฤji od tistega pri teku. Raziskovalci so torej zakljuฤili, da je poraba energije pri hoji veฤja (ฤe je hitrost veฤja od 8 km/h), kot pri teku pri istih hitrostih.