Ste ลพe sliลกali za spalne kronotipe? Ameriลกki kliniฤni psiholog Michael J. Breus, ฤigar primarno podroฤje raziskovanje je prav spanje oziroma bioritem, meni, da lahko govorimo o ลกtirih osnovnih spalnih kronotipih. Tako poznamo leve, medvede, delfine in volkove. Breus je omenjene kronotipe natanฤneje razdelal v knjigi The Power of When. Upoลกtevanje tega, kateremu kronotipu pripadamo, nam pomaga ugotoviti, katere so tiste najveฤje pasti, povezane s spanjem, ki preลพijo na nas. Tako lahko svoje aktivnosti uskladimo s temi spoznanji, hkrati pa lahko poskrbimo, da bomo imeli manj teลพav s pomanjkanjem energije v doloฤenih delih dneva โฆ
1. spalni kronotip: MEDVEDI
Medvedi so tisti, ki imajo praviloma najmanj teลพav s spanjem. Njihov bioritem je namreฤ obiฤajno praktiฤno povsem prekriven z naravno menjavo dneva in noฤi. To pomeni, da se medvedi zveฤer zlahka spravijo v posteljo in hitro zaspijo, zjutraj pa nimajo veฤjih teลพav z zbujanjem. Za medvede je znaฤilno, da imajo najveฤ energije zjutraj, nato pa se koliฤina energije enakomerno zmanjลกuje. Za ta spalni kronotip je pomembno predvsem to, da najpomembnejลกe naloge naฤrtujete za jutranje oziroma dopoldanske ure. Upoลกtevajte, da boste popoldne oziroma zveฤer najverjetneje preutrujeni za zahtevnejลกe izzive, zato rezervirajte ta del dneva za aktivnosti, ki ne zahtevajo preveฤ miselne ali telesne energije.
2. spalni kronotip: LEVI
Podobno kot medvedi nimajo tudi levi niฤ proti zgodnjemu jutranjemu vstajanju. ล e veฤ: prav jutra so za leve obiฤajno tisti del dneva, ki ga imajo najraje, zato nemalokrat vstanejo prej, preden bi bilo nujno, da lahko uลพivajo v jutranji spokojnosti. Jutra so zagotovo idealna za to, da postorite tisto, za kar vam sicer zmanjkuje ฤasa. Po drugi strani pa je za leve znaฤilno tudi to, da jim energije pogosto zmanjka ลพe sredi dneva, ko je pot do veฤera in s tem do postelje ลกe precej dolga. ฤe ugotovite, da je to spalni kronotip, ki najbolj ustreza vaลกemu naravnemu bioritmu, vam svetujemo, da poskrbite za to, da boste sredi dneva ujeli nekaj sonฤnih ลพarkov, kadar je to le mogoฤe. Naravna sonฤna svetloba vas bo predramila in vam dala zagon za drugo polovico dneva.
3. spalni kronotip: VOLKOVI
Volkovi bi zlahka spali do poldneva, nato pa bedeli praktiฤno do jutra. Vendar pa za veฤino ljudi to seveda ni izvedljivo. ฤe morate vstajati zgodaj, upoลกtevajte, da bodo vaลกe sive celice potrebovale ลกe kar nekaj ฤasa, preden se zares prebudijo. Pomembne obveznosti je torej dobro naฤrtovati za ฤim poznejลกe ure. Pomagate pa si lahko tudi tako, da zjutraj vedno popijete kozarec ali dva vode, hkrati pa poskrbite za nekajminutno neposredno izpostavljenost sonฤni svetlobi. Tako boste imeli precej veฤ energije za jutranje obveznosti.
4. spalni kronotip: DELFINI
ล e posebej veliko teลพav s spanjem pa imajo obiฤajno delfini. Zanje je znaฤilno, da zveฤer teลพko zaspijo in da se ponoฤi veฤkrat zbudijo, zjutraj pa nato seveda teลพko vstanejo. Tako delfinom pogosto primanjkuje energije veฤino dneva. Nenavadno pa je predvsem to, da se zveฤer pogosto povsem predramijo in da zaฤnejo kar prekipevati od energije, kar seveda ลกe oteลพi odhod v posteljo ob ยปnormalni uriยซ, zato se naslednji dan cikel ponovi, le da v ลกe intenzivnejลกi obliki. Za delfine je ลกe posebej pomembno, da si veฤkrat na dan vzamejo krajลกe odmore za hitro napolnitev baterij, sicer se lahko povsem sesujete. Obiฤajno so dobra ideja tudi krajลกi dremeลพi (pazite, da ne bodo trajali veฤ kot pribliลพno 15 minut, sicer boste imeli zveฤer, ko bo treba zaspati, ลกe veฤ teลพav). Zelo pomembno pa je tudi to, da se poskuลกate drลพati ฤim bolj ustaljenega urnika. Pazite torej, da ob koncu tedna ne boste ostajali pokonci predolgo, saj lahko to dodatno zmede vaลกe telo oziroma bioritem.