0,00 EUR

V koĆĄarici ni izdelkov.

Zdravje & prehranaĆ krlatinka spet na pohodu?

Ć krlatinka spet na pohodu?

MORDA VAS ZANIMA

V preteklosti je bila ĆĄkrlatinka eden glavnih razlogov za otroĆĄke smrti, a na srečo je uspela sodobna medicina v 20. stoletju zajeziti ĆĄirjenje te bolezni, ki jo povzročajo bakterije Streptococcus pyogenes oziroma ÎČ-hemolitični streptokoki skupine A.

- Oglas -

Vendar pa se zdi, da se v zadnjih letih dogaja nekaj nenavadnega. Ć krlatinka namreč spet postaja vedno bolj razĆĄirjenja. Pred nedavnim izvedena raziskava, ki je bila plod mednarodnega sodelovanja znanstvenikov, je nakazala moĆŸne vzroke za dogajanje. Ti vzroki naj bi se skrivali v genomu enega izmed sevov bakterije, ki je kriva za ĆĄkrlatinko. Ko gre za nalezljive bolezni, je lahko namreč »druĆŸinsko drevo« organizmov, ki so vpleteni, izjemno kompleksno – tako je nemalokrat teĆŸko predvideti, kje se lahko pojavi nova teĆŸava 


Ơtevilo primerov je v zadnjih letih naraơčalo na različnih koncih sveta

Bakterije, ki povzročajo ĆĄkrlatinko, lahko v notranjosti naĆĄega telesa izločijo večje količine t. i. superantigenov, ki so zmoĆŸni povzročiti ogromno ĆĄkode, ĆĄe posebej pri otrocih. Ni sicer nujno, da so simptomi ĆĄkrlatinke zelo hudi. Vsaj danes je pogosto nasprotno: med tipične teĆŸave, ki se pojavijo pri ĆĄkrlatinki, sodijo izpuơčajo na koĆŸi in bolečine v grlu. Vendar je po drugi strani moĆŸna tudi precej hujĆĄa oblika ĆĄkrlatinke, ki privede do t. i. toksičnega ĆĄoka in odmiranja organov. Preden so se pojavili antibiotiki, je bila seveda hujĆĄa, pogosto celo usodna različica ĆĄkrlatinke precej pogostejĆĄa.

Na neki točki se je zdelo, da je ĆĄkrlatinka povsem obrobna, ĆŸe skorajda odpravljena bolezen, vendar pa so začeli nato pred nekaj leti z različnih koncev sveta poročati o nekakĆĄnem novem valu pospeĆĄenega ĆĄirjenja te bolezni. O tem, da gre za vse prej kot za zanemarljivo teĆŸavo, priča podatek, da je novi val pomenil kar 600.000 novih okuĆŸb oziroma primerov ĆĄkrlatinke.

- Oglas -
Streptococcus pyogenes Ć krlatinka

Za večino primerov ơkrlatinke v zadnjem desetletju naj bi bil kriv nov bakterijski sev

Mednarodna ekipa raziskovalcev, ki jo je vodil molekularni biolog Stephan Brouwer, se je tako odločila, da preuči, kaj natančno se dogaja. Posvetili so se predvsem preučevanju genetike streptokokov skupine A. Pri tem jim je uspelo odkriti sev, ki je bil zaznan na območju severovzhodne Azije in ki izloča ĆĄe posebej veliko superantigenov. Med temi superantigeni je tudi takĆĄen, ki bakterijam, krivim za ĆĄkrlatinko, omogoča nov, ĆĄe nikoli pred tem opaĆŸen način vdora v gostiteljeve celice.

Na podlagi tega je mogoče sklepati, da novi izbruhi ĆĄkrlatinke niso povezani z istimi bakterijskimi sevi kot tisti v preteklosti, ampak s podskupino streptokokov skupine A, ki se je »naučila novega trika«. Pri tem je imela »pomoč« t. i. fagov oziroma bakteriofagov – virusov, ki povzročajo okuĆŸbe bakterij. Ob okuĆŸbi z bakteriofagi so se toksini prenesli z virusov na bakterije oziroma na specifične bakterijske seve, s tem pa so jim omogočili učinkovitejĆĄi kolonizacijo gostiteljev. Sev bakterije Streptococcus pyogenes, ki je pred tem spadal med manj nevarne, je s tem pridobil pomembno prednost pred drugimi in poskrbel za »obuditev« ĆĄkrlatinke.

Ukrepi, povezani z novim koronavirusom, začasno upočasnili tudi ơirjenje ơkrlatinke

Zdi se, da so ukrepi, namenjeni zajezitvi ĆĄirjenja novega koronavirusa oziroma virusa SARS-CoV-2, med drugim poskrbeli tudi za to, da se je ĆĄtevilo okuĆŸb z bakterijami, ki povzročajo ĆĄkrlatinko, vsaj začasno nekoliko zmanjĆĄalo. Načini okuĆŸbe so namreč tudi pri bakteriji Streptococcus pyogenes oziroma pri različnih sevih te bakterije zelo podobni kot pri novem koronavirusu. A ko se bo ĆŸivljenje počasi vrnilo na stare tire, kar pomeni, da ne bomo več tako pozorni na higienske ukrepe, vzdrĆŸevanje medsebojne razdalje ipd., se zna zgoditi, da se bo začelo ponovno občutno povečevati tudi ĆĄtevilo primerov ĆĄkrlatinke.

NAJNOVEJĆ E