Zdravje & prehranaSirup iz žajblja in čebule za pomiritev grla

Sirup iz žajblja in čebule za pomiritev grla

Razdraženo grlo povzroča zelo neprijetne občutke, zaradi katerih se je pogosto težko osredotočiti na vsakodnevne obveznosti. Še huje je, če razdraženost preraste v bolečino. Za vneto, boleče grlo so pogosto krivi virusi in bakterije, v ozadju pa so lahko tudi različne alergije, še posebej, če se pojavlja tudi občutek zasluzenosti oziroma zamašenih dihalnih poti. Dobro je, da imate za tovrstne težave pri roki pripravke, ki lahko poskrbijo za hitro ublažitev bolečin. Tako čebula kot žajbelj sta znana po tem, da lahko pomagata ublažiti bolečine v grlu, zato najbrž ni presenetljivo, da sta skupaj še močnejša – oziroma skorajda nepremagljiva.

Preprost sirup, izdelan iz čebule in žajblja, lahko poskrbi za zelo hitro pomiritev razdraženega grla, ublažitev bolečine in lažje požiranje. Žajbelj in čebula se ponašata s protibakterijskim oziroma protimikrobnim delovanje. Tako ne poskrbita samo za začasno ublažitev težave, ampak lahko telesu pomagata uničiti mikrobe, ki so krivi za okužbo, kar poskrbi za hitrejše premagovanje bolezni.

Sirup iz žajblja in čebule za grlo

Recept za sirup iz žajblja in čebile

Sestavine:

  • 600 gramov sladkorja
  • 6 čebul
  • 20 svežih žajbljevih listov

Navodila:

Čebulo olupite in jo narežite na tanke okrogle rezine. Operite žajbljeve liste in jih nasekljajte na večje koščke. Rezine čebule in nasekljane žajbljeve lističe zmešajte v skledi. Pripravite kozarce in vanje nasipajte plast sladkorja, ki naj bo debela približno 2,5 centimetra. Sledita naj plast žajblja in čebule. Nadaljujte, dokler ne napolnite kozarcev (na vrhu naj bo plast sladkorja). Kozarce zaprite in počakajte, da se sladkor raztopi. Ko nastane sirup, čebulo in žajbelj odstranite ter sirup prelijte v čist kozarec. Sirup shranjujte v hladilniku, kjer lahko počaka približno pol leta. Ko začutite, da je grlo razdraženo, večkrat dnevno zaužijte 1–2 žlički sirupa.

Domači sirup za grlo

Dodatne možnosti za naravno lajšanje bolečin v grlu

  • Grgranje žajbljevega čaja je ena od najbolj priljubljenih naravnih metod za pomiritev razdraženega grla. Rezultati pa bodo še boljši, če boste žajbelj kombinirali z jabolčnim kisom in eteričnim oljem čajevca. Potrebujete 300 mililitrov vode, približno 10 svežih ali 2 žlički posušenih žajbljevih listov, 50 mililitrov jabolčnega kisa in 5 kapljic eteričnega olja čajevca. Vodo zavrite in jo prelijte po žajbljevih listih. Počakajte najmanj 10 minut, nato pa mešanico precedite. Ko se žajbljev čaj malce ohladi, mu dodajte jabolčni kis in eterično olje čajevca. Dobro premešajte. Manjšo količino mešanice prelijte v kozarec in jo uporabite za grgranje. Preostanek shranjujte v hladilniku.
  • Zelo preprosta metoda za pomiritev razdraženega grla je uživanje svežega česna. V česnu se namreč skriva alicin – snov, ki se lahko pohvali z močnim protivirusnim delovanjem, obenem pa jo odlikujejo tudi protibakterijski učinki. Vaš zadah sicer ne bo najprijetnejši, vendar lahko s pomočjo svežega česna okužbo, ki je kriva za boleče grlo oziroma žrelo, premagate precej hitreje.
  • V koreninah sleza (Althaea officinalis) lahko najdemo veliko želatinastih snovi oziroma sluzi, ki lahko prekrije oziroma zaščiti in s ten pomiri razdraženo grlo. Sluz učinkuje kot naravni lubrikant za grlo, kar olajša požiranje. Pripravki iz slezovih korenin so zato odlična naravna pomoč za ublažitev bolečin v grlu (pastile, čaji, tinkture ipd.).
  • Zelo suh zrak lahko grlo dodatno razdraži. Če vas mučijo bolečine v grlo, priporočamo uporabo vlažilnika zraka in redne inhalacije nad paro. Po želji lahko vreli vodi pred inhalacijami dodate še nekaj kapljic eteričnega olja po izbiri (npr. eteričnega olja poprove mete ali eteričnega olja evkaliptusa).
  • Za uničevanje mikrobov, ki povzročajo okužbe, in pomiritev razdraženega grla je lahko zelo koristna tudi morska sol. V kozarec tople vode vmešajte pol žličke soli in mešanico uporabite za grgranje (večkrat dnevno).
  • Pršila za pomoč pri bolečinah v žrelu lahko kupite v vsaki lekarni, še boljša možnost pa je lahko izdelava lastnega, popolnoma naravnega pršila. Zavrite 100 mililitrov vode ter jo prelijte po 1 žlički mletih žajbljevih lističev in 1 žlički mletega ameriškega slamnika. Počakajte približno 30 minut, nato pa tekočino precedite in jo prelijte v manjšo stekleničko z razpršilko. Uporabljajte po potrebi. Kombinacija žajblja in ameriškega slamnika poskrbi za močan antiseptični učinek in s tem za ublažitev bolečine, obenem pa telesu pomaga pri premagovanju okužbe (za to je zaslužen predvsem ameriški slamnik, ki je najbolj znan prav po pozitivnem vplivu na imunski sistem).

NAJNOVEJŠE