0,00 EUR

V košarici ni izdelkov.

Lepota & KozmetikaPoletna nega las: Nasveti in recepti

Poletna nega las: Nasveti in recepti

MORDA VAS ZANIMA

Kot vsak letni čas ima tudi poletje svoje posebnosti, ki pa na naše lase precej neugodno vplivajo. Zaradi potenja je lahko mastno lasišče še bolj mastno, zaradi sonca, soli in vetra pa so lasje še bolj suhi in kaj hitro se pojavi cepljenje lasnih konic.

- Oglas -

Prehrana za lepe lase

Za lepe lase so poleti pomembni vitamin A, vitamin B in železo. Vitamin A najdemo v zeleni listnati zelenjavi ter v sadju in zelenjavi rumene in oranžne barve – vsega tega je v poletnem času v izobilju. Vitamin A je pomemben, ker poskrbi za obnavljanje tkiva in za zdravo lasišče. Vitamin B najdemo v morskih sadežih, v soji, oreščkih, polnovrednih žitih ipd. Tudi z vnosom teh živil v poletnem času ne bi smelo biti težav. Vitamin B krepi lase, saj poskrbi za zdravo lasišče. Železo je zelo pomembno pri negi las in pomanjkanje le-tega pogosto privede do izpadanja las. Najdemo ga v zeleni listnati zelenjavi, v oreščkih, suhem sadju, stročnicah ipd. Seveda pa ne smemo pozabiti tudi na zdrave maščobe in beljakovine. Poleg hrane pa za svoje lase poskrbite z naslednjimi domačimi pripravki. 

Mastno lasišče

Pri mastnem lasišču si lahko pomagamo s trpotčevim, ognjičevim in/ali lipovim čajem. Čaj si pripravimo sproti in ga uporabimo kot tonik po umivanju las. Dobro vtremo v lasišče.

Nega lasnih konic

Mešanica za suhe konice

Suhim in razcepljenim konicam ni pomoči. Lahko le omilimo njihov videz in preprečujemo nadaljnjo škodo. Pripravimo si naslednjo mešanico:

- Oglas -

Sestavine:

  • 8 ml olja jojobe,
  • 2 ml ricinusovega olja,
  • 2 kapljici eteričnega olja ilang-ilang.

Priprava:

S stekleničko nakapljamo najprej eterično olje, nato dodamo ricinusovo olje in nazadnje olje jojobe. Rahlo pretresemo in uporabimo na suhih lasnih konicah.

Preprost oljni balzam

Sestavine:

- Oglas -
  • 60 ml olivnega olja, olja jojobe, mandljevega olja ali ricinusovega olja (olja lahko med seboj tudi kombiniramo),
  • 10 kapljic eteričnih olj (sivke, rožmarina).

Priprava:

V stekleničko nakapljamo najprej eterična olja, nato dolijemo olje ali olja. Rahlo premešamo. Nanesemo na mokre lase, dobro vtremo, ovijemo s folijo in toplo brisačo (toplota pomaga, da učinkovine bolj prodrejo v lasišče) ter po 30 minutah speremo.

Dišeče olje za sijoče lase

Sestavine:

  • 5 ml ricinusovega olja,
  • 1 kapljica eteričnega olja prave sandalovine,
  • 1 kapljica eteričnega olja sivke,
  • 1 kapljica eteričnega olja rožmarina.

Priprava:

V stekleničko nakapljamo najprej eterična olja, nato dolijemo ricinusovo olje. Rahlo pretresemo in nanesemo na lasne konice. Ricinusovo olje poskrbi tako za nego kot tudi za sijaj.

Vlaženje las kokosovo olje

Vlažilna nega za lase

Sestavine:

  • 68 g kokosovega masla,
  • 7 g olja jojobe,
  • 5 g gela aloe vere,
  • 4 kapljice vitamina E.

V parni kopeli raztopimo kokosovo maslo. Počasi dodamo najprej olje jojobe, nato vmešamo gel aloe vere in dodamo vitamin E.

Uporabimo na več načinov:

  1. Kot masko za lase, tako da vtremo v lase in lasišče, pustimo delovati 5 minut in speremo. Masko lahko delamo vsak teden.
  2. Kot regenerator, tako da nanesemo na umite lase, pustimo delovati 1 minuto in speremo. Uporabimo 2-krat na teden.
  3. Za nego suhih konic, tako da majhno količino vmasiramo v umite in suhe lasne konice in ne spiramo. Uporabimo po vsakem umivanju ali po potrebi.

V vsakem okolju so zrasle tudi rastline, ki vsebujejo saponine in druge učinkovine, pomembne za naše lase. Mi poleti na travnikih najdemo »milnico« (Saponaria officinalis). Celotna rastlina je bogata s saponini, vendar praviloma nabiramo korenino. Korenino uporabimo svežo ali pa jo posušimo in uporabimo pozneje.

Šampon iz milnice

Sestavine:

  • 10 g suhe zmlete ali na drobno narezane korenine milnice,
  • ½ litra vode.

Korenino kuhamo 20–30 minut. Ko se primerno ohladi, precedimo in tekočino uporabimo kot šampon. Je seveda precej bolj redka, kot smo vajeni. Se malo peni in lahko draži oči, zato pazimo, da ne pride v stik z njimi.

Če je naše znanje s področja zdravilnih rastlin večje, lahko zgornjemu šamponu dodamo hladen namok slezove korenine, ki bo odlično poskrbela za vlaženje. Ali pa kombiniramo z drugimi čaji, kot so kamilični, ognjičev, rožmarinov, lipov.

In seveda lahko dodamo tudi eterična olja.

NAJNOVEJŠE