Ljudje že tisočletja za barvanje tkanin uporabljamo rastline, njihove korenine in cvetove. Izognite se toksinom v barvanih tkaninah tudi vi, tako da na staromoden, a zato nič manj učinkovit način prebarvate tekstilne izdelke.
Z uporabo naravnih barvil lahko polepšate videz izdelkov iz bombaža, lana, svile in drugih tkanin ter jih uporabite celo za barvanje papirja. Na zabaven in brezplačen način lahko prebarvate materiale svetlih barv iz naravnih vlaken, kot so brisače, zavese, majice, rjuhe in posteljnino, robčke, otroška oblačila. Najboljše pri uporabi naravnih barvil pa je dejstvo, da lahko vse potrebne sestavine za barvanje najdete kar na svojem vrtu.
Katere materiale uporabiti?
Naj naštejemo le nekaj materialov, s pomočjo katerih lahko obarvate tkanine, zraven pa smo pripisali tudi, kakšno barvo lahko z njihovo pomočjo dobite:
- koža čebule (rumena/oranžna barva)
- skorja maslene buče (rumena/oranžna barva)
- regratove korenine (rjava barva)
- kavna ali čajna usedlina (rjava)
- orehova luščina (rjava)
- kuhan želod (rjava)
- jagode, češnje (rožnata)
- vrtnice (rožnata)
- sivka (rožnata)
- rdeče zelje (modra/vijolična)
- lubje rdečega javorja (modra/vijolična)
- cvetje hijacinte (modra)
- rdeča pesa (temno rdeča)
- divje jabolko (rdeča/rumena)
- kateri koli rdeči listi (rdečkasto rjava)
- korenine perunike (siva/črna)
- cvetovi maslenice (rdeča/vijolična)
- artičoke (zelena)
- rdeča detelja (zlata)
- divji koren (rumena)
- listi zelene (rumena/zelena)
Kako se lotiti barvanja?
Za začetek naberite izbrane rastline oziroma dele rastlin, s katerimi želite obarvati tkanine na določeno barvo, in jih sesekljajte na drobne delce. Zmečkane dele rastline položite v srednje velik lonec in jim dodajte dvakrat toliko vode, kot je sestavin. Če ste torej vzeli dve skodelici zmečkanih rastlin, dodajte štiri skodelice vode. Vse skupaj zavrite in kuhajte eno uro. Imejte v mislih, da dlje časa, kot boste pustili rastline v vodi, močnejši odtenek barve boste dobili, zato jih lahko namakate kar čez noč. Naslednji dan odstranite goste delce, da dobite obarvano tekočino.
Ko ste enkrat izbrali tkanine, ki jim želite spremeniti barvo, pripravite fiksir za vašo tkanino, ki bo poskrbel, da se barva ne bo sprala. Za barvanje materialov z jagodičevjem denimo uporabite kar sol: v 8 skodelic vode stresite pol skodelice soli, notri vrzite izbrane tekstilne izdelke in pustite na štedilniku vreti eno uro. Po pretečenem času tkanine vzemite ven iz posode in jih sperite pod hladno vodo. Če za barvanje uporabljate dele rastlin, pa uporabite kis – združite en del kisa in štiri dele vode, tkanine pa v mešanici prav tako kuhajte eno uro.
Vse, kar morate storiti zdaj, je, da mokre tkanine namočite v obarvano tekočino, ki ste jo dobili z namakanjem rastlin. Vse skupaj ponovno kuhajte eno uro, dokler se tkanina ne obarva na želen odtenek. Ne pozabite, da bo barva videti svetlejša, ko se blago posuši. Na koncu operite tkanine ločeno od ostalih tekstilnih izdelkov.