ฤasnik Nature je nedavno poroฤal o odkritju novega antibiotika, s katerim bi lahko reลกili vedno veฤji problem odpornih bakterij. Ekipa znanstvenikov iz univerze Northeastern iz Bostona se do novega zdravila dokopala z revolucionarno metodo, pri kateri so razliฤne bakterije zakopali v zemljo, ki je polna mikrobov. Po skoraj tridesetih letih so tako odkrili nov antibiotik.
Z novo metodo gojenja so znanstveniki priลกli do 25 novih antibiotikov, med katerimi je najbolj obetaven teixobactin. Na voljo naj bi bil v petih ali ลกestih letih.
Teixobactin je pri miลกih uniฤil odporne seve tuberkuloze in stafilokokov, vraniฤnega prisada in bakterije Clostridium difficile, povzroฤiteljice diareje. Pozdravil je tudi smrtonosno okuลพbo z visokimi dozami seva super bakterije Staphylococcus aureus, ki povzroฤa okuลพbo Mrsa. Novo odkriti antibiotik se je odrezal tako dobro kot vankocimin, s katerim zdravijo okuลพbe z bakterijami, ki se jih z drugimi zdravili ne da pozdraviti, a so bolniki nanj vse bolj odporni. Kot so poudarili znanstveniki, miลกi pri zdravljenju s teixobactinom niso pokazale stranskih uฤinkov.
Kako so pridobili novo zdravilo?
Ekipa bostonskih znanstvenikov se je v iskanju novega antibiotika obrnila na mikrobov prepolno zemljo. Kljub njihovi ogromni koliฤini v zemlji, jih je le odstotek mogoฤe vzgojiti v laboratoriju. S posebnim orodjem iChip, ki so ga razvili, so ustvarili neke vrste podzemni hotel za bakterije, je navedel britanski BBC. V vsaki ยปsobiยซ je dobila mesto po ena bakterija, vse skupaj pa so zakopali v zemljo. V ยปsobeยซ je takrat pronicala edinstvena kemiฤna sestave zemlje, hkrati pa so vsako posamezno bakterijo lahko tudi preuฤevali.
Ekipa znanstvenikov je prepriฤana, da lahko na tak naฤin vzgoji skoraj polovico vseh zemeljskih bakterij. Menijo tudi, da je zelo malo moลพnosti, da bi bakterije postale odporne na teixobactin. Ta namreฤ prepreฤuje nastajanje celiฤnih sten, na kar naj bi bilo teลพko razviti odpornost. Kljub vsemu pa ima to zdravilo tudi omejitve: deluje le na Gram-pozitivne bakterije, ne pa tudi na Gram-negativne, kot je npr. E. coli.