DomovZdravje & prehranaPozabite na štetje kalorij: Ta preprosta metoda prekaša vsako dieto

Pozabite na štetje kalorij: Ta preprosta metoda prekaša vsako dieto

Hujšanje je pogosto povezano z odpovedovanjem, natančnim merjenjem porcij in skoraj obsesivnim štetjem kalorij. Toda kaj, če obstaja način, kako izgubiti odvečne kilograme brez tega vsakodnevnega boja s številkami? Nova znanstvena spoznanja kažejo, da obstaja strategija, ki premaga klasično dnevno omejevanje kalorij – in to na bolj enostaven, vzdržen in naraven način.

Prekinitveni post – stara ideja, novi dokazi

Gre za t. i. prekinitveni post (ang. intermittent fasting) – način prehranjevanja, pri katerem jeste le v določenem časovnem oknu, preostanek dneva pa se postite. Najpogostejša oblika je 8:16 – osem ur, ko smete jesti, in 16 ur, ko se postite.

- Oglas -

Čeprav ta pristop ni nov, je prav sveža študija, objavljena v reviji Annals of Internal Medicine, pokazala, da je časovno omejeno prehranjevanje pri hujšanju uspešnejše kot klasično štetje kalorij.

Raziskava, ki so jo izvedli na Univerzi Kolorado Anschutz, je vključevala 90 odraslih oseb s prekomerno telesno težo ali debelostjo. Udeleženci so bili razdeljeni v dve skupini – ena je upoštevala prekinitveni post (8-urni jedilni čas), druga pa je sledila tradicionalni metodi zmanjšanega vnosa kalorij. Po šestih mesecih so bile razlike presenetljive.

Manj napora, večji učinek

Skupina, ki je jedla v 8-urnem oknu (najpogosteje med 12. in 20. uro), je izgubila v povprečju 4,5 kilograma več kot skupina, ki je sledila omejevanju kalorij. In to brez štetja, brez tehtanja hrane, brez aplikacij za nadzor kalorij. Poleg tega so poročali o manjši stopnji stresa in večjem zadovoljstvu s prehranskim režimom.

- Oglas -

Kot je za CU Anschutz News dejal vodja študije Krista Varady: »Ljudje lažje sledijo postu kot vsakodnevnemu štetju kalorij. Enostavno je. Večina pravi – “To lahko obvladam.”«

In prav v tem je čar: metoda je preprosta, razumljiva in jo lahko dolgoročno vključimo v vsakdanje življenje.

Kaj pa mišice in presnova?

Pogosta skrb pri hujšanju je izguba mišične mase. Toda študije kažejo, da prekinitveni post ne vpliva negativno na mišice – v resnici pa lahko celo izboljša razmerje med maščobo in mišično maso.

- Oglas -

Po podatkih raziskave, povzete na portalu SciTechDaily, prekinitveni post ne vodi le v izgubo telesne teže, ampak tudi ohranja ali celo spodbuja rast mišične mase, še posebej če se kombinira z redno vadbo in dovolj beljakovinami. To pomeni, da med hujšanjem ne zgubljamo dragocenih mišic, temveč predvsem odvečno maščobo – kar je dolgoročno ključno za zdravo presnovo.

Prekinitveni post nove raziskave

Zakaj deluje?

Za razliko od tradicionalnega režima, ki temelji na neprestanem nadzoru, prekinitveni post deluje bolj naravno. Ko telo dlje časa ne prejema hrane, se zaloge glukoze izčrpajo, kar telo prisili, da začne porabljati maščobne zaloge – torej začne kuriti maščobo.

Poleg tega raziskave kažejo, da časovno omejeno prehranjevanje:

  • zmanjša vnetja v telesu,
  • izboljša občutljivost na inzulin, kar pomaga pri uravnavanju krvnega sladkorja,
  • zmanjša tveganje za srčno-žilne bolezni,
  • pozitivno vpliva na spanje in mentalno jasnost.

Vse to brez posebnih prehranskih dopolnil, dragih diet ali “čudežnih” pripravkov.

Kaj pa lakota?

Ena glavnih skrbi tistih, ki razmišljajo o postu, je občutek lakote. A zanimivo – večina udeležencev raziskave je poročala, da lakota ni bila tako izrazita, kot so pričakovali. Telo se po nekaj dneh prilagodi novemu ritmu. Poveča se tudi naravna raven energije in občutek nadzora nad lastnim apetitom.

Nekateri celo pravijo, da postenje vodi v boljši odnos s hrano – ker ni več stalnega prigrizovanja in prehranjevanja iz navade ali dolgčasa.

Kako začeti?

Če vas zamika ta preprosta strategija, naj vas pomirimo – začetek je lahko zelo nežen. Tukaj je nekaj preprostih korakov:

  1. Začnite z 12-urnim oknom (npr. 8.00–20.00), nato ga postopoma skrajšajte.
  2. Izberite časovni okvir, ki vam ustreza. Najbolj priljubljen je 12.00–20.00, saj omogoča normalen obed in večerjo.
  3. V času postenja pijte dovolj tekočine, predvsem vodo, nesladkan čaj ali črno kavo.
  4. Ne komplicirajte s kalorijami, ampak se osredotočite na zdravo, uravnoteženo prehrano.
  5. Ne kaznujte se, če vmes “zgrešite” dan – cilj je dolgoročna sprememba navad, ne popolnost.

Ni čarobna rešitev, lahko pa je uporabno orodje

Čeprav se morda sliši preprosto, prekinitveni post ni bližnjica ali čudežna rešitev. Rezultati pridejo s časom, a zdi se, da je prav ta pristop eden bolj vzdržnih, naravnih in učinkovitih načinov, kako izgubiti težo – in ob tem izboljšati svoje zdravje.

Ne gre za popolnost, temveč za ritem. Za vrnitev k bolj naravni dinamiki prehranjevanja, ki ne temelji na omejevanju, ampak na zavednem odnosu do hrane. In kar je najlepše – brez vsakodnevnega štetja, merjenja in odrekanja.

Viri in reference
  • “Effects of time-restricted eating with exercise on body composition in adults: a systematic review and meta-analysis” by Harry M. Hays, Pouria Sefidmooye Azar, Minsoo Kang, Grant M. Tinsley and Nadeeja N. Wijayatunga, 10 January 2025, International Journal of Obesity.
    DOI: 10.1038/s41366-024-01704-2
Jolanda Kramar
Jolanda Kramar
Jolanda Kramar je novinarka in publicistka z zanimanjem za zdrav življenjski slog, ekologijo ter domače pripravke, s katerimi si lahko olajšamo življenje in podpramo zdravje. Zanimata pa jo tudi astrologija ter lepota.

NAJNOVEJŠE