DomovVrt & VrtnarjenjeObrezovanje in pomlajevanje okrasnih grmovnic

Obrezovanje in pomlajevanje okrasnih grmovnic

Zelenjavni vrt, cvetoฤe rastline na balkonu, lepa in negovana trata ter cvetoฤe okrasne grmovnice, liฤno zasejane ob hiลกi, so gotovo ลพelja in cilj marsikaterega naลกega bralca. Tokrat bomo spregovorili predvsem o slednjem, saj je namreฤ marec najprimernejลกi ฤas za obrezovanje in pomlajevanje naลกih okrasnih grmovnic.

Priljubljene okrasne grmovnice

Poznamo razliฤne okrasne grmovnice. Nekatere so take, ki nas razveseljujejo s svojim zelenjem, nekatere s pisanimi listi, pisanimi cvetovi ali pa celo plodovi. Poznamo zimzelene okrasne grmovnice in take, ki ฤez zimo svoje liste odvrลพejo. Nekatere cvetijo spomladi, nekatere poleti. Zaradi teh znaฤilnosti moramo ลพe pred nakupom skrbno premisliti, kam bomo grmovnico postavili, da bo kar naj bolje priลกla do izraza. Lepa okrasna grmovnica lahko tako nudi mehak prehod iz naลกe hiลกe na vrt ali iz visokih dreves na cvetliฤno gredico. Lahko je tudi na robu naลกega vrta z namenom, da privablja v vrt koristne ลพivali, ki nam pomagajo pri zatiranju ลกkodljivcev. Za grmovnice velja, da jih lahko zasadimo bodisi kot samostojne grme bodisi kot veฤ grmov skupaj ob zidu, ob gredah, ลพivih mejah ali v posodah.

Obrezovanje in pomlajevanje okrasnih grmovnic

Sajenje okrasnih grmovnic

Ko se odloฤimo za saditev, veliko delo naredimo ลพe, ฤe okrasno grmovnico postavimo na pravilno mesto (sonฤna, polsenฤna ali senฤna lega) in posadimo v primerno zemljo, torej v tako, ki posamezni vrsti lonฤnice ustreza. Prav tako je pomemben pH zemlje, saj nekatere grmovnice za svojo rast potrebujejo nevtralna, nekatere pa kisla tla. Veliko pozornost moramo nameniti tudi vlaลพnosti tal. Za veฤino grmovnic namreฤ velja, da mora biti zemlja dovolj odcedna in zraฤna. Preprost test primernosti povrลกine je, ฤe jo opazujete po deลพju. ฤŒe ลพe po nekaj urah voda pronica v tla, so le-ta primerna za zasaditev. ฤŒe pa voda rada zastaja tudi po konฤanem deลพju za veฤ kot 2 uri, morate za zasaditev na teh povrลกinah izbrati tiste vrste okrasnih grmovnic, ki mokra tla laลพje prenaลกajo.

Ko za nakup izbiramo sadike okrasnih grmovnic, le-te lahko kupimo v koreninski grudi, z golimi koreninami ali pa v loncu.

ฤŒe imamo sadiko v koreninski grudi, za saditev izkopljemo luknjo, ki naj bo dvakrat toliko ลกiroka, kot je njena koreninska gruda. Ko grmovnico postavimo v jamo, jo zasujemo z izkopano zemljo. V kolikor so tla lahka, tj. peลกฤena, pa lahko zemljo zmeลกamo tudi z eno tretjino komposta.

Pri saditvi sadik z golimi koreninami, izkopljemo sadilno jamo. Sadiko poloลพimo v jamo tako globoko, da je na enaki viลกini, kot je rasla pred tem. Nato jamo previdno napolnimo z zemljo.
Najlaลพja je saditev, ฤe okrasno grmovnico kupimo ลพe v loncu. Takrat sadiko zgolj previdno vzamemo iz lonca. Izkopljemo sadilno jamo, ki naj bo enako globoka, kot je bil lonec. Nato sadiko skupaj z zemljo poloลพimo v izkopano luknjo.

Grmovnice

Kako se lotimo obrezovanja in pomlajevanja okrasnih grmovnic?

Mogoฤe kdo misli, da je obrezovanje okrasnih grmovnic namenjeno le pridobivanju lepega videza, vendar pa je v resnici potrebno zato, ker imamo le tako lepe okrasne cvetove, listje, plodove in veje, saj z rezjo spodbujamo rast. Z obrezovanjem pa omogoฤimo tudi dobro osvetljenost celega grma. Neobrezani grmi pa lahko kaj hitro moฤno olesenijo. S tem se zmanjลกa pojavljanje mladih poganjkov, ki pa po navadi nosijo tudi cvetove.

Glede na ฤas cvetenja loฤimo okrasne grmovnice na spomladi in poleti cvetoฤe. Spomladi cvetoฤe grmovnice moramo obrezati ลพe pred cvetenjem. Pravzaprav moramo tu veje le razredฤiti, ker se cvetovi pojavijo na lanskih poganjkih. Tudi poleti cvetoฤe grmovnice obreลพemo spomladi, vendar pa se tu cvetovi pojavijo na letoลกnjih poganjkih. Zato moramo tu vedeti, da redno obrezovanje oziroma striลพenje grma na doloฤeno obliko ne spodbuja cvetenja temveฤ sluลพi le za oblikovanje, kjer kontroliramo zgolj viลกino in obliko grma.

Rez je tako opravilo, ki ga izvedemo na okusnih grmovnicah z namenom izreza slabih, posuลกenih, poลกkodovanih ali bolnih vej. Pri rezi okrasnih grmovnic tako tudi velja, da lahko odreลพemo gornji, tj. vrhnji brst, zaradi ฤesar bodo bolje in moฤneje pognali stranski brsti. Kdaj opraviti rez, pa je odvisno od vrste okrasnega grma. Nekatere grme tako obrezujemo v ฤasu mirovanja, v februarju in marcu. To velja za vse listopadne grme. Izjeme so nekateri listopadni grmi, kot sta ลกpanski bezeg in japonska kutina, ki ju obrezujemo poleti po cvetenju. Spomladi obrezujemo tudi veฤino zimzelenih okrasnih grmovnic.

Obrezovanje grmovnic

Redฤenje in pomlajevanje okrasnih grmovnic

Poleg redne rezi pa poznamo tudi redฤenje in pomlajevanje. S tema dvema ukrepoma ลพelimo predvsem vzdrลพevati in spodbujati rast vej, ki bodo kasneje nosile lepe cvetove. Z redฤenjem tako na vsake 3 do 5 let izreลพemo nekje do 1/3 starega lesa. To opravimo spomladi pred zaฤetkom rasti. Ta ukrep se nam bo sicer poznal komaj naslednjo sezono, ko nam bo grm bujno zacvetel. Ker pa pomlajevanje ni primerno za vse vrte, priporoฤamo, da se ลพe ob nakupu okrasnega grma pozanimate, ali je ta ukrep zanj primeren.

ฤŒe ลพelimo oblikovati veje grma, to storimo, ko so le-te ลกe zelene. Mlade veje tako priveลพemo na razliฤne opore. ฤŒez leta veje olesenijo in tako ohranijo ลพeleno obliko.

Ker lahko zadnja leta v vrtnarijah zasledimo veliko ลกtevilo razliฤnih okrasnih gromovnic, je med njimi tudi glede ฤasa in tehnike rezi veliko izjem. Zato vam priporoฤamo, da si pred rezjo poiลกฤete natanฤne informacije in navodila za vaลกo okrasno rastlino oziroma ลพe ob nakupu povpraลกajte za osnovne informacije ter navodila, ki so sadiki priloลพena, skrbno shranite.

Damjana Benec, univ. dipl. inลพ. agr.
Damjana Benec, univ. dipl. inลพ. agr.
Damjana Benec, univ. dipl. inลพ. agronomije, pozna odgovore na vsa vaลกa vpraลกanja, iz vrtnarjenja, kmetovanja, sadjarstva ali gozdarstva.

NAJNOVEJล E